• BIST 95.734
  • Altın 271,249
  • Dolar 5,5633
  • Euro 6,1703
  • İstanbul 25 °C
  • Ankara 23 °C

Ahmet Ağaoğlu 4. kez Golf Federasyonu Başkanı oldu

Ahmet Ağaoğlu 4. kez Golf Federasyonu Başkanı oldu
101 delegenin 93'ünün katılımıyla başlayan genel kurulda, Orhan Yörükoğlu oy birliği ile divan kurulu başkanlığına seçildi. Mevcut başkan Ahmet...

101 delegenin 93'ünün katılımıyla başlayan genel kurulda, Orhan Yörükoğlu oy birliği ile divan kurulu başkanlığına seçildi.

Mevcut başkan Ahmet Ağaoğlu ile Akif Serin'in başkanlık için yarıştığı genel kurulda, yönetim kurulu faaliyet ve denetleme raporları oy birliği ile kabul edildi.

Açılış konuşmasını yapan Ahmet Ağaoğlu, "Genel kurulumuzun golf camiamız ve ülke sporumuza 2020 olimpiyat adaylığı süresi içinde ülkemize hayırlı uğurlu olsun. buradan çıkacak sonuç her ne olursa olusun ülke sporuna hayırlı uğurlu olmasını diliyorum" dedi.

Başkan adaylarının konuşma sırası belirlenmek için kura çekimi yapıldı. Mevcut başkan Ahmet Ağaoğlu, 1996 yılında kurulan ve hala da dünyadaki en genç federasyonlardan bir olan Türkiye Golf Federasyonu'nun 2000 yılında saygı değer Başkan Raif Bilir'den teslim aldıktan sonra yönetim kurulu olarak yeni kurulmuş federasyonun birinci öncelikli amacının ülkede yaygın bulunan ve çok sık telaffuz edilen zengin dar bir çevrenin sporcu olduğundan sıyrılıp Anadolu'ya sınıf farkı gözetmeksizin her sosyal kesitten herkese ulaşması birinci amacımızdı. Hiçbir sporun altyapısız olmayacağı bilinciyle yaptığımız ilk çalışma TGF'nin sporcu altyapısını oluşturmaktı. 80 civarındaki lisanslı sporcumuzla altyapı faaliyetlerine başladığımızda 1999 yılında ve sonrasında TGF'nin resmi müsabakası olan gençler şampiyonasında mücadele eden sporcu sayısı 20 idi. 20 kişilik küçük bir golfçu menfeziyle yola çıktık. İlk kez Tunus'ta 2001 yılında Akdeniz Oyunları'nda sınava çıktık. Milli takım yaş ortalaması 15'e inmişti" şeklinde konuştu. "Alt yapı çalışmalarına hız verdik"

"Bu gelişme bize ilerisi için ışık verdi ve altyapı çalışmalarına hız verdik" diyen Ağaoğlu, "Gerçek olan bir şey var ki bir spor ülkenin en ücra köşesine gitmedikçe kendisine taban bulamaz. Bu düşüncelerden hareketle 2004 yılında Urfa, Gaziantep, Kütahya, Eskişehir, Doğubeyazıt'ta altyapı çalışmalarımızı başlatarak Ağrı, Ardahan ve Erzurum'a 1 yıl süreyle antrenör göndererek buradaki ilkokullara ve kulüplere ciddi anlamda kapalı salon golf eğitimi verilmeye başlandı" dedi.

"Geçenlerde bir gazetede çıkan bir haberde yılın 12 ayı karlar altında olan Ağrı, Erzurum, Ardahan'da golf olur mu?" denildi diye konuşan Ağaoğlu, "Buralarda golf 8 senedir yapılıyor. Sınıf farkı olmaksızın bu sporu ülkenin dört bir yanına yaymaktı bizim amacımız" şeklinde konuştu. "Çıkacak sonuç her ne olursa olsun, ülke hayırlı olsun"

Adaylardan ilk olarak konuşmasını yapan Ahmet Ağaoğlu, "Genel Kurulumuzun golf camiamız ve ülke sporumuza 2020 olimpiyat adaylığı süresi içerisinde ülkemize hayırlı uğurlu olsun. Buradan çıkacak sonuç her ne olursa olsun, ülke sporuna hayırlı uğrulu olmasını diliyorum” ifadelerini kullandı. Ağaoğlu, şunları kaydetti:

“1996 yılında kurulan ve hala da dünyadaki en genç federasyonlardan bir olan Türkiye Golf federasyonu'nun 2000 yılında saygı değer başkan Raif Bilir'den teslim aldıktan sonra yönetim kurulu olarak yeni kurulmuş federasyonun 1. öncelikli amacının ülkemde yaygın bulunan ve çok sık telafuz edilen zengin dar bir çerçevenin sporu olduğundan sıyrılıp Anadolu'ya sınıf farkı gözetmeksizin her sosyal kesitten herkese ulaşması birinci amacımızdı. Bir gazetede çıkan ve beni çok üzen bir haber vardı. Yılın 12 ayı karlar altında olan Ağrı, Erzurum ve Ardahan'da golf olurmu denildi. Buralarda golf 8 senedir yapılıyor. Biz sınıf farkı olmaksızın bu sporu ülkenin dört bir yanına yaymaktı bizim amacımız ve bunu başardık.”

 

Mehmet Baykan: "Hızlı bir şekilde çalışmalara başlayacağız"

Spor Genel Müdürü Mehmet Baykan, Olimpiyat sürecinin tamamlanmasının ardından 3 ay içerisinde federasyonların genel kurullarını gerçekleştirme kararı aldıklarını belirtti.

Basketbol Federasyonu'yla 12 Eylül'de başlayan süreç bu pazar günü sona eriyor. Büyük oranda federasyonlarımızın genel kurulları tamamlanıyor. Bugün de 3 değerli federasyonumuzun golf, geleneksel sporlar ve otomobil sporları federasyonlarımızın genel kurulları Ankara'da gerçekleştiriliyor. Bu zorlu süreci hem spor ailesi hem de spor teşkilatı olarak tamamlamış olacağız. Seçimler bittikten sonra her branş kendi kategorisinde daha fazla sporcu sayısını 2016 Rio Olimpiyatları'na ve İnşallah 2020 İstanbul Olimpiyatları'nda daha fazla başarıyı yakalama çabası içerisine girecekler” diye konuştu.

Baykan, "Biz de yakın zamanda tamamlanan 2012 Londra Olimpiyatları'nda alınan başarıları masaya yatırıp devam eden çalışmalara ilave olarak neler yapabiliriz'i federasyonlarımızla birlikte uygulamaya koyacağız. Hızlı bir şekilde çalışmalara başlayacağız. Zaten her gün çalışıyoruz. Ama federasyonların yeniden belirlenme süreci ve gerçekleştireceğiz çalışmalar bu sürecin tamamlanmasını gerektiriyor" ifadelerini kullandı.

Baykan, şunları kaydetti:

"Golf Federasyonu genel kurulundayız. Ülkede şöyle bir algı var; golf, tenis ve binicilik gibi sporlar daha çok gelir düzeyi yüksek, belirli kesimlere mal olmuş bir görüntü çizmekte. Diğer federasyonların genel kurullarında da ifade ettiğimiz gibi bu görüntüyü veren federasyonlarımızın, camialarımızın tabana inen daha fazla kesimin daha fazla halk katmanının o branşlarla kucaklaşmasını sağlayacak çalışmalar ortaya koymak durumunda. Biz de bakanlık ve genel müdürlük olarak bu çalışmalara elimizden gelen katkıyı fazlasıyla verebilmek durumundayız. Gerek lisanslı sporcu sayısını artışı gerekse daha fazla insanımızın bu branşlarla buluşması konusunda bahsettiğim camiaların gayretleriyle olmaz. Daha fazla çaba gösterilmesi gerekliliğine inanıyorum."

