• BIST 93.369
  • Altın 229,301
  • Dolar 5,7713
  • Euro 6,6137
  • İstanbul 20 °C
  • Ankara 19 °C

Duygusal zeka ve turizm

Dilara BAHTİYAR

Başarıyı  yakalamak  için bilişsel zekanın (IQ) yeterli olduğunu düşünmüştüm, ta ki bu konuyu araştırana kadar.

Beynimizin sol tarafına hakim olan bilişsel zeka, bize sayısal verileri hesaplamada veya öğrenmede yardım eder. Beynin sol tarafını kullananların IQ seviyelerinin yüksek olması beklenir. Thomas Edison’un  zekasına şaşmamak gerek ya da Nikola Tesla’nın. Bu zeka türü doğuştan gelir.

Beynimizin sağ tarafı ise duygusal zekamızın yönetimindedir. Eğer sosyal bir insansanız beyninizin sağ tarafını iyi çalıştırıyorsunuz demektir. Duygusal zeka doğuştan gelen bir zeka türü değildir, sonradan geliştirmeniz mümkündür. İşe kendinizi tanımakla başlayabilirsiniz, duygularınızı kontrol etmeye çalışın, iletişim becerinizi geliştirin, karşınızdakilerin duygularını anlamaya çalışın.1995 yılında ‘Duygusal zeka’da çığır açan Daniel Goleman empati kurmanın gerekliliğini de açıkça belirtmiştir.

Marka olarak karşımıza çıkan Apple adına ne kadar da aşinayız değil mi? Ürünlerinde simgenin olması bile yeterli. Okuryazar olmayan bile elma resimden markayı çıkarabiliyor. Diğer ürünlerde marka ismi yazarken Apple’da elma simgesi yeterli oluyor. Aslında ne kadar da sıradan. Belki de bu sadelik, basitlik akılda kalan. Ne de güzel bir zeka değil mi? Steve Jobs’un asıl mesleği mühendis ama o duygusal zekaya da sahipti. Ona bu kadar başarı katan bilişsel zekasının yanında duygulara yön veren duygusal zekasıydı.

Yıldan yıla değişen Turizm sloganlarımızı dikkatlice incelerim. Discover your potential (Gücü Keşfet), “Home of” konsepti son zamanlardaki tanıtım kampanyalarımızdan. Aslında bu işte de ciddi bilişsel ve duygusal zekanın olması gerektiğine inanırım. Tıpkı Apple’daki gibi.

Turizme yön veren yöneticiler aslında duygusal zeka boyutunda sizlere büyük sorumluluk düşmektedir. Sizler değişen duygu durumlarına rağmen tutarlı davranmalısınız. Dış çevreyi anlamak, ekip ruhunu güçlü tutmak, çalışanları motive etmek, duygularınızı size ve çalışanlarınıza zarar vermeyecek şekilde yönetmek sizlerin görevidir. Yaşadığımız kriz dolu günlerde sizlerin atacağı her bir adım işletmeniz için ya ilkbahar ya da sonbahar olacaktır.

Barışla kalın.

Dilara BAHTİYAR
Akdeniz Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü
Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik ABD
Yüksek Lisans Öğrenci
e-mail: dilarabahtiyar0790@gmail.com

Bu yazı toplam 1875 defa okunmuştur.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Tourism Today | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 242 324 79 77 Faks : +90 242 324 79 37