• BIST 94.946
  • Altın 278,254
  • Dolar 5,7579
  • Euro 6,3901
  • İstanbul 28 °C
  • Ankara 26 °C

“Çin’de turizm patlamak üzere” diyenler haklı çıktı

Oktay KÖYLÜ

Yazıya soru ile başlamak nasıl oldu bilmiyorum ama bir denemek iyi olur diye düşündüm.

1- Çin uçak alırsa kimden ve kaç tane alır?
2- Bunlardan kaç tanesi savaş uçağıdır sizce?
3- ABD Başkanı Donald Trump’ın “Önce Amerika” vizyonuyla tetiklediği ticaret savaşları hem ABD’de hem Çin’de birçok şirketi tehdit ediyor, fakat "ABD’li uçak üreticisi Boeing bu ticaret savaşının en önemli cephelerinden biri olacak" derken ne demek istedi?
4- Şayet bu Uçak alımı sayıları doğru ise ve bu sayılardan Savaş uçaklarının payı çok değilse Çin de Turizm önümüzdeki yıllarda nasıl olur?

Dünyanın küçülmekte olduğunu hepimiz öğrendik ama maalesef bütünleşememekte olduğunu henüz göremedik. Küresel ağlar sayesinde ekonomiler birbirlerine yaklaşmakta ama yaklaştıkça ULUSLAR birbirinden ayrılmakta ve hücreler gibi bölünerek çoğalmakta olduğunu da öğrendik.

Küresel olarak düşünmemiz gerektiğini bilmemize rağmen bunu yapamıyor ve "Küresel düzen öncülüğü"nü üstlenen sayıları sadece 100 kadar olan DEV şirketin yapmasını seyrediyoruz. Örnek Uçak imalatçısı Boeing gibi.

1990’lardan itibaren bu DEV girişimler, mekan, ulusal sınırlar, dil, gelenekler ve ideoloji konularında eski sınırları aşan teknolojik olanaklara ve zekalara sahipler. İşte dünya imparatorluklarından biri olan Boeing'in ***ABD Başkanı tarafından nasıl bir satranç taşı gibi kullanıldığı (ya da tersi ) hakkındaki  bir haber: Hürriyet / Hilal Sarı / İstanbul, 15 Mart (DHA) – ABD Başkanı Donald Trump’ın “Önce Amerika” vizyonuyla tetiklediği ticaret savaşları hem ABD’de hem Çin’de birçok şirketi tehdit ediyor, fakat ABD’li uçak üreticisi Boeing bu ticaret savaşının en önemli cephelerinden biri olacak.

15 Mart tarihli CNN Money’de yer alan habere göre, ABD’nin en büyük ihracat şirketi Boeing için Çin en kritik pazarlardan biri. Trump’ın Çin’den gelen ürünlere toplam 60 milyar dolara ulaşacak gümrük vergisi getireceği endişeleriyle Boeing hisseleri dün yüzde 2.5 düşerek 330.26 dolara kadar geriledi. Trump geçe haftalarda da Boeing için hayli önem arz eden çelik ve alüminyum ithalatına vergi getirmişti.

Konuya ilişkin yorum yapmayan Boeing geçmişteki açıklamalarında her zaman Çin’in şirketin başarısı için hayati önem taşıdığını belirtmişti. Boeing geçen Eylül ayında yapılan açıklamada, önümüzdeki 20 yıl içinde Çin’in 7 bin 200’den fazla uçak sipariş ederek 1.1 trilyon dolardan fazla harcama yapmasını beklediğini söylemişti.

Boeing geçtiğimiz Kasım ayında ise Çin’e 37 milyar dolar değerinde 300 uçak satacağını açıklamıştı. Anlaşma Çin’in devlete ait hava yolları Air China ve China Southern Airlines gibi havayolları için uçak alımı yapan devlete ait bir holding ile yapılmıştı.

Ayrıca Boeing şu anda Çin’de tek koridorlu 737 model ticari jet uçağın iç donanımımın monte edileceği bir fabrika yatırımı yaptı ve tesisin inşaatı sürüyor. 

BOEİNG KİMDİR? 
1916 yılında William E. Boeing tarafından kurulan Boeing şirketi, iki dünya savaşı arasında ve sonrasında da ,özellikle askeri alanda üretimde bulundu.) Boeing bugün " F 18" en iyi avcı uçakları arasında yer alan Super Hornet'lerden (ABD Donanması envanterinde toplam 56.8 milyar dolar) üretmekte olup ABD’nin en büyük ihracat şirketidir.

Bu yazı toplam 4089 defa okunmuştur.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Tourism Today | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 242 324 79 77 Faks : +90 242 324 79 37