• BIST 98.218
  • Altın 259,735
  • Dolar 5,7073
  • Euro 6,4199
  • İstanbul 23 °C
  • Ankara 19 °C

"2011 ile 2012'yi karşılaştırmak doğru olmaz"

"2011 ile 2012'yi karşılaştırmak doğru olmaz"
Tourism Today / Tuncay Sevin Antalya'nın gözde turizm merkezlerinden Belek'te yer alan Spice Hotel&SPA'nın Genel Müdürü Gıyas Şahin, turizmdeki ilk 4...
2011 ile 2012'yi karşılaştırmak doğru olmaz

Tourism Today / Tuncay Sevin

Antalya'nın gözde turizm merkezlerinden Belek'te yer alan Spice Hotel&SPA'nın Genel Müdürü Gıyas Şahin, turizmdeki ilk 4 aylık verileri değerlendirdi. 2012 yılını 2011 yılı ile değerlendirilmesinin doğru olmadığını söyleyen Şahin, "2012'yi 2011 ile değil 2010 yılı ile karşılaştırmamız daha mantıklı olacaktır. Gidişat olarak baktığımızda Türkiye için endişelenecek bir durum görmüyorum" dedi.

"Endişelenecek bir durum yok"

Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın verilerine göre istatistiklerin aşağı düştüğünü hatırlatan Gıyas Şahin, özellikle en büyük düşüşü Antalya'nın aldığını söyledi. Yapılan karşılaştırmalarda 2012 yılının 2011 yılı ile karşılaştırıldığını söyleyen Şahin, "Tabi geçen yılla 2012 yılını karşılaştırmayı pek doğru bulmuyorum. Geçen yıl Mısır'daki Tunus'taki olaylardan dolayı satışlarını yapan tur operatörleri oradaki satışlarını Türkiye'ye yönlendirdiler. Geçen sene Ocak, Şubat, Mart, Nisan'da hatta Mayıs aylarında Türkiye ortalama yüzde 20 civarında bir artış sağladı. O zaman acentelerin ellerinde satışlar vardı. O misafirleri gönderebilecekleri o fiyatlardan kabul edebilecek her şey dahil sistemle çalışan başka ülke bulmaları çok zor olduğu için tek alternatif Türkiye'ydi. Uçakları buraya çevirdiler. Ve aynı fiyatlardan otelciler bu misafirleri kabul etti. Aynı fiyatları uyguladık güzel bir doluluk da yakalanmıştı. O yüzden geçen seneki olağan dışı durum nedeniyle 2011'e göre değerlendirme yapmamız mantıklı olmaz. Bu seneyle geçen senenin 4-5 ayını karşılaştırmak çok doğru değil. Ondan önceki yılla karşılaştırmak belki daha mantıklı gözüküyor. Ben de öyle yapıyorum, bütçemi ona göre düzenledim. Çünkü bu sene acentalar en azından bu şartları kabul edecek şekilde satışlarını gerçekleştiriyorlar. Türkiye'de kendi payına düşeni zaten alıyor. Gidişat olarak baktığımızda Türkiye için endişelenecek bir durum görmüyorum" dedi.

"Tesisi doldurmak için aksiyonlar başladı"

Gıyas Şahin, yılın 4 aylık döneminde durgunluk olduğunu ancak ilerleyen aylarda bu durgunluğun normale döneceğini söyledi. Şahin, "Tur operatörleri ile yaptığımız görüşmelere göre özellikle TUI, ekside olmadığını beyan etti. Diğer tur operatörleri de çok cüzi azalışlar yaşıyor. Ama sezon sonuna kadar bunu da kapatacaklarını iddia ediyorlar. Bu durumda fiyat, hizmet kalitesini iyi yakalamış tesisler zaten iyi de satış aldılar, alıyorlar da. Ama geçen seneyi baz alıp da fiyatlarını yükseltenler sıkıntı yaşayabilir. Yani o tür tesisler aksiyonlu gidebilir. Dolulukları düşük olan tesisler dolum yapmak için indirim yapıyorlar. Bazı otelci arkadaşlar şunu yapıyor; fiyatı yükseğe çıkıyım da bakarsın dünyanın parasını kazanırım iyi alırım satmasa da aksiyon yaparım mantığıyla hareket ediyorlar. Yani fiyatı yüksek tutup ben hem kaliteliyim fiyatım yüksek imajı veriyor. Gerçeklerle hareket etmekte fayda var. Müşteri profilini, hangi pazarda hangi fiyatla daha iyi satabileceğini çok iyi analiz ederek çalışılması lazım" şeklinde konuştu.

