• BIST 99.806
  • Altın 259,518
  • Dolar 5,6860
  • Euro 6,3840
  • İstanbul 21 °C
  • Ankara 16 °C

Bodrum'daki termal kaynakları var olan tesisler kullanabilecek

Bodrum'daki termal kaynakları var olan tesisler kullanabilecek
Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, CHP Muğla Milletvekili Prof. Dr. Nurettin Demir tarafından verilen Bodrum'daki Termal Turizm ile ilgili soru önergesine...
Bodrum'daki termal kaynakları var olan tesisler kullanabilecek

Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, CHP Muğla Milletvekili Prof. Dr. Nurettin Demir tarafından verilen Bodrum'daki Termal Turizm ile ilgili soru önergesine verdiği cevapta, termal su kaynaklarının var olan tesisler tarafından da kullanılabileceğini açıkladı. Günay, "Termal su ihtiyacı olması durumunda tesislerin termal su ihtiyacını, hazırlanacak ve uygulanacak Jeotermal Su Dağıtım Projesi'nden temin etmesi gerekmektedir. Ancak bu konuda 5686 Sayılı Kanun gereği Valilik İl Özel İdaresi Genel Sekreterlikleri yetkili kılınmıştır" dedi.

CHP Muğla Milletvekili Prof. Dr. Nurettin Demir'in Bodrum'da termal su kaynakları ve kaynakların kullanımı ile ilgili sorularına cevap veren Bakan Günay'ın yazılı açıklamasında, Gümüşlük Belediyesi'nde yaklaşık üç yıldır devam eden termal su arayışlarının ardından, yaklaşık 900 metreden çıkarılan 37 derece sıcaklıktaki suyun 'termal' özellik taşıdığının belirlendiği, jeotermal su kaynaklarının bulunmasıyla bölgede yeni yatırım arayışlarındaki girişimcilerin ilgi odağı haline geldiği belirtildi.

Bakan Günay, "Jeotermal kaynak ve turizm potansiyeli bulunan yerlerin sağlık ve termal turizm amaçlı geliştirilmesi planlanan yerler Bakanlığımızın önerisi ve Bakanlar Kurulu Kararı ile 2634 sayılı Turizm Teşvik Kanunu uyarınca ilan edilerek yürürlük kazanmakta ve bu alanlara ait 1/25.000 ölçekli Çevre Düzeni Planı, 1/5000 ölçekli Nazım İmar Planı ve 1/1000 ölçekli Uygulama İmar Planı hazırlama ve onama çalışmaları Bakanlığımızca, termal suyun fiziksel, kimyasal ve diğer teknik özellikleri dikkate alınarak belirlenecek olan endikasyon (şifa) özelliği konusundaki işemler Sağlık Bakanlığı tarafından yürütülmektedir. Ruhsata konu alanların Turizm Merkezleri ile Kültür ve Turizm Koruma ve Gelişim Bölgesi dahilinde kalması halinde Bakanlığımız görüşü ayrıca alınmaktadır. Son 5 yıl içerisinde anılan bölgede, 'Termal Tesis' veya 'Sağlık Yaşam Tesisi' türünde Turizm Belgesi düzenlenmesi hakkında Bakanlığımıza yapılmış herhangi bir başvuru bulunmamaktadır. Jeotermal kaynakların sürdürülebilir ve entegre kullanımı için kıyılarda yer alan mevcut turizm tesislerinin de termal su kullanması teşvik edilmektedir. Termal su ihtiyacı olması durumunda tesislerin termal su ihtiyacını hazırlanacak ve uygulanacak Jeotermal Su Dağıtım Projesi'nden temin etmesi gerekmektedir. Ancak bu konuda Valilik İl Özel İdaresi Genel Sekreterlikleri yetkili kılınmıştır. Bakanlığımızca Bodrum'un altyapı eksiklerinin tamamlanmasına yönelik çalışmalar sürdürülmektedir" dedi.

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Tourism Today | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 242 324 79 77 Faks : +90 242 324 79 37