• BIST 96.032
  • Altın 277,876
  • Dolar 5,7348
  • Euro 6,3654
  • İstanbul 23 °C
  • Ankara 21 °C

Demokrasi Destanı

Haluk ÖZSEVİM

 

2016, ülkemiz için birçok sıkıntıyı yaşadığımız bir yıl olarak devam ediyor. Turizm tarihimiz boyunca başımıza gelebilecek birçok sıkıntıyı bu yıl içinde yaşadık. Turizmcilerimizin tabir ettiği gibi “2016 yılında bir tek uzaylı işgali yaşanmadı.”

Tüm olup bitenler içinde “darbe girişimi” en çok korktuğumuz gelişmelerden biriydi. Bu girişim sadece turizm sektörünü değil Türkiye’yi ve en önemlisi demokrasiyi tehdit etti. Bu süreçte birçok komplo teorisi okuduk, dinledik ve dinlemeye de devam ediyoruz. Darbe girişimi eğer başarılı olsaydı neredeyse Türkiye diye bir ülke kalmayacaktı. Halkımızın bu girişime karşı verdiği mücadele olmasaydı şimdi ciddi sıkıntılar yaşıyor olacaktık. Halkımızın demokrasi çıkışı tüm dünyaya Türkiye’nin üçüncü dünya ülkesi olmadığını gösterdi. Her eline silah alanın bu ülkede söz sahibi olmayacağı bir kez daha gösterildi. Bu, halkımızın yazdığı demokrasi destanıdır; tanklara, F16’lara ve silahlı güçlere karşı vücudunu siper edenlerin destanıdır…

İşte bu noktada Türkiye için yeni bir hikaye başlıyor. Bu demokrasi hikayesini tüm dünyaya iyi anlatmamız gerektiğini en başından bu yana söylüyorum. Türkiye, kaybettiği imajını bu destan ile yeniden kazanabilir. İnsanlarımızın, ülkesini ve demokrasiyi korumaya yönelik cansiperane tutumu, bizim bir Kuzey Afrika veya Ortadoğu ülkesi olmadığımızın en güzel örneğidir. Bu destanı Hükümetimiz ve Kültür ve Turizm Bakanlığı başta olmak üzere turizm sektörü iyi okumalı. Buradaki hikaye tüm dünya insanlarının Türkiye’nin nasıl bir ülke olduğunu göstermeye yeter. Türkiye’nin doğası, tarihi, tesisleri ve hizmet kalitesi anlamında hiçbir problemi yoktur. Yapılması gereken en önemli çalışma imaj üzerine olmalıdır. Bir an önce daha sempatik bir ülke imajı yaratmamız gerekmektedir. Önce ülkemiz içindeki iç huzuru sağlamalıyız. Daha sonra ise çevre ülkelerle problemsiz bir dış politika izlenmeli. Oluşturulacak bu olumlu tabloyu hedef pazarlarımıza en iyi şekilde anlatmalıyız.

2016 yılı hatıralarda kötü bir yıl olarak kalacak. Bence 2017 yılı Türk turizminin yükselişe geçeceği yıl olacak. Atlattığımız büyük badireyi düşündükçe ticaretin ve turizmin belirli bir dönem kötü gitmesi kaçınılmaz bir durum. Fakat bardağın dolu tarafına baktığımız zaman biz bu sıkıntılı süreci çok kısa bir sürede atlatacağımızı düşünüyorum. Ulu önderimiz Atatürk’ün yıllar önce “Yurtta Sulh, Cihanda Sulh” söyleminde dile getirdiği gibi turizmde en önemli unsur barıştır.

NURİ ÖZALTIN

Geçtiğimiz günlerde Türkiye’nin önemli iş adamlarından Nuri Özaltın’ı kaybettik. Kendisi ile sık sık bir araya gelen biri olarak vefat haberi ile büyük üzüntü duydum. Türkiye’ye önemli hizmetler veren, Gloria Hotels ile Türk turizmine örnek yatırımlar yapan Nuri Özaltın’a Allah’tan rahmet, Özaltın Ailesi ve sevenlerine de başsağlığı diliyorum.

“Mekanın Cennet Olsun”…

Bu yazı toplam 1352 defa okunmuştur.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Tourism Today | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 242 324 79 77 Faks : +90 242 324 79 37