• BIST 103.584
  • Altın 231,079
  • Dolar 5,4674
  • Euro 6,2246
  • İstanbul 7 °C
  • Ankara 2 °C

Doğu Karadeniz'e turizm desteği

Doğu Karadeniz'e turizm desteği
Kalkınma Bakanlığına bağlı Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansı (DOKA) tarihi ve doğal güzellikleri ile öne çıkan Doğu Karadeniz'deki turizm potansiyelini...

Kalkınma Bakanlığına bağlı Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansı (DOKA) tarihi ve doğal güzellikleri ile öne çıkan Doğu Karadeniz'deki turizm potansiyelini geliştirmeyi ve yöreyi cazibe merkezi yapmayı amaçlayan ''Kültür ve Turizme Yönelik Altyapı Mali Destek Programı'' kapsamında yöredeki kültür ve turizm projelerini desteklemek için 5 milyon liralık hibe verecek.

 

DOKA Genel Sekreteri Çetin Oktay Kaldırım, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Doğu Karadeniz'deki bölgesel gelişmeyi hızlandırmak, bölgeler arası ve bölge içi gelişmişlik farklarını azaltmak amacıyla Artvin, Giresun, Gümüşhane, Ordu, Rize ve Trabzon'daki KOBİ'leri desteklemek için ''İmalat Sanayi Mali Destek Programı'' başlattıklarını anlattı.

 

Bu çerçevede 2013 yılında KOBİ'ler başta olmak üzere kar amacı güden gerçek ve tüzel kişilere toplam 10 milyon liralık hibe vereceklerini anımsatan Kaldırım, yöredeki kültür ve turizme yönelik de''Kültür ve Turizme Yönelik Altyapı Mali Destek Programı'' yaptıklarını anlattı.

Doğu Karadeniz'de 2010 ve 2011'de desteklenen özel sektör ve kamu kurumu projelerinin yöredeki turizm sektörüne yeni bir soluk getirdiğini, turizm sektörünün altyapısını geliştirdiğini ve bölge turizminin çeşitlendirilmesi, canlandırılması noktasında önemli gelişme sağladığını ifade eden Kaldırım, şöyle devam etti:

 

''Turizme yönelik son programımızın amacı bölgenin kültür ve turizm potansiyelini harekete geçirerek, bölgedeki ekonomik ve sosyal kalkınmaya katkı sağlamak. Diğer hedeflerimiz ise bölgenin doğal yapısının ve kaynaklarının korunması, sürdürülebilir turizm altyapısının ortaya çıkarılması, mekan ve yaşam kalitesinin artırılması, etkin tanıtım politikalarıyla bölgenin ve bölgedeki illerin markalaştırılmasıdır. Programla ayrıca, Kültürün korunması ve geliştirilmesi, bölgeye gelen turist sayısını ve ortalama kalış süresini artırarak turizm sezonunun genişletilmesi ve bu suretle bölgenin turistik cazibe merkezi haline getirilmesi hedeflenmektedir.''

 

 

Kaldırım, yörede turizm alanlarına erişimi kolaylaştıracak, yöresel turizmi canlandıracak turizm rotalarının hazırlanması, bu rotaların uluslararası standartlara ulaştırılması için gerekli tabelalandırma ve güvenlik gereksinimlerinin yerine getirilmesi, turistik alanlara ziyaretleri kolaylaştırıcı fiziksel imkanlar sağlanmasını amaçladıklarını belirtti.

 

Kaldırım ayrıca, yerli ve yabancı turistlerin ziyaret edip vakit geçirebileceği cazibe mekanlarının oluşturulması, tarihi ve turistik alanlarındaki kirliliğin azaltılması ve doğal çevrenin korunması için gerekli sistemlerin inşası veya rehabilitasyonuna yönelik projelere önem verdiklerini belirterek, bu tür projelere destek olabileceklerini vurguladı.

 

Çevreye duyarlı ve yöre halkının katılımı ile gerçekleştirilecek projelerin önemine de değinen Kaldırım, şunları ifade etti:

''Yöresel kültürel ögelerin araştırılması ve tanıtılmasına, müze ve kültür merkezi gibi yapıların restorasyonu ve yenilenmesine, tarihi ve kültürel alanlardaki taşınmaz kültür varlıklarının görsel algılama ve çevre düzeni açısından iyileştirilmesine, kıyılarda, şelale, göl, akarsu, mağara gibi doğal alanlarda turizm faaliyetlerini destekleyecek nitelikteki çevre dostu peyzaj ve tasarıma değer veriyoruz.

 

Kent girişlerinin düzenlenmesine, bölgeyi temsil eden sembol ve anıtların yapımına, çini, seramik, altın, gümüş, bakır ve telkari işleme, doğal ve değerli taşların işlenmesi, kemençe ve tulum yapımı gibi sanatsal, hediyelik ve turistik amaçlı el sanatlarının öğretildiği eğitim atölyelerinin kurulmasına ilişkin projelere önem veriyoruz.''

 

Proje başına 400 bin TL hibe

 

DOKA Genel Sekreteri Çetin Oktay Kaldırım, programla proje üreten kamu kurum ve kuruluşları, ticaret ve sanayi odaları, üniversiteler ile sivil toplum kuruluşlarına (STK) proje başına 40 bin ile 400 bin liralık hibe verileceğini bildirdi.

 

Kültür ve turizme yönelik projeleri desteklemek için projesi uygun görülen yerel yönetimler, kamu kurum ve kuruluşları, üniversiteler, STK'lar, ticaret ve sanayi odaları ile kar amacı gütmeyen kooperatiflere toplam 5 milyon lira tutarında mali destek sağlayacaklarını anlatan Kaldırım, desteğin hibe şeklinde olacağını ifade etti.

 

Desteklenecek projelerin gerekli değerlendirmenin ardından belirleneceğini söyleyen Kaldırım, destekten yararlanmak isteyenlerin 25 Mart 2013'e kadar Trabzon'daki DOKA'ya başvurmasını istedi.

 

Kaldırım, başvuruların, ''https://uygulama.kays.kalkinma.gov.tr'' adlı internet adresinden de yapılabileceğini bildirdi.

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Tourism Today | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 242 324 79 77 Faks : +90 242 324 79 37