• BIST 94.609
  • Altın 277,478
  • Dolar 5,7589
  • Euro 6,3846
  • İstanbul 28 °C
  • Ankara 26 °C

Bakan Ersoy’un ilk icraatı ne olacak?

Tuncay SEVİN

Geçtiğimiz günlerde Ets Tur ve Maxx Royal Otelleri’nin sahibi Mehmet Ersoy’un Kültür ve Turizm Bakanlığı koltuğuna oturmasıyla turizmcileri büyük bir mutluluk yaşadı. Nitekim haklılar da. Çünkü turizm sektöründen bir ismin bu koltuğa oturması çok önemli bir gelişmeydi.

Mehmet Ersoy’un kardeşi Murat Ersoy ile sahibi olduğu Voyage Hotels, Maxx Royal, Ets Tur ve AtlasGlobal Türk turizminin önemli markaları arasında yer alıyor. İyi bir vizyon ile büyüyen bu markalar Ersoy kardeşlerin işini ne kadar iyi bildiğinin en önemli göstergeleri.

Sektörün içinden gelen ve sektörün sorunlarını en iyi bilenlerden biri olan Mehmet Ersoy’un önünde çözülmesi gereken çok fazla sayıda sorun var. Turizmin içinden gelmesi ve sorunları iyi bilmesi nedeniyle Bakan Ersoy’dan beklentiler ise çok büyük. Turizmciler, her bakan değiştiği zaman, sektörü iyi bilmeyen Turizm Bakanına turizmi anlatmaktan ve sorunları devamlı dile getirmekten sıkılmışlardı. Artık bu süreç de yaşanmayacak.

Mehmet Ersoy’un Kültür ve Turizm Bakanı olması ile turizmcilerin destek mesajları ardı ardına geldi. Kültür ve Turizm Bakanı Ersoy, sektörün desteğinin de arkasında olduğunu çok iyi biliyor. Peki, bundan sonra ne olacak? Bakan Ersoy ilk olarak hangi sorunları çözüme kavuşturacak?

Bence Bakan Ersoy’un yapacağı ilk icraat turizm istihdamı önündeki engelleri kaldırmak olacaktır. Çünkü turizm sektörü ciddi bir istihdam yaratıyor ve bu istihdamın çok büyük bir kısmı yılın 6 ayı terk edilmiş vaziyette kalıyor. 12 ay çalışabilmek için turizm sektörünü terk eden eğitimli turizm çalışanları başka sektörlere kayıyor. Bu da turizmin kalitesine çok önemli bir darbe vuruyor. Turizmciler de her sene yeni bir çalışan kitlesini sektöre adapte etmek zorunda kalıyordu. Bakan Ersoy’un bu sorunu nasıl çözeceğini merakla bekliyoruz.

Ancak, Bakan Ersoy’un sorunları çok iyi bilmesi sorunların hemen çözüleceği anlamına da gelmiyor. Bakan Ersoy’a turizm sektörünün vereceği destek çok önemli. Öncelikle sabırlı olmak gerekiyor. Otel ve tur operatörü sahibi olmakla Kültür ve Turizm Bakanı olmak arasında çok büyük farklar var. Sahibi olduğunuz şirkette anında kararlar alıp uygulayabilirsiniz ancak Türkiye’nin geleceği olan ve yüzbinlerce insanın ekmek yediği bir sektör için alacağınız kararlar dikkat ve sabır ister. Turizm sektörünün, bu nedenle Bakan Ersoy’un yanında olup destek çıkması gerekli.

Türkiye turizminin artık yeni bir hamleye ihtiyacı vardı. Bu hamleyi de Mehmet Ersoy gibi turizmi iyi bilen bir ismin ve turizmcilerimizin birlikte atması çok doğru olacak…

Bu yazı toplam 3628 defa okunmuştur.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Tourism Today | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 242 324 79 77 Faks : +90 242 324 79 37