• BIST 95.734
  • Altın 271,952
  • Dolar 5,5633
  • Euro 6,1703
  • İstanbul 16 °C
  • Ankara 14 °C

Bir haber ve benim yorumlarım

Oktay KÖYLÜ

Fizikçi ve fütürist Dr. Michio Kaku, çok değil, 20 yıl içinde hayatımızın baştan aşağıya nasıl değişeceğini anlattı. Kaku’ya göre, arabalar kendilerini kullanacak, bilgisayarlar görünmez olacak, göze takılan lensler sayesinde karşısındaki konuşmasa bile ne dediği anlaşılacak ama belki de en önemlisi demokrasi daha da yayılacak, savaşlar azalacak…

Turkcell Teknoloji Zirvesi, geçen hafta iki gün boyunca 12 bin kişiyi ağırladı. Toplantının en önemli konuşmacılardan biri de Japon asıllı Amerikalı fizikçi ve fütürist Dr. Michio Kaku’ydu. New York Magazine’in ‘New York’taki En Zeki 100 Kişi’ listesinde yer alan (Oktay Köylü ve)  Dr. Kaku, konuşmasında bilimsel ve teknolojik gelişmeler neticesinde ticari kapitalizmin sonunun geldiğini, entelektüel sermayeye dayalı ‘mükemmel kapitalizm’ sayesinde esas olarak tüketicilerin kazançlı çıkacağını söyledi. İstanbul’dan ayrılmadan Dr. Kaku’yla gelecek 20 yılda hayatlarımızın nasıl değişeceğini, neden daha az savaş olacağını ve paralel evrenleri konuştuk.

Peki gelecek 20 yıldaki hayatla ilgili tahminleriniz neler?
Gelecek 10 yılda çiplerin bedeli yalnızca bir kuruş kadar olduğunda bilgisayarlar ve internet tıpkı elektrik gibi her yerde ve hiçbir yerde tümüyle görünmez olacak. Örneğin kontakt lenslerle sana baktığımda görüntünün yanında biyografini de öğrenebileceğim. Başka dilde konuşuyorsan, kendi dilimde çevirisini göreceğim. Çok sayıda endüstri evrilecek. Yarım inçlik bir cihazı kaskına taktığında bütün savaş alanı görülebiliyor. Karı-koca ilişkileri değişecek; kontakt lensler birbirlerine bağlandığında diğer insanın ne dediğini görecek. Dolayısıyla insanlar konuşmadan anlaşacaklar.

Karı-koca ilişkileri değişir mi?
Türkiye de değişmez. Ne zaman ki koca karısını döver o zaman ilişkilerinin değiştiği anlaşılır. Niye mi? Bizim ülkemizde kadın yokmuş gibi davranılır. (TBMM’de % 9  partilerde ve iş hayatında genelde %10-15 oranında bile değiller. Tabii ki Ege, Antalya ve kısmen İstanbul biraz farklıdır.

İnsanlar konuşmadan anlaşacaklar
Bu bizde mümkün değil... Zira  konuşarak bile anlaşamıyoruz kaldı ki konuşmadan?

Ya insan gerektiren hizmetler?
Akıllı duvarlar olacak. Tıp sektöründe IBM şimdiden obo-doktor’ları geliştiriyor. Yapay zekâya sahip Robo-doktor internete erişim sağlayıp en iyi tıbbi öneriyi bulup sizinle konuşuyor. Doktor, “MR istiyorum” dediğinde telefonunuzla yapabileceksiniz. MR’ınızı çektikten sonra duvarınız size neyin yanlış olduğunu söyleyecek. Bu, sağlık hizmetlerinin neredeyse ücretsiz olmasını sağlayacak. Hukuk alanı da ‘robo-hukukçu’larla değişecek.

Robo-Dr. Falan bize göre değil... Robo-Garson-Kız (Kısaltılmışı: R.G.K.) Belki bize uyar! Niye mi belki dedim? Şimdi yemektesiniz ve kafayı buldunuz. Robo-Garsona şunu söyleyin işte o zaman kısa devre yapar ve beyin meyin yanar alim Allah: - Fiyuuu! Pişşşt! Hooop, la uşağım bana bir yolluk ver sene buzlu? Temem mi fistuk?

Robo-Mafyo (Hesabı ödemeyen müşterileri  ikna eder. Edemediği olduğunda el sıkışır gibi yapıp eline 1000 volt verir.)

Robo-Grillo  (Mangalı yakar, üfler, et falan ne varsa çevirip ızgara yapar. Etler piştiğinde herkese alarm sesi ile haber verir.)

Robo-Transporto bavul falan taşır. Bozuk para ile çalışır.

Robo-Geveze: Siyaset ve futbol için dedikodu ve yorum yapar. Özellikle kuaförler çok kullanmaya başladı. Pahalı olmasına rağmen aldığı bahşişler ile parasını 15 günde çıkarıyormuş. Ne iş mi yapıyor? Gelenleri ismen de tanıdığı için onları şöyle karşılıyor: "......oooooooo Merve Hanıııım gelmiiiş..." konuşmaya devam etmesi ayarlanmışsa ".......bu gün ne kadar frişsiniz (taze anlamında )".... yemin ederim pillerimi eriteceksiniz kör olayım. Yolda görsem kesin laf atardım... Valla çok hoşsunuz bugün... Müşterilerin çoğu şunu soruyormuş: ".....ayol bunlar unisex diimiii?  Haa birde kaç lisan konuşuyorlar diye soranlar olursa: bütün Avrupa dilleri + kedice ve köpekçe.

Bu yazı toplam 3881 defa okunmuştur.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Tourism Today | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 242 324 79 77 Faks : +90 242 324 79 37