• BIST 95.638
  • Altın 242,148
  • Dolar 5,8922
  • Euro 6,5642
  • İstanbul 18 °C
  • Ankara 15 °C

Bekli de en ağır bedeli biz öderiz ama…

Fatih HAN

2015 yaz sezonuna başladığımız ilk günlerde kıştan gelen Rus pazarı ile ilgili olumsuz havanın etkileriyle Ruble ne zaman 90 olur, petrol fiyatları nereye gidecek, bakanlık Rusya için hangi hamleleri yapacak diyerek ne olduğunu anlamadan bitirdiğimiz sezonda bir önceki yıla göre kaybımız sadece Rus pazarından yüzde 40’lara ulaştı. (Rusya’dan gelen turist sayıları: 2012’de 3,6 milyon, 2013’te 4,3 milyon, 2014’te 4,5 milyon, 2015’te 3,4 milyon)

Sezon içerisinde hep bir gayret toparlar diye beklerden başkasının üzüntüsü bizi mutlu eder mi acaba vicdanı ile başbaşa kalıp Mısır’da yaşanan olumsuzluklar ve turistlerin Türkiye yönelmesi söylemleri, uçak krizine kadar rahat nefes aldırmıştı. Pasaport yerine kimlikle gelinecekti Türkiye’ye. Tarifeli uçuşlar gündeme geliyordu. Tur operatörleri THY işbirliği bloke koltuklar gündemdeydi. Petrol fiyatlarındaki düşüşün ulaşım maliyetlerine olumlu yansıması gündemdeydi. 2016 yılı ile ilgili olumlu hava, hayaller tam da isteğimiz gibi seyir edeceği umudunu kısa bir süre yaşadık.

Bizler sektörde çalışanlar, birebir bu krizin etkilerini en acı şekilde hissedeceğiz ama… Alınan kararlar, uygulanan karşılıklı yaptırımlar ne olursa olsun iki ülke tarafından, en önemlisi vatan bütünlüğü ve devletin varlığı hiç kuşkusuz hepimiz için en önemlisi. İşin bu kısmında ucuz kahramanlıklar yapılmadan, sakin, aklıselim davranışlar, devlet tarafından planlanmış mutlak politikalar, mutlaka vardır. Çünkü Rusya ihracat sıralamasında 7. sırada (5 milyar 943 milyon dolar) yer alıyor. Bu ekonomik durumu kimse göz ardı etmez. Tekrar ediyorum bu demek değildir ki bütün bunlara rağmen söylenilen, uygulanan, yapılan her şeye evet demek zorundayız. Askerimiz bana göre devlet olmanın gereğini yerine getirmiştir. Ucuz tartışmalar, felaket senaryoları, o ülke, bu ülke  ayrımı yapmak değil amacım, hiçbirimizin de amacı bu değildir inancındayım.

Konumuza dönecek olursak; son günlerde aldığımız haberler, işten çıkarmalar, askıya almalar, zaten Mısır’da zarar eden kış operasyonlarını karşılayamayan yerli tur operatörlerimiz için daha zor günler, dolayısı ile sektörümüz için zor günler yaklaşmaktadır. Bu olumsuz hava bir süre domino etkisi yaratmaya devam edecek gibi görünüyor. Belki de bütün bunlar ılımlı birkaç cümlenin ardından, nasıl hızla zarar gördüyse, o kadar hızlı unutulur, telafi edilebilir. En azından hepimizin istediği, arzu ettiği, umudu bu yöndedir. Yoksa tabi ki hepimizin eleştireceği, kırıp, yıkacağı, belki de bir sürü siyasi yorum yapacağı husus vardır fakat bunu kimse istemez.


Alt yapımız, kadrolarımız, otellerimiz, iklimimiz ve daha sayamadığım birçok nedenden dolayı alternatifi olmayan bir ülkeyiz. İnanıyorum ki bu kadar ciddi bağlarımız ve geçmişimiz olan Rus turistler de bizden bu kadar kolay vazgeçmeyeceklerdir. Siyasilerin uygulamayı düşündükleri politikaları bu duruma izin vermese de kayıplara rağmen bu pazar yine de kısmen toparlanacaktır.

Temennim yerli operatörlerimiz ve acentalarımız bu süreçte oradaki varlıklarını sürdürmeyi başarabilirlerse, bundan sonra çok daha güçlenebileceklerdir. Bakanlık bu gücü umarım yeteri kadar destekleyecek ve doğru kullanacak alanları tespit edecektir. Yaşadığımız krizin hemen başında bir kez daha yerli operatörlerimizin değerini hep birlikte gördük ve anladık. Bizler için de birlik beraberlik zamanıdır belki de. Nasılsa zararını hep birlikte görüyorsak bunu bertaraf etmek de ortak akıldan geçer.

Bu yazı toplam 2103 defa okunmuştur.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Tourism Today | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 242 324 79 77 Faks : +90 242 324 79 37