• BIST 94.158
  • Altın 258,245
  • Dolar 5,7769
  • Euro 6,5197
  • İstanbul 22 °C
  • Ankara 17 °C

2018'e dair

İsmet ERGÜLEÇ

2015 sezonunun sonlarına doğru başlayan Dolar/Ruble parite sorunu, ardından yaşanan komşu ülkelerimizdeki karışıklıklar, Rus uçağının düşürülmesi, Ankara, Atatürk Havalimanı, Sultan Ahmet, Reina terör saldırıları ve darbe girişimi ayrıca Almanya, Avusturya ve dolayısıyla Avrupa birliği ülkeleri ile gerilen siyasi ilişkiler derken ziyaretçi sayısında ve gelirde turizm tarihimizin en kötüsü olarak aklımıza kazınan 2016’nın ardından biraz nefes
alarak 2017 yılını noktalamak üzereyiz.

Artık 2016’dan daha kötüsü olamaz diyerek başladığımız 2017 yılını pazarlara göre değerlendirecek olursak elbette 2017 yılının yıldızı “RUSYA” diyebiliriz. 3.750.000 ziyaretçi ile Rusya zirvedeki yerini aldı, ayrıca son 2 yılda çok ciddi artışlar gösteren Ukrayna ve diğer BDT ülkelerini de sayacak olursak bu sene BDT’den aldığımız ziyaretçi sayısı 4.750.000 pax civarında.

İç pazar çok güçlü bir şekilde gelişerek devam etmekte, özellikle 2016 ve 2017 yıllarında iç pazarın önemini bir daha görmüş olduk ve bu pazar gelişme potansiyeli en yüksek pazarların başında geliyor.

Avrupa’da 2017 yılında beklentilerimize ulaşamadık hatta 2016 yılının bile gerisinde kaldığımızı söyleyebiliriz. Özellikle en önemli pazarlarımızdan biri olan Almanya’daki düşüş sektörü derinden etkiliyor. İskandavlar, Hollanda, Polonya ve İngiltere’de istediğimiz seviyelerden düşük gerçekleşti. Düşük sezon olarak adlandırdığımız sezon başı ve sezon sonu dönemlerinde çekilen iç pazar ve Rusya’nın eksiği ağırlıklı olarak Avrupa ülkeleri tarafından
doldurulmaktaydı, dolayısıyla düşen Avrupalı ziyaretçi sayısı özellikle otellerin açık kaldığı gün sayısını direkt olarak etkiliyor.

Yukarıda kısaca bahsettiğim geçmiş bilgiler, tur operatörlerinin 2018 planlamaları, erken rezervasyonlardaki durum, rakiplerimizin hamleleri, Ülkemizde ve çevremizdeki güncel siyasi ve sosyal gelişmeler ışığında 2018’e dair şunları söyleyebiliriz.

İngiltere ve Polonya pazarında ciddi bir artış ve moralle sezona girecek gibiyiz, bu ülkelerden Türkiye’ye olan talep dikkat çekici düzeyde bunu somut olarak erken rezervasyonlarda ve tur operatörlerinin kendilerinden de duymaktayız.

Almanya için durum şu anda İngiltere kadar olmasa da umut verici, 7 Kasım’da Almanya Essen’de katıldığım, COOP TRR – Türk Acenteciler Birliği Workshop’unda edindiğim izlenimler şöyle: Öncelikle yukarıda bahsettiğim, 2016 yılında ülkemizde yaşanan terör olayları, darbe girişimi, AB ile gerilen siyasi ilişkiler ve seçimlerin bitmiş olması ve 2017 yılında ülkemizde oluşan güven ortamı ziyaretçi potansiyelini doğal olarak artırıyor. Son iki yıl içinde bu sebeple Türkiye tatili tercihinden vazgeçip İspanya, Yunanistan vs. gibi ülkeleri tercih edenlerin yüksek fiyat, turist yoğunluğu ve düşük hizmet kalitesi sebebi ile pişmanlıklarını dile getirdiklerini de duyuyoruz. Ayrıca Türkiye tatili satışı konusunda mahalle baskısı altında kalan Alman acenteleri üzerindeki bu psikolojik baskınında azaldığını görmekteyiz. Bazı operatörlerin Türkiye’ye hala temkinli yaklaşımları devam etmekte ancak bunun oluşan talaple birlikte değişeceğine inanıyorum. Sonuç olarak Almanya’da bence şu an görünen olumlu küçük hareketlilik boyutunu aşıp en azından 2016 rakamlarına ulaşıp 2018 ziyaretçi sayılarında başrol adaylarından biri olacağını düşünüyorum.

Rusya ve Diğer BDT ülkelerinin 2017’de yakaladığı efsanevi çıkış hepimize nefes aldırmıştı, 2018 yılında da bu pazarlarda artışlar olacağını operatörlerin açıklamalarından ve uçak planlamalarından anlıyoruz.

İç pazar hepimizin de bildiği gibi hızla büyüyor ancak Euro’daki ciddi artış 2018 fiyatlarına büyük ölçüde yansıtıldı, bu talebi nasıl etkiler henüz göremiyoruz. Daha çok son dakika ilerleyen bir pazar olduğu için bu fiyat zamlarının iç pazarı nasıl etkileyeceğini zamanla göreceğiz. Ayrıca diğer pazarlardan erken rezervasyon dönemi taleplerinde yüksek artışlar olursa, iç pazarın son dakika satışı özelliği sebebi ile talebe yanıt verememe durumu ortaya
çıkabilir.

Geçtiğimiz günlerde Romanya kış fuarı yapıldı ilk izlenimler olumlu, % 10’un üzerinde bir artış olacağı öngörülüyor. Slovakya, Bulgaristan, Litvanya, Letonya Estonya, Arnavutluk, Fransa, Belçika pazarları da aynı şekilde küçük artışların beklenildiği pazarlar olacak.

Son yıllarda ciddi düşüş yaşadığımız İskandinav pazarında özellikle Danimarka ve Finlandiya’dan olumlu sinyaller gelmekte, Norveç ve İsveç’te ise kısmen de olsa gelişme olacak gibi.

Sonuç olarak 2018 yılında hemen hemen tüm pazarlarda erken rezervasyonlarda geçmiş yıllara nazaran gözle görülür bir artış, operatörlerin kapasite planlamalarında somut girişimler, potansiyel ziyaretçilerin olumsuzdan olumluya kayan düşünceleri güzel bir yılın bizi beklediğini gösteriyor.

Bu konuştuklarımızın ardından konuşulması gereken en önemli konu “tamam bu kadar ziyaretçiye ulaştık ama elimize ne geçti ?” sorusunun cevabı ise başlı başına değerlendirilmesi gereken bir yazı konusu olup bir daha ki sefere bu konuda görüşmek üzere.

İsmet ERGÜLEÇ
Sirius Deluxe Hotel
Genel Müdür

Bu yazı toplam 7437 defa okunmuştur.
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Tourism Today | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 242 324 79 77 Faks : +90 242 324 79 37