• BIST 94.591
  • Altın 278,029
  • Dolar 5,7611
  • Euro 6,3864
  • İstanbul 28 °C
  • Ankara 26 °C

“Dubai fuarına gerekli önemi göstermiyoruz”

“Dubai fuarına gerekli önemi göstermiyoruz”
Ortadoğu ve Arap yarımadasının en büyük turizm fuarı Arabian Travel Market Dubai fuarı 4 Mayıs – 7 Mayıs tarihleri arasında gerçekleştirildi. Kepi Group Turizm Başkanı ve Genel Müdürü Emin Berk, Dubai fuarını Tourism Today’a değerlendirdi.

Fuara diğer yıllara göre daha bir bilinçli ve planlı hazırlanıldığını belirten Emin Berk şu açıklamaları yaptı: “Bunun tek sebebi 2020 Dubai EXPO hazırlıklarını ön plana çıkararak tanıtım atağına geçilmiş olması. Tabi Dubai’nin tanıtım yapmaya çok ihtiyacı yok gibi görünse de hayata geçirmek istedikleri yeni projeler ile gerçekten hayalleri zorlayacak yatırımların peşindeler. Kendileri de bu durumun gayet farkındalar. Ben daha çok turizm sektöründe önemli olan bir kaç projeden bahsetmek istiyorum. Farklı büyük şaşırtıcı inanılmaz gibi hissi duygular uyandıran Dubai şehri şimdilerde hepimizin evinde bulunan belki de unuttuğumuz ama basit bir oyuncak olarak değerlendirdiğimiz lego oyuncaklarından bir dünya yaratıyorlar: “Legoland.” Yine film endüstrisine el atıp, Hollywood’a rakip olan Bolywood’u Dubai’de hayata geçiriyorlar. Yani bir çeşit Warner Bross, 20th Century, Fox Century ve Universal Stüdyoları donanımda Dubai Bolywood’u inşa ediyorlar.

DUBAİ UYUMUYOR
Denizi doldurarak oluşturdukları Palm Dubai projesine ek olarak çok daha büyüğü Jumeriah City’yi çölün ortasında inşa ediyorlar. Otelcilikle başladıkları serüveni uzun dönem konaklamaları artırmak düşüncesiyle, otel gibi ama daha şaşalı Residence Park ve Town Residence inşa ediyorlar. Şehrin göbeğinde Dubai’nin en lüks ve bilinen caddesi Şeyh Zeid Road’ta fuar merkezinin hemen yanında British Museum’a çok daha büyük ve kapsamlı Dubai Açık Hava Müzesi konseptinde Dubai Air projesi devam ediyor. Tabii sosyal alanlarda bunun paralelinde yenileniyor ve büyütülüyor. Daha fazla bilgi edinmek için Birleşik Arap Emirliği resmi sitesine girebilirsiniz. Görüldüğü gibi Dubai uyumuyor.

GÜÇ GÖSTERİSİ
Bunların paralelinde fuarı değerlendirirsek; Fuarda ilk göze çarpan husus Arap yarımadası ülkelerinin fuara yapmış olduğu katılım gücü. Adeta Dubai merkezli bir yapılanma var. Bu da Avrupa’ya ve Amerika’ya meydan okuma misali, yani birlik içinde davranıyorlar. Güç gösterisi izliyorsunuz. Diğer taraftan teknolojinin ne kadar fuar içine empoze edildiğini de fuarın her noktasını gezerken ve özellikle Arap yarımadası ülkeleri standında farklı açılardan bunu görebiliyorsunuz. Bu konuya şurdan girdim Dubai diğer katılım fuarlarının destinasyonlarına göre uzak nokta olduğu için çok fazla katılan ülkelerin ekipman yansıması yapılmıyor. Dolayısıyla standlar zayıf ve yetersiz geliyor. Örnek verecek olursak Emirates Hava Yolları; Hangi fuara giderseniz gidin İngiltere, Almanya, Hollanda, İstanbul, Dubai, Rusya vb. stantı da metrekaresi de tanıtımı da konsepti de ekipmanı da hepsi aynı değişmez. Ama Türk Hava Yolları’na baktığınızda her ülkeye göre büyük küçük donanımlı donanımsız gibi farklı katılım şekilleriyle karşımıza çıkar. Burada olaya bakış açısı gayet açık ve nettir. Dünyanın bir numaralı turizm markasıyız, hodri meydan diyorlar. Haklılar. 1995 yılında basit bir balıkçı köyüyken şimdi dünyanın turizm ve ticaret merkezi olmak takdire şayan bir durumdur. Acı olan tarafı ise bunları beyin göçüyle elimizdeki değerleri bilemediğimiz beyinler yapılmasıdır. Bu beyin göçleri olmasaydı şuan ülkemiz bu klasmanda anılırdı. Gerçekten alınırdı diyorum çünkü ülkemizdeki dört mevsim yaşam dünyanın hiçbir bölgesinde yok, bunu oluşturmak için ülkeler ciddi yatırımlar yapıyorlar. Detay vermek istemiyorum ancak kısaca bahsedeyim Dubai’nin ortasında kar yağması imkansız olan bir yerde Dubai Sky kayak merkezinin olması yeterlidir her halde.