Yapılan konuşmaların ardından genel kurula verilen ara sonrası başkanlık seçimine geçildi.

Ankara Dedeman Oteli'nde gerçekleştirilen Türkiye Golf Federasyonu (TGF) 3. Olağan Genel Kurulu ve 4. Olağan Mali Genel Kurulu'nda 101 delegeden 100'ü oy kullandı. Başkan adayları Ahmet Ağaoğlu ile Akif Serin'in delegelere hitaben yaptıkları konuşmaların ardından oy kullanma işlemine geçildi. İki başkan adayının yanı sıra Spor Genel Müdürü Mehmet Baykan, Genel Müdür Yardımcısı Tamer Taşpınar ile delegeler katıldı. 2 saat süren süren oy verme işleminin ardından oyların sayımına geçildi.

Daha sonra 3 sandıkta toplanan oylar, sandıkların açılmasının ardından sayılmaya başlandı. 2000 yılında Türkiye Golf Federasyonu başkanlığına seçilen mevcut başkan Ahmet Ağaoğlu, oy kullanan 100 delegeden 59'unun oyunu alarak, üst üste 4. kez başkan seçildi. Diğer başkan adayı Akif Serin 37 oyda kalırken, 4 oy ise geçersiz sayıldı.

Ahmet Ağaoğlu'nun listesi:

Ahmet Ağaoğlu'nun yönetim kurulunda, "Erol Olçok, İbrahim Şahin, Erkan Akdemir, İsmet Aktekin, Erol İslamoğlu, Dilek Hamoğlu, Prof.Dr. Osman İlhan, Murat Avşar, Alper Alp, Mehmet Nuri Ersoy, Erdal Asım Durukan, Muaz Ergezen, Rasim Kuseyri ve Abbas Kılıç" bulunuyor. Ahmet Ağaoğlu: Bu güvene, sorumluluğa layık olamaya çalışacağım

Türkiye Golf Federasyonu Başkanı Ahmet Ağaoğlu, "Göstermiş olduğunuz güvenin ve sorumluluğun bilincindeyim. Bu güvene, sorumluluğa layık olamaya çalışacağım" dedi.

Ahmet Ağaoğlu, Ankara Dedeman Oteli'nde gerçekleştirilen Türkiye Golf Federasyonu 3. Olağan Genel Kurulu ve 4. Olağan Mali Genel Kurulu'nda 4. kez başkanlığa seçildi. Başkanlık seçiminin ardından teşekkür konuşması yapan Ağaoğlu, "Türk golfünün tarihinde, tarih yakın olduğu için milatlar fazla oluyor aslında ama milatlardan birisi de bu genel kuruldur. Her şeyin ötesinde başkan adayımız Sayın Akif Serin'e golfte sadece rekabeti değil, golfteki sıkıntıların, golfün genel kurulunda tartışma geleneğini başlattığı için teşekkür ediyorum" diye konuştu.

Akif Serin kaybettiği için onun verdiği sözleri de kendinin yapması gerektiğini söyleyen Ağoğlu, “Golf sporunun adına yakışan bir seviyede, olgunlukta bir genel kurulu arkada bıraktığımız için başkan adayımıza teşekkür ediyorum. Vermiş olduğunuz sorumluluk ağır, yapmakta olduğum şeyler vardı. Akif Serin kardeşim kaybettiği için onun verdiği sözleri de ben yapmak zorundayım. Keşke geçersiz oyları da alarak 61'e tamamlasaydım ve Trabzonspor'un plakasını yakalasaydım. Bana göstermiş olduğunuz güvenin ve sorumluluğun bilincindeyim. Bu güvene, sorumluluğa layık olamaya çalışacağım" şeklinde konuştu.

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Tourism Today | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 242 324 79 77 Faks : +90 242 324 79 37