• BIST 101.849
  • Altın 259,118
  • Dolar 5,6360
  • Euro 6,3235
  • İstanbul 28 °C
  • Ankara 29 °C

Ebru Akyürekli: Çeşme çok özel bir çeşitliliğe sahip

Ebru Akyürekli: Çeşme çok özel bir çeşitliliğe sahip
Röportaj: Tuncay Sevin / Tourism Today Çeşme geçen sene güzel bir sezon geçirdi. Çeşme bu sene nasıl bir sezon geçiriyor? Çeşme 2011 yılını...

Röportaj: Tuncay Sevin / Tourism Today

Çeşme geçen sene güzel bir sezon geçirdi. Çeşme bu sene nasıl bir sezon geçiriyor? Çeşme 2011 yılını gerçekten güzel geçirdi, iç pazar ve dış pazar için yaptığımız çok yoğun tanıtım çalışmaları her geçen yıl meyvelerini daha güzel veriyor. Katıldığımız WTM Londra,  UTRECHT Hollanda, ITB Berlin ve EMITT İstanbul fuarlarında, 2012 yılının iç ve dış pazarda zorlu bir yıl olacağının sinyallerini alır almaz çalışmalarımızı daha da çeşitlendirerek sürekli değişen agresif bir satış stratejisi uyguladık.  İlk çeyrekte İngiltere pazarında hissedilir bir düşüş yaşasak da Eylül itibari ile iyi bir yükseliş trendi yakalandı. İç pazar bu yıl Ramazan’ın girmesi ile birlikte çok sert bir düşüş gösterdi, ancak ikinci haftanın sonlarına doğru bölge tekrar canlanmaya başladı. Mevsimlerin kayması ile birlikte Eylül dolulukları da oldukça yüksek. Yoğun sıcağı ve kalabalığı tercih etmeyen birçok misafirimiz Çeşme’nin en güzel aylarından biri olan Eylül’ü tercih ediyor. Bölge bilinirliğinin artması ile birlikte, Internet satışlarında da son yılların en yüksek satış rakamlarına şimdiden ulaştık. İspanya’nın uyguladığı düşük fiyat politikası dış pazarımızın bir miktar kaymasına neden olsa da, önümüzdeki yıllar fiyat, kalite, servis ve güvenirlik dengesini yakalayan bölgemizin yükseliş trendi devam edecektir.

Tanıtım faaliyetlerinde birleşen Destination Izmir, ETİK, Izmir CVB, Skal International İzmir ve IZKA bölgenin cazibesini arttırmak için sürekli bir çalışma içerisindedir. EXPO 2020 için İzmir’e gelen tüm delegeler ayrıca Çeşme’de ağırlanmakta ve delegelere bölgemizin zenginlikleri yaşatılmaktadır.

 

Çeşme turizminin Ege turizmi içindeki yeri ve önemini sizce nedir? Çeşme çok özel bir konum ve çeşitliliğe sahip bir ilçe. Yaşadıkça sizde adeta bir bağımlılık yaratıyor. Muhteşem bir deniz, Dünyada nadir bulunan çok ince bir kum, denizin içinde kaynayan termaller, tarih, gurme balık lezzetleri, Windsurf Merkezleri, gündüzü gecesi farklı olan beach cluplar, marina keyfi, Alaçatı sokaklarında farklı bir dünyaya yolculuk, sