• BIST 102.467
  • Altın 260,798
  • Dolar 5,6281
  • Euro 6,3369
  • İstanbul 24 °C
  • Ankara 18 °C

2017 KKTC Turizm Sezonuna Bakış

Orhan ULUDAĞ

Bilindiği üzere turizm adanın lokomotif sektörüdür. Fakat nedense bir türlü istemiş olduğu ivmeyi yakalayamadığını izlemekteyiz. Bu soruna birkaç faktörün sebep olduğu düşünülmektedir. Tarafımca bu sebeplerden en önemlisi olan turizm bilincinin tüm paydaşlar tarafından aynı seviyede algılanmadığını üzülerek belirtmek isterim. Turizmin politik, çevresel, kültürel, sosyal ve ekonomik öneminin yeterince vurgulanmadığına inanmaktayım. Bununla beraber, bahsi geçen turizm bilincinin halk geneline kesinlikle yayılmadığı gerçeğini de bu kapsamda vurgulamak zorundayım. Üzücü bir durum olmasına rağmen bu eksikliğin üzerinden gelebileceğimizi, eğitim aracılığı ile bu noksanlığı ortadan kaldırabileceğimiz inancındayım. Buradaki sorumluluğun ilk etapta yetkililere düştüğünü belirtmek isterim. Devlet erkinin bu işe dört elle sarılması ve tümevarım yaklaşımı ile turizm bilincinin yaygınlaşmasını sağlaması gerektiğine
inanmaktayım.

Görünen o ki bu yıl da bazı sıkıntılar direkt olarak bölgemizi, dolaylı olarak adamızı meşgul etti. Türkiye ile Avrupa’nın bazı ülkeleri arasında oluşan bazı friksiyonların tonu yıl sonu itibarı ile düşmüş bulunmakta ve 2018 turizmi için olumlu bir umut vermiştir. Siyasetin bu denli değişken ve dinamik olduğu bu coğrafyada iyileşme sürecine ivedi geçişin akil bir yol olduğunun kabul edilmesi gerektiğini vurgulamak isterim. Adamız özelinde ise özendirme programlarını varlığını bilmekteyiz. Bu teşviğin sadece özel ilgi turizmine sağlanmamasını, tüm turizm dallarına yaygınlaşmasının faydalı olacağı inancındayım. Bu eşiği hem Türkiye üzerinden hem de Larnaka üzerinden uygun teşvik programları ile aşabileceğimiz kanısındayım. Larnaka’yı ileriki yıllarda da aktif ve etkili bir aktarım destinasyonu olarak kullanabilirsek ülke turizmine daha iyi derecede katkı sağlayacağımızı düşünmekteyim. Bu husus 12. Turizm Eğitimi Arama Konferansı neticesinde varılan önerilerden biri olmakla birlikte Larnaka havaalanın Turizm bağlantılı tüm aktivitelerinde etkin bir şekilde kullanılması ve teşvik edilmesi sonucuna varılmıştır. Bir diğer önemli unsur ise adamız genelinde turizm portföyünün ve hedef turist profilinin açımlamasının net bir şekilde ortaya çıkarılmamış olmasıdır. Aksiyon planlarında önemli bir parça olarak atfedilen bu hedef portföyün ve profilin bir an önce mutlak işlevsellik algoritmasının yaratılması ve uygulanması kaçınılmaz bir sonuçtur.

Sonuç olarak ortak belirlenecek olan stratejilere tüm paydaşların iştirak etmesinin önemini ne kadar vurgulasam az olur. 2018’de hedeflerine daha yakın bir Kuzey Kıbrıs turizmi umut eder, saygılarımı sunarım.

Orhan Uludağ kimdir?
Doç. Dr. Orhan Uludağ Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi tam zamanlı öğretim üyesi olup Doktora eğitimini Eğitim Bilimleri alanının Eğitim Psikolojisi dalında tamamlamıştır. Dr. Uludağ’ın araştırma alanları, tükenmişlik sendromu, bağlanma, başarı, çatışma, adalet algısı ve anti-sosyal davranışlar olarak sıralanabilir. Orhan Uludağ’ın araştırmacı olarak Turizm ve Otelcilik alanında en saygın akademik dergilerde yayınları bulunmaktadır. Doç. Dr. Orhan Uludağ Turizm ve Otel İşletmeciliği Yüksek Okulu müdürü olarak görev yapmaktadır.

Doç. Dr. Orhan Uludağ
Müdür
Turizm ve Otel İşletmeciliği Yüksek Okulu
Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi
Haspolat, Lefkoşa.
Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti

Bu yazı toplam 2022 defa okunmuştur.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Tourism Today | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 242 324 79 77 Faks : +90 242 324 79 37