ONLINE PAZAR
Yine fuarda diğer detay turizmcilerin yeni farkına varmış oldukları online pazar. Fuarda bir bölüm tamamen Teknoline adıyla hazırlanmış bölümünde dünyanın sayılı ve önde gelen online firmalarının merkez yetkilileri katılım göstermiş. Henüz Dubai’nin tam olarak tanımadığı Online Pazar harekete geçirilmeye çalışılıyor. Zaten globol dünyamızda baktığımız da artık face to face Sales & Marketing yeterli gelmiyor. Her satışın arkasında ya da önünde online kelimesi oturmuş durumda.

ULUSLARARASI OTEL ZİNCİRLERİ
Turizm Bakanlığımızın da katılımının farklı bölgelerden olması da dikkat çekiyor. Hiç beklemediğiniz bir ilimizin karşımıza standı çıkması güzel. Ümit verici bir durum.  Ortadoğu pazarının önemsenmeye başlandığının bir göstergesi. Burada Ortadoğu pazarı derken özellikle Körfez ülkeleri diye altını çizmekte fayda var. Yine ülkemizde mantar gibi bitmekte olan ve maalesef çok azının merkezi olarak yönetilen ama büyük bir kısmının isim hakkı dediğimiz franchese işletmecilik dediğimiz dünyanın büyük uluslararası otel zincirlerinin bir araya toplanarak kendilerini tanıtması. Burada bu isimler işletmelerin neler olduğundan ziyade marklarını artık ciddi bir sermaye değerine çıkarmaya çalışma olgularıdır. Dubai’de bu konuda bulunmaz cennet. Bunu görebilen markalar ki bunlar dünyanın en önemlileri bu fuarda oluyorlarsa bunu çok iyi irdeleyip fuarın önemini bir kez daha düşünmek gerekir. Tabi bunun karşısında dünyanın ünlü tur operatörlerini de görmek istememiz gayet aşikardır. Fakat bu sene bunlar yerlerini online pazara bırakmışlar. Online tur operatörleri ön planda. Aslında büyük isimlerin online kolları diyelim buna.

GÜVENLİK VE TEKNOLOJİ
Bir de bu kadar albenisi olan bir ülkeye gelirken düşünülmesi gereken en önemli nokta güvenlik. Bu da fuarda ön plana çıkarılmış. Daha fuara girişte sizi son model filodan oluşmuş emniyet güçlerine ait son model ve teknolojik BMW İ8 polis arabası sizi karşılıyor. Daha bu ilk adım daha sonra kanunların defalarca tekrarlandığı ve okunduğu digitalman kioskları. Tabi en başa dönersek Pasaport kontrolünde göz retina taraması.

ARAP KÜLTÜRÜ
Fuarda göze çarpan bir diğer husus bu Dubai’ye özgü hiç değişmeyen, Arap kültürün açıkça ve net sergilemeleri. Yaşantıları, lüksü, çöl hayatını, hayvanlarını, gelenek ve göreneklerini vb. İnsan bir an düşünüyor bu kadar lüks karşısında hala nasıl değişemiyorlar diye. Kültürlerine sadık kalıyorlar. Demek ki ‘Para’ herkesin dediği gibi amaç değil. Burada sadece araç.

Bütün bunların ışığında beyin göçüne verdikleri önem hala fuarda ciddi bir head hunter boyutunda ortamlara şahit olabiliyorsunuz.

"GEREKLİ ÖNEMİ VERMİYORUZ"
Dubai’de şu pazar bu pazar diye ayırmak istemiyorum genel düşünmek gerekiyor. Tüm dünya bu fuarı önemsiyor. Burası bir merkez haline gelmiş durumda. Bir an önce bu oluşumda yer almak gerekmektedir. Dolayısı ile göz ardı edilecek bir pazar kesinlikle değil. Devamlı iletişim içinde ve işbirliği içinde olmamız gerekiyor. Kendimizi tanıtmamız olmazsa olmaz bir olgu. Aslında bizi tanıyorlar, sıcak da karşılıyorlar ama biz gerekli önemi yeterince vermiyoruz. Dubai fuarı, her sene turizm anlamında bulunulması gereken en önemli dünya fuarlarından birisi.

Dubai, EXPO 2020’yi gerçekten hak ediyor. Durmuyorlar, show devam ediyor. Küçük bir balıkçı köyü dünya devi olma yolunda. Bize de düşen onların bu yoğun tempolarında ülkemize gelmelerini sağlayıp zaman zaman tatil yaptırmak zaman zaman da ülkemize yatırım yaptırmaya davet etmektir.”

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Tourism Today | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 242 324 79 77 Faks : +90 242 324 79 37