• BIST 96.487
  • Altın 268,649
  • Dolar 5,5828
  • Euro 6,1974
  • İstanbul 25 °C
  • Ankara 22 °C

Başbakan Erdoğan yeni teşvik paketini açıkladı

Başbakan Erdoğan yeni teşvik paketini açıkladı
Başbakan Tayyip Erdoğan, yeni teşvik sistemini açıkladı. Yeni sistemle stratejik yatırımlara KDV iadesi, KDV istisnası, yatırım indirimi ve faiz desteği...

Başbakan Tayyip Erdoğan, yeni teşvik sistemini açıkladı. Yeni sistemle stratejik yatırımlara KDV iadesi, KDV istisnası, yatırım indirimi ve faiz desteği sağlanacak. Başbakan Tayyip Erdoğan, yeni teşvik sistemiyle ilgili düzenlediği basın toplantısında birçok sektörü etkileyecek yeni teşvik sistemini açıkladı. Yeni teşvik sistemiyle cari açığın azaltılması amacıyla ithalat bağımlılığı yüksek olan ara malların üretiminin artırılması hedefleniyor.

Teşvik sistemi dört bileşenden oluşuyor:

Genel teşvik uygulamaları

Bölgesel teşvik

Büyük ölçekli yatırımın teşviki

Stratejik yatırımın teşviki

Vergi ve faiz desteği

Erdoğan sistemin yatırımcılara getireceklerini şöyle açıkladı:

-KDV istisnası, gümrük vergisi istisnası, vergi indirimi, faiz desteği, yatırım yeri tahsisi desteği, KDV iadesi desteği sağlanacak.

-Yeni sistemle sanayinin yapısal dönüşümüne katkı sağlayacak stratejik yatırımlar desteklenecek. Yatırım yapılacak yere yatırımcı karar verecek. Stratejik yatırımlar aynı koşullarla desteklenecek.

Stratejik yatırımlara yapılacak destekler

Yatırım malı ithalat malı makine teçhizat için gümrük vergisi muafiyeti, KDV istisnası. 7 yıl süreyle sigorta primi desteği. Yatırımın yüzde 50'si kadar vergi indirimi. Yatırım kredileri için 50 milyon liraya ulaşan faiz desteği. Yatırım yeri tahsisi. Asgari 500 milyon tutarındaki yatırımlar için bina ve inşaatta KDV istisnası. KDV iadesi desteğiyle finansman yükü azaltılacak.

Yeni sistemde eğitim yatırımları da desteklenecek. Belirli büyüklükteki otomotiv, uzay, rüzgar sanayi yatırımları desteklenecek. Demiryolu, madencilik, turizm yatırımları yine 5. bölge desteği alacak.

İl bazlı 6 bölgeye ayrıldı

Yeni sistemle bölgesel teşvik sisteminin etkinliği artacak. Bölgesel harita yeniden ele alındı. İller sosyo-ekonomik gelişmişlik düzeyine göre 6 bölgeye sınıflandırıldı. Yeni uygulamada bölgesel sistem yerine il bazlı bölgesel teşvik sistemine geçildi.

Yeni sistemde az gelişmiş illere (6. bölge) yapılacak yatırımlar daha avantajlı şekilde desteklenecek. Bu illerdeki yatırımı yapacakların sigorta primi ödemeleri 10 yıl süreyle devlet tarafından karşılanacak.

6. bölgede yatırım yapacak firmalar yatırımın yüzde 50'sine, OSB içinse yüzde 55'ine tutar kadar vergi ödeme yükümlülüğünden muaf tutulacaklar. Faiz desteği tavanları da yükseltilecek.

6. bölgede 31 Aralık 2013'e kadar başlanacak yatırımlarda sigorta primi desteği 10 yıl uygulanacak. Bu tarihten sonra ise 7 yıl uygulanacak.

Yatırımcı vergi indirimi desteğini yatırım döneminde elde ettiği kazançlara da uygulayabilecek.

Azami faiz destek tutarları 500-900 TL'ye kadar yükseldi. 6. bölgedeki yatırımlarla sağlanan istihdam için asgari ücret üzerinden hesaplanacak gelir vergisi stopajı 10 yıl boyunca terkin edilecek.

1 Ocak'tan itibaren geçerli

Yeni teşvik sistemi 1 Ocak 2012'den itibaren geçerli olacak.

Sistemin amacı cari açığı azaltmak

Yeni teşvik sistemiyle cari açığın azaltılması amacıyla ithalat bağımlılığı yüksek olan ara malların üretiminin artırılması hedefleniyor.

Kullanılan enerjiye destek

Gazetecilerin sorularını yanıtlayan Erdoğan, stratejik yatırımda kullanılan enerjiye destek vereceklerini söyledi.

Hiçbir il için özel bir kriterleri olmadığını belirten Erdoğan, "TÜİK'in kriterlerine göre illerin sıralaması yapıldı. Bölgeler buna göre belirlendi. Tunceli de 5. bölgede yerini aldı. Hiçbir il için özel yöntem kullanmadık. Bu kriterlerde sosyal göstergeler de önemli rol oynadı. 5. bölge de 6. bölge gibi yüksek oranda teşvik alacak bölgedir" dedi.

 

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Tourism Today | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 242 324 79 77 Faks : +90 242 324 79 37