• BIST 96.032
  • Altın 277,876
  • Dolar 5,7348
  • Euro 6,3654
  • İstanbul 23 °C
  • Ankara 21 °C

2017’nin soru işaretleri

Haluk ÖZSEVİM

2016 yılının sonuna yavaş yavaş geliyoruz. 2016, Türkiye ve turizm sektörü adına derin sıkıntıların olduğu bir yıldı. Bitmeyen ve çözülemeyen sorunların arka arka yaşandığı 2016 biterken artık gözler tamamen 2017’ye çevrildi. Turizm sektörü ve bu sektöre bağlı onlarca farklı sektör 2017 yılının daha iyi bir yıl olması temennisinde. Herkesin cevabını merak ettiği soru ise “2017 nasıl olacak?”

 

2016 yılını bir kenara bırakan turizm profesyonellerimiz 2017 yılı için tüm gücüyle çalışmalarını sürdürüyor. Hatta turizmciler Avrupa kıtasının tatile ve Türkiye’ye bakışını görmek için İngiltere-Londra’da yapılan World Travel Market’e (WTM) akın etti. WTM, Avrupa pazarı hakkında net bir tablo çizmese de Avrupa pazarının nabzını ölçmemize imkan sağlıyor. 

 

Turizmcilerimizin büyük ilgi gösterdiği fuardan çıkan sonuç ise Türkiye için çok iyimser görünmüyor. Turizmcilerimizin, Avrupalı tur operatörleri ve acentelerle yaptığı görüşmelerden çıkan sonuç: tatilcinin Türkiye’ye yaklaşımının temkinli olduğudur. Bunun nedeni de çok açık: birincisi güvenlik ikincisi ise Türkiye’nin imajı. Bu iki nokta hemen düzeltilecek sorunlar olmadığı için turizmcilerimiz 2017’den büyük beklentiler içine giremiyor. Çünkü bu sorunlar turizmin sorunları değil tamamen Türkiye’nin sorunlarıdır. Ülkemizin bu sorunlarını çözmek için turizm sektörü ancak aracı olabilir. Bu nedenle bu sorunların çözümünde Hükümetimizin öncü ve destekleyici olması şart. 

 

2016 yılı için birçok destek açıklayan ve turizmcilere “yanınızdayız” mesajı veren Hükümetimizin bu sene için alacağı önlemleri arttıracağını, güvenlik ve imaj sıkıntımız üzerine de ciddi bir çalışma yapacağını düşünüyorum. Çünkü Türkiye’nin turizm sektöründeki kaybı cari açığı ve işsizliği birebir etkiliyor. Bu nedenle hükümetimiz önemle bu sorunların üzerine gidecektir. 

 

2017 yılı için Türkiye’nin avantajları tabi ki var. Avrupa kıtasındaki rakiplerimizin doygunluğu ve şımarıklığı bize avantaj olarak dönecek. Özellikle fiyat ve kalite anlamında önemli bir avantaja sahibiz.  Fiyat-kalite avantajının getirisi olacak ama bu getiri tüm turizm sektörünü maalesef besleyemeyecek. Bu nedenle turizmcilerimizin 2017 yılı için büyük beklentiler içinde olmaması normal. Zaten bu durumu turizmcilerimiz WTM’ye gitmeden önce biliyordu. Buna rağmen turizmcilerimiz “Nasıl olsa bir yararı olmayacak” diye düşünmeden fuara gitti. Ciddi sayıda turizmcimiz fuarda yerini alarak otellerini, bölgelerini ve Türkiye için yoğun bir çalışma örneği gösterdi. Bu noktada turizmcilerimize çok teşekkür ediyorum. 

 

Ülkemizin, boğuştuğu sorunları çözmeden turizm sektörünün rayına girmesi ise mümkün değil. Bu nedenle önce “Türkiye” sonra “Turizm” demek daha doğru olacaktır. Çünkü güvenli, huzurlu, barışçı, demokratik bir ülkeye tatile gitmek, çok daha mümkün görünüyor. 

Bu yazı toplam 1780 defa okunmuştur.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Tourism Today | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 242 324 79 77 Faks : +90 242 324 79 37