• BIST 96.215
  • Altın 277,319
  • Dolar 5,7576
  • Euro 6,3723
  • İstanbul 28 °C
  • Ankara 23 °C

15 yıl

Haluk ÖZSEVİM

2002’nin Kasım ayında ilk sayımızı yayımladık. Dile kolay 15 yıl oldu. Ne mutlu ki bize bu 15 yılda Türkiye turizminin gelişimine ve büyümesine haberlerimizle şahitlik ettik.

2002 yılında Türkiye yaklaşık 13 milyon yabancı ziyaretçi ağırlıyordu. O günlerden bugünlere gelindiği zaman bu rakamı neredeyse tek başına Antalya ağırlıyor. Güzel bir sektörün içindeyiz. Bu açıdan çok mutluyuz. Her ne kadar krizli ve stresli bir sektör olsa da turizmin içinde olmak ve turizmciler ile Türk turizminin gelişimine şahit olmak bizim için ayrı bir gurur.

15 yıl yayıncılık yapmak hiç de kolay olmadı. Tourism Today olarak hiçbir kişiye ve kuruma bağlı olmadan çok zor şartlarda çalışarak hep dik durduk. Yeri geldi burukluğumuz oldu ama turizmcilerin bize olan ilgisi ve gösterdiği güven yılmadan bu mücadeleye devam etmemizi sağladı.

Bu 15 yılda ayakları yere basan haberler ve turizmcilerin sesi olmaya çalışan bir yayıncılık anlayışı ile ilerledik. Tourism Today, her zaman turizmcilerin yanında oldu. Yurt dışı veya yurt içi fark etmeden birçok toplantı ve fuarda turizmciler ile bir aradaydık. Onların sevinçlerine de üzüntülerine de ortak olduk. Şimdi yine beraberiz ve uzun yıllar yine beraber olacağız. Bundan sonra da aynı çizgide ilerleyeceğiz. Dere tepe, uzak yakın demeden turizm gelişmelerini aktarmaya sizlere devam edeceğiz.

Türkiye turizminin bugünlere gelmesinde katkısı olanları yakından tanıdık. Yaptıkları çalışmaları, yaptıkları fedakarlıkları gördük. Krizlere kafa tutan, rakipleri karşısında korkusuzca mücadele veren turizmciler verdikleri bu emeklerle Türkiye turizm sektörünü yukarılara taşıdı. İşte tüm bunlara şahit olmak, sektörün nereden nereye geldiğini gözlemlemek bizim için de ilginç bir deneyim oldu.

Bundan sonraki süreçte neler göreceğiz çok merak ediyorum. Türkiye turizmini bu seviyelere getiren duayen turizmciler yerlerini yavaş yavaş yeni isimlere bırakmaya başladı. Bu nesil, modern, yeniliklere açık ve  cesur. Korkmadan adımlar atabiliyorlar. Duayenlerden öğrendikleriyle bundan sonraki süreçte başarıyı yakalayacak. Şu an Türkiye turizmi moladan çıkıyor. 2016 yılını kırmızı ışık 2017 yılını sarı ışık, 2018 yılını ise yeşil ışık olarak görüyorum. Türkiye 2018 yılında gaza basacak ve 2019 yılında yine hızla ilerleyecek. Ama bu sefer daha güçlü bir şekilde ilerleyecek. Çünkü derslerini iyi çalıştılar. Molada edindikleri tecrübeyle yine kazanmak için hırsla mücadele edecekler. İşte tüm bu gelişmeleri yine yakından takip ederek okuyucularımızla paylaşacağız. Yanınızda olmaya devam edeceğiz.

15 yıllık süreçte bizi yalnız bırakmayan dostlarımıza buradan çok teşekkür ediyorum. Bilin ki bizler sizin sesiniz olmaya devam edeceğiz.

Hep birlikte nice 15 yıllar diliyorum…

Bu yazı toplam 2087 defa okunmuştur.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Tourism Today | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 242 324 79 77 Faks : +90 242 324 79 37