• BIST 99.806
  • Altın 260,348
  • Dolar 5,6860
  • Euro 6,3840
  • İstanbul 21 °C
  • Ankara 17 °C

Cumhurbaşkanı Gül, EXPO için "Bu işi şansa bırakmayın" dedi

Cumhurbaşkanı Gül, EXPO için "Bu işi şansa bırakmayın" dedi
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Crowne Plaza'da EXPO 2020 ile ilgili İzmir'de yapılan hazırlık ve çalışmalardan bilgi aldı. Toplantıda kazanma taktikleri...
Cumhurbaşkanı Gül, EXPO için

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Crowne Plaza'da EXPO 2020 ile ilgili İzmir'de yapılan hazırlık ve çalışmalardan bilgi aldı. Toplantıda kazanma taktikleri vererek lobiciliğin önemine dikkat çeken Cumhurbaşkanı Gül, "Bu işi şansa bırakmayın" dedi.

İnciraltı Crowne Plaza'da gerçekleşen toplantıda konuşan Cumhurbaşkanı Abdullah Gül konuşmasında İzmir'i çok çeşitliliği olan güzel ve şirin bir kent olarak tanımlayarak İzmir'in Türk demokrasisinde de en güçlü sesi çıkan bir şehir olduğunu söyledi. EXPO 2020'nin bir İzmir projesi olmadığını büyük bir Ege Bölgesi ve Türkiye projesi olduğunu hatırlatan Cumhurbaşkanı Gül, "Bu bir İzmir projesi değil. Birinci adaylığımızda da bunu söylemiştim. Bu büyük bir Ege, büyük bir Türkiye projesidir. Böyle olduğu için zaten Ankara'dan en yüksek seviyede hepimizi bu işi sahipleniyor. Büyük ölçekte hareket ettiğimizde hazırlıklarda en yüksek seviyede yapılacaktır" diye kaydetti.

Cumhurbaşkanı Gül, EXPO için

Adaylık sürecinde temayı ilgilendiren kurum ve kişiler ile irtibata geçilmesi gerektiğini hatırlatan Cumhurbaşkanı Gül, "Cumhurbaşkanı olarak kabul ettiğim tüm cumhurbaşkanlarına iki şeyli mutlaka söylerim. Birincisi BM Güvenlik Konseyi'ne olan adaylığımızdır diğeri de EXPO2020'dir. Hepsinden söz alırım. Ayrıca Başbakanlara da iletirim. Onlar da not alırlar. Türkiye'yi ziyaret eden Dışişleri Bakanlarına da destekleme konusunda söylerim. Bunun ötesinde büyükelçilere de notlar yazdırırım" ifadelerini kullandı.

EXPO 2015 İzmir'in kaybedilmesinde yeterli birlik ve bütünlüğün sağlanamadığı ve gerekli desteğin görülmediği için kaybedildiği kanısında olduğunu belirten Cumhurbaşkanı Gül; "Geçen seferin en büyük eksikliği İzmir ve İzmirlilere düşen bazı destekler noksan kalmıştı. İzmirlilerden daha çok iş adamlarından, İzmir'in büyük aileleri, büyük firmaları hangi kurumları varsa ben bunların desteğinin noksan olduğunu fark etmiştim. Şimdi bunlarda giderilsin. Varsa ufak tefek şeyler kendi aranızda bunları halledin ve bu kez bunu kazandıralım.2013 yılına kadar bu işi yakından takip edeceğim. Ne gerekiyorsa bunu yapacağım. Her zaman arkanızdayım" şeklinde konuştu.

Türkiye'nin genel profiline bakıldığında pozitif anlamda yükseldiği bir dönem yaşadığını söyleyen Cumhurbaşkanı Abdullah Gül kazanma sürecinde iki önemli ayrım noktasına dikkat çekerek konuşmasını şu sözler ile sürdürdü: "Aday oluğumuz çok büyük organizasyonlardan adaylıklarımızı çekmek zorunda kaldık. Şimdi bütün bunları yapabilmek için iyi bir dönemdeyiz, Gün bugündür. Bu sefer işi şansa bırakmayın. Böyle bir proje kazanıldığı zaman çok büyük olarak tekrar İzmir elden geçecektir. Alt yapı yatırımları yapılacaktır. Bunun görünen ve görünmeyen kısımları kazanan şehirlerde mevcuttur. Böyle bir organizasyona ev sahipliği yapacağınız zaman çok bükü bir alt yapı yatırımı demektir. Çok büyük çalımalar yapmamız lazım. Her seferinde ne zaman fırsat çıkarsa bilgiler alıyorum. Hep beraber daha çok motive olalım. Bu mutlaka bu defe koparacağız. Eksiklikler varsa gidereceğiz. Geçen sefer İnciraltı ile ilgili imar yasası çıkmamıştı. Geçen hafta bununla ilgili kanun da çıktı. Hiçbir eksiklik yok. Her türlü devlet desteği arkanızda."

İzmir'i güleryüzlü, yaşama sımsıkı sarılan modern bir şehir olarak İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu da EXPO sürecinde hükümet kanadından destek aldıklarını belirterek duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Başkan Kocaoğlu kentte yapımı devam eden ve yapılması planlanan projelerle ilgili bilgiler vererek, "İzmir'in yerel yönetimi olarak geleceğin modern ketnidi kurarken geleceğin kaynaklarını tüketmemeye özen gösteriyoruz. Sürdürülebilir ve tarihine sahip çıkan bir yerel yönetim anlayışı ile çalışıyoruz" dedi.

Vali Cahit Kıraç ise EXPO İzmir'in ve Türkiye'nin rüyası olduğunu dile getirerek projeyi önemsediklerini söyledi. 1800'lü yıllarda başlayan EXPO sürecinin Osmanlı Devleti döneminde de devam ettiğini hatırlatan Vali Kıraç, İzmir'in önünde r Brezilya-Sao Paulo, Rusya Eketainburg, Birleşik Arap Emirlikleri -Dubai, Tayland-Ayutthaya'nın rakip olduğunu belirtti. En güçlü temanın İzmir-Türkiye'nin olduğu yönünde görüşler aldığını belirten Kıraç; "Bizim temamız sağlık. Sağlıkta ki alt yapımızı özellikle son 10 yılda Sağlık Bakanlığının politikalarını kendimize dayanak aldık. Türkiye'de özellikle aile hekimliği. Kampüs uygulaması ve kişyi başına sağlıkta birim maliyetlerinin düşürülmesi geliykete olan ülkelerle geliştiriyoruz. Aday olan 5 ülke var. Temaları da belli. Ama en güçlü temanın İzmir ve Türkiye olduğu yönünde görüşler alıyoruz. BIE Sekreteri de en sonku sunumda bu yönde fikirlerini beyan etti" diye konuştu.

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Tourism Today | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 242 324 79 77 Faks : +90 242 324 79 37