• BIST 96.435
  • Altın 277,596
  • Dolar 5,7625
  • Euro 6,3749
  • İstanbul 28 °C
  • Ankara 23 °C

Almanya’dan Almanlar mı geliyor?

Hasan ÇETİN

Son zamanlarda en fazla duyduğum yorum ‘Alman Gelmiyor’ oldu.

Gerçekten bitti mi ?

Almanya geliş sayıları geçen yılın yalnızca % 16 altında. Yılsonuna eksi fark kapanarak % 10’lar seviyesine gelecek gibi gözüküyor.

Gelen yorumları duyar gibiyim. Onların hepsi Alman değil. Evet, bence de.

Benim tahminin 2014 - 2015 yıllarına göre Almanya kaybımız % 50 civarı gözüküyor. Evet, bu aradaki % 50 kayıp Almanlar.

Almanya’dan gelenleri Alman (German) ve diğer kökenler (Non German) diye ayırdığımızda çok enteresan sonuçlar izlemeye başlıyoruz. Almanya’dan gelen Non German’lar genelde Türkler olarak bilinir. Son yıllar da yaşanan artış ile orada yaşayan (Eski SSCB) Ruslar, Eski Yugoslavlar, Balkanlardan Göçmen ve Müslüman ülke vatandaşları da Türkiye’ye yönelmeye başladı. Göçmen olarak giden ve artık tatil yapabilecek gelir seviyesine kavuşan bu aileler, gelecek yıllarda da artarak gelmeye devam edecekler.

Peki, Otelciler olarak biz bundan mutlu muyuz?

Almanya’dan Alman gelmemesine kızıyoruz ama sayılara objektif olarak bir bakalım: Bu yıl Avrupa ve Almanya ile yaşanan krizlere rağmen,  Almanya’dan gelen sayısı hala 1.5 milyonun üzerinde ve Rusya (3.5 M ) ve Almanya’dan (1,5 M) sonraki 3. pazar olan Ukrayna’nın 700 bin kişi olması Almanya’dan gelen Non German turiste ne kadar ihtiyacımız olduğunu göstermektedir.

Otellerimiz 2017 yılında doldu. Gelişmeler 2018 sezonunun da iyi olacağını gösteriyor. Dolayısı ile yeni sezonda stratejimiz dolulukla beraber odamızın fiyatını yani ürünümüzün değerini arttırmak olmalı. Bu da talebin arzın üzerinde olmasını gerektiriyor.

Bu açıdan baktığımızda genel durum; fiyat arttırmak için bizim her turiste ihtiyacımız olduğudur.

Son olarak, Alman gelecek mi derseniz;  Almanya pazarı yeni bir sürece girdi. Almanya’da son zamanlarda yapılan istatistikler, ‘Türkiye gider misiniz?’ sorularına daha az negatif cevap geldiğini gösteriyor. Tur operatörleri ve uçak firmaları bu yılın üzerinde uçak planlamaları yapmaya başladılar. Bu yıl Eylül ve Ekim ayları Alman misafirlerde artış var.

Evet, gelecek yıl German ve Non German’lar artarak gelecekler.

Bu yazı toplam 9856 defa okunmuştur.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Tourism Today | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 242 324 79 77 Faks : +90 242 324 79 37