• BIST 95.734
  • Altın 271,249
  • Dolar 5,5633
  • Euro 6,1703
  • İstanbul 25 °C
  • Ankara 23 °C

Avrupalı turist

Dilara BAHTİYAR

“Avrupalı turist, Türkiye’den uzaklaşıyor”, “Avrupalı turist sayısında büyük düşüş bekleniyor”, “Avrupalı turist Türkiye’ye geliyor” gibi haberleri okuduktan sonra Avrupalı turistlere yönelik bir araştırmayı siz değerli okurlarıma sunma gereği duydum. Avrupa Birliği Flash Eurobarometer 432 Raporunu ele alarak not aldığım yerleri teker teker sizlere paylaşmak isterim.

Avrupalı turistlerin 2015 yılı tatil planlarında öncelikli etkili etmenler sırasıyla deniz-kum-güneş (3S), arkadaş-akraba ziyareti, doğal özellikler (bulunduğu coğrafya-iklim koşulları vb.), şehir turları, kültür-sanat-gastronomi, wellness-spa (sağlık), spor aktiviteleri, festival, toplantılar oluşturmaktadır. Bu etmenleri göz önünde bulundurduğumuzda ülkemiz bir adım önde bulunmaktadır.

Avrupalı turistlerin 2015 yılı tatil plan kararlarında eş, arkadaş, akraba, meslektaş gibi yakınlarının tavsiyeleri çok etkili olmuştur. Ardından web siteleri ve yorumları, kişisel deneyim yer almaktadır. Bu kararların verilmesi aşamasında müşteri memnuniyetinin ne kadar önemli olduğunu bir kez daha görmekteyiz.

Avrupalı turistlerin 2015 yılı tatil planlarında çevresel etkilerin çok etkili olmadığını, etkilenenlerin ise sebep olarak destinasyonun güvenli bir yer olmadığını belirtmişlerdir. Güvenli olma imajının her geçen gün önem kazandığını fark etmekteyiz. Rapordaki diğer sebepler ise sırasıyla; sosyal ve politik iktidarsızlık, göçmen ve mülteci krizi, suç oranları, doğal afetler.

2015 yılı Avrupalı turistleri etkileyen önemli unsurlar ise yüksek seviyede memnuniyet, konaklamada güvenlilik, ülkenin doğal güzellikleri, konaklama kalitesi.

2016 yılını değerlendirmek gerekir ise; Avrupalı turistlerin 2016 yılı tatil planı kararlarını vermede ekonomik açıdan daha rahat olduklarını söylemek mümkündür. Ayrıca buna bağlı olarak geceleme sayılarında ufak artışların yaşandığı ifade edilebilir.

2015 yılı ile benzerlik bakımından Avrupalı turistler tatillerini öncelikli olarak kendi ülkelerinde yapma kararını vermektedir. Bu tatiller kimi zaman diğer AB ülkelerinde de yapılabilir burada söz konusu durum AB vatandaşı AB ülkeleri içerisinde tatil yapsın diye özendirilmektedir. Bilindiği gibi AB ülkeleri dışarıya çok turist gönderdiği gibi çok turist alan ülkelerdir.

2015-2016 yıllarında Avrupalı turistlerin aynı yere tatile gitme sebepleri de şu benzerlikleri göstermektedir; doğal özellikler(iklim koşulları-bulunduğu kara parçası vb.), konaklama kalitesi, kültürel ve tarihi çekim yerleri, fiyat, çocuklar veya evcil hayvanlar için politikalar, engelli insanların özel ihtiyaçları için erişilebilir olanaklar.

2015 yılı tatile çıkmama sebepleri; finansal sorunlar, sağlık problemleri, evde kalma tercihi, boş zaman yetersizliği (iş-eğitim-aile gerekçesi ile), engelli bireyler için olanakların azlığı.

Her iki yılda da rezervasyonlar online olarak ticari şirketlerden, tur operatörleri ve havayolu şirketleri vb. gibi kanallar aracılığı ile yapılmaktadır.

Dilara BAHTİYAR
Akdeniz Üniversitesi
Sosyal Bilimler Enstitüsü
Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik ABD
Yüksek Lisans Öğrencisi

Bu yazı toplam 1461 defa okunmuştur.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Tourism Today | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 242 324 79 77 Faks : +90 242 324 79 37