• BIST 95.734
  • Altın 271,952
  • Dolar 5,5633
  • Euro 6,1703
  • İstanbul 16 °C
  • Ankara 14 °C

Avrupa’nın ‘vizesiz seyahat haritası’ şekillendi

Avrupa’nın ‘vizesiz seyahat haritası’ şekillendi
AB Komisyonu’nun Ankara’ya resmi olarak ay sonuna kadar sunacağı yol haritası, öncelikle Geri Kabul Anlaşması’nı (GKA) onaylamasını şart...

AB Komisyonu’nun Ankara’ya resmi olarak ay sonuna kadar sunacağı yol haritası, öncelikle Geri Kabul Anlaşması’nı (GKA) onaylamasını şart koşuyor. Buna göre, Türkiye üzerinden AB ülkelerine kaçak olarak geçen üçüncü ülke vatandaşlarının yeniden Türkiye’ye kabul edilmesini  öngören GKA’nın etkin bir şekilde uygulanıp uygulanmadığı 6 ayda bir denetlenecek.

Ayrıca Türkiye, gümrük bölgelerinde ‘vize verme’ uygulamasına son verecek. Frontex, Europol gibi AB kuruluşlarıyla etkin işbirliğini de öngören ‘yol haritası’, Türk vize politikasının AB müktesebatına uygun hale getirilmesini de şart koşuyor. ‘AB ve tüm AB ülkeleriyle içişleri ve adalet konularında işbirliği yapılması’ yönünde ifadelerin yer aldığı belgede, Rumların ısrarıyla ‘tüm AB ülkeleri’ ifadesi, metinde bir kaç yerde vurgulanıyor. Yol haritası belgesinde,

*AB Komisyonu tarafından Türkiye ile AB arasındaki geri kabul anlaşmasının imzalanmasına paralel olarak, kademeli ve uzun vadeli perspektifte vize muafiyeti yönünde adımlar atılması.

*Bu işbirliğinin, performans bazlı yaklaşım üzerine kurulması. Konunun Türkiye tarafından AB ve üye devletlere etkili ve tutarlı bir şekilde uygulanmasına bağlı bir 'Eylem Planı' temelinde ilerlemesi.

*Özellikle uluslararası yükümlülüklerin gözetilmesi, geri kabul anlaşmasının tüm üye devletler ve tüm üye devletlerin adalet ve içişleri konularında, sınır ve göç akımları bahis olduğunda etkin ve tam olarak uygulanmasını içermesi.

*Özellikle vize konusunda AB müktesebatı ile ve daha fazla uyuma ve yasal mevzuatın uygulanması konusuna öncelik verilmesi,

*Yasadışı göç kaynağı konumundaki ülkelerle GKA imzalanması ve bunların uygulanması,

*AB açısından göç ve güvenlik riski yaratan ülkelerin vatandaşlarına sınırda vize verme uygulamasına son verilmesi. Bu ülkeler için vize kurallarının değiştirilmesi koşulları yer alıyor. 4-5 yıl sürebilir AB’nin, Balkan ülkeleriyle de gerçekleştirdiği benzer sürecin göz önüne alınması halinde, 4-5 yılı bulması beklenen bu süreç, ‘en iyimser’ şekilde Türk vatandaşlarına 2017-2018 yıllarında ‘vizesiz seyahat’ olanağı getirecek.

AB’nin hazırladığı 20 sayfalık ‘yol haritası’nın ilk uygulama sürecinde Türklere ‘vize kolaylığı’ uygulanacak. Yol haritasında şu unsurlar dikkati çekiyor:

*İlk planda Türkiye geri kabul anlaşmasını imzalayacak.

*Böylelikle başta iş adamları olmak üzere bazı meslek gruplarına sahip olan Türk vatandaşlarına uzun süreli vizeler verilecek.

*Vizelerin tamamen kaldırılması halinde ise, geri kabul anlaşmasının yürürlüğe girmesi gerçekleşebilecek. Ankara ancak, Türklerin vizelerden tamamen ‘muaf’ olması durumunda Türkiye üzerinden AB ülkelerine kaçak olarak geçen yabancıları ülkeye geri kabul edecek.

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Tourism Today | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 242 324 79 77 Faks : +90 242 324 79 37