"Belek'in eksiklikleri de var"

Belek bölgesindeki eksikliklere de değinen Gıyas Şahin, çevre konusunda halkın bilinçlendirilmesi gerektiği üzerinde durdu. Belek turizm merkezinin Türk turizmi için önemli bölgelerden biri olduğunu ifade eden Şahin, "Belek'in birçok artısı var ancak eksikleri de var. Türkiye'nin fiyat hizmet kalitesi iyi ancak çevresel anlamda eksikliklerimiz çok. Bu Belek için de geçerli. Belek'in arka yüzünün durumu ortada. Misafirlerin değerlendirmelerinde acentaların ellerindeki veriler de bunları gösteriyor. Çevre derken alt yapıdır, yolların aydınlatmasıdır, şehirlere ulaşımdır, şehirler içerisindeki dükkandır, dükkanda çalışandır, yabancı dil bilip bilmemektir, yönlendirme levhasıdır, trafiktir hepsini içeriyor. İnsan havalimanından indiği andan itibaren Antalya'ya geldim diyerek sağına soluna bakıyor. Tabelalara yönlendirmelere bakıyor. Yapılara bakıyor, bunların hepsi bir imaj Türkiye imajı oluşturuyor gelenlerin kafasında. Tamam, tesisler beş yıldız, her şey tamam. Yüzde 95 memnuniyet sağlıyorsunuz. Ama arka tarafta bunu sağlamak çok zor" dedi.

BETUYAB önemli işlere imza attı

Şahin, devletin içinde olmadığı bir şeyi becerme şansları olmadığını söyledi. Şahin, "Turizmcilerin arka planı düzene sokması mümkün değil. Çünkü altyapıyı tesisler tek başına yapması mümkün değil. Bunun için bir organizasyon gerekiyor bir de finans desteği. Bir şey yapılmıyor mu hayır yapılıyor. Belek'te ilk zamanlar doğru düzgün bir yolu dahi yoktu. BETÜYAB kuruluşundan beri amacına uygun işler yaptı. Misafir geldiği zaman marka arıyor. Var ama bu yetersiz. Burada çok geniş bir proje yok. Belediyelerin projeleri var. O projeleri geliştirmek finansa bağlı. Proje çok. Bu projelerin devreye girmesi bölgeye artı değer katacaktır. Bunlar turistin kaçmaması için gereken şeyler" diye konuştu.

Misafir memnuniyeti çok yüksek

Spice Hotel&SPA'nın 2011 yılında iyi bir sezon geçirdiğini de söyleyen Gıyas Şahin, 2012 yılı ile ilgili bir sorunlarının bulunmadığını söyledi. Tesisin açıldığı 2007 yılından bu yana yükselen bir grafik çizdiğini hatırlatan Şahir, "Her yıl yükselen bir trendle hem fiyat hem müşteri memnuniyeti açısından da üst seviyelerde gidiyoruz. Acentaların değerlendirmelerinde tavsiye edilebilirlilik oranlarımız yüzde 95'ler seviyesinde gözüküyor. Müşteri profili olarak çeşitliliğe çok önem veriyoruz. Her pazarların tesiste olmasını arzu ediyoruz, alt yapımızı ona göre kurduk. Animasyon ekibinden tutun televizyon yayınlarına kadar misafirlerimizin hizmetini en iyi verecek şekilde organize oluyoruz" dedi.

Pazar çeşitliliğini sağlamayı başarıyor

Misafir memnuniyetinin yüksek olmasından dolayı mutlu olduklarını dile getiren Şahin, şöyle konuştu: "Misafir memnuniyetini koruma düşüncesi ile hareket ediyoruz. Fiyat istikrarı olarak da her yıl hep yükselttik. Ciromuz hep arttı. Misafir oranlarını da takip ederek Avrupalı oranı, BDT oranı, iç pazar oranı diğer pazarlar Ortadoğu hepsine yer vermeye çalışıyoruz ki çeşit ne kadar olursa risk o kadar az oluyor. Tek pazara bağlı olduğunuz zaman o pazardaki sıkıntıdan dolayı darbe yeme riski her zaman için var. Bu bakımdan ona çok dikkat ediyoruz. Kontrollü, ayağımızı sağlam basarak ilerlemek zorundayız. Öyle de yapıyoruz."

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Tourism Today | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 242 324 79 77 Faks : +90 242 324 79 37