• BIST 95.725
  • Altın 242,211
  • Dolar 5,8933
  • Euro 6,5640
  • İstanbul 21 °C
  • Ankara 18 °C

Dikkat… Bu bir alışkanlık değiştirme hikâyesidir

Kadir GÖNÜLLÜ

Tüm iletişim eğitimlerinde, tüm pazarlama seminerlerinde Güçlü Yönler-Zayıf Yönler-Fırsatlar ve Tehditler öğretilir, ele alınır, üzerinde durulur. Ama gerçekte kimse bu konular üzerine etkin bir çalışma yapmaz. Ben böyle bir deneyim yaşadım ve faydasını gördüm.

Turizm sektöründe çalışırken, bir iletişimci olarak en büyük fırsatlardan biri karşıma geldi. “Erken Rezervasyon”u Türk halkına benimsetmeye ve bu şekilde tatile giden misafir sayısını artırmaya çalışıyorduk. Sürekli krizlerle boğuşan bir ülkede bunu yapmak çok zordu. Krizleri sürekli yaşayan bir ülkede altı ay sonrası için, belki de adam çıkarmak için isim arayan bir patrondan tatil izni istemek gerçekten de yürekli olmayı gerektiriyordu. İşe girdiğim sene, erken rezervasyonla tatile giden sayısı bu nedenle sadece 90 bin kişiydi.

Özel haberler, canlı yayın katılımları, basın toplantıları, marka işbirlikleri, hatırlatıcı basın bültenleriyle iki yılın sonunda 300 bine ulaşmıştık. Bir sonraki sene erken rezervasyon sigortası çıktı. Tatilinize iki gün kalana kadar, koşulsuz iptal hakkı veren bir sigorta getirilmişti. Bu erken rezervasyonun tercih edilmesine bir ivme kazandırmıştı. Bu çalışmayı aktarırken bir haber daha gerçekleştirdik. Bizimle en çok erken rezervasyon tatiline giden, hayranımız olan tatilcilerin isimlerini belirledik ve Türkiye’nin en çok okunan Seyahat Gazete Eki onlarla röportaj yaptı. “Tatilimi yarı fiyatına getiriyorum böylece 2 tatili fazladan yapıyorum” diyen elçilerimiz, çalışanlarıma ödül olarak erken rezervasyonla hesaplı tatil hediye ediyorum mesajını veren hayranlarımız, bu bana büyük bir kazanç ve zaman kazandırıyor açıklamasını yapan fanlarımız bizim doğru bir iş yaptığımızı anlatıyordu.

Hayranlarımız bizim yerimize büyük bir iş yapmış ve insanları harekete geçirmeye başarmıştı. İşte videoda da markaların elçilerini harekete geçirmesinin önemi ve güçlü yönleri öne çıkarmanın fark yaratacağı anlatılıyor. Sonucunda ne mi oldu? O sene 500 bin kişi erken rezervasyonu tercih etti ve ilk defa, erkenden satın alan misafir sayısı normal dönemde tatile gidenlerin sayısını geçti. Böylece son dakikacı olarak bilinen Türk halkının bir alışkanlığını değiştirmiş oluyorduk.

Video Link: https://www.youtube.com/watch?v=KAAALpyg2r4 

Bu yazı toplam 1264 defa okunmuştur.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Tourism Today | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 242 324 79 77 Faks : +90 242 324 79 37