• BIST 95.394
  • Altın 277,880
  • Dolar 5,7622
  • Euro 6,3865
  • İstanbul 23 °C
  • Ankara 20 °C

Akıllı turizmde neredeyiz?

Orhan ULUDAĞ

Bu başlığımızı iki ana arterde inceleyebiliriz. Akıllı Şehirler ve Akıllı Sektör. Bilindiği üzere gelişmiş ve gelişmekte olan ekonomilerin mutlak suretle önem veridikleri sektördür Turizm ve Otelcilik sektörü.

Akıllı sektör kapsamında sektörün sürekli bir şekilde kendisini yenilemesi ve ‘hizmet yenilikçiliğine’ kapı açması kaçınılmazdır. Bu minvalde akıllı teknolojilerinin hem yönetim sistemine entegresi hem de hizmet akışını kolaylaştırılması için otellerde uygulanması gerekmektedir. Kuzey Kıbrıs Otel sektöründe belli başlı otomasyon sistemine geçmeyi başarmıştır. Hatta bazı otellerimizin tam anlamıyla akıllı otel kapsamına girdiklerini de bilmekteyiz. Otellerin akıllı telefon otel uygulaması, kişiselleştirilmiş hizmetler, kiosk, akıllı garson, akıllı oda, çocuk takip bilezikleri, otel kaynak yönetimi, hatta personel performans yönetimi gibi unsurların tamamını uyguluyor olması gerekmektedir. Sektör liderlerine burada çok önemli işler düşmektedir. Liderler bu akıllı sistemin oluşması, adaptasyonu ve uygulanması kapsamında diğer temsilcilere ön ayak olmalıdırlar.

Akıllı şehir boyutunda ise destinasyonların ve çekim merkezlerinin de bu teknoloji ile paralellik göstermesi gerekmektedir. Yani, destinasyonların ‘akıllı şehir’ kavramına evrilmesi için teknolojinin şehir ile bütünleşmiş olması mutlaktır. Örneğin, akıllı turizmi uygulayan merkezler teknolojiyi ve interneti kullanarak ziyaretçilere ulaşım, hava, harita vs. gibi bilgileri aplikasyonlar aracılığı ile paylaşırlar. Akıllı şehir olabilmek için akıllı insan, akıllı çevre, akıllı yaşam, akıllı ulaşım, akıllı ekonomi ve akıllı yönetişim bileşenlerinin bir araya gelmesi ve bir birini tamamlaması şarttır. Kuzey Kıbrıs ölçeğinde yukarıda bahsi geçen bileşenlerin bazılarının yerel yönetimler tarafından aktive edildiğini izlemekteyiz. Fakat, kat edecek daha çok yolumuzun olduğu da bir gerçektir. Devlet politikası olmayan her çabanın sürdürülemez bir yapıya dönüşmeye mahkum olduğunu da buradan belirtmek isterim.

Doç. Dr. Orhan Uludağ
Müdür
Turizm ve Otel İşletmeciliği Yüksek Okulu
Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi
Haspolat, Lefkoşa.
Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti

Bu yazı toplam 3637 defa okunmuştur.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Tourism Today | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 242 324 79 77 Faks : +90 242 324 79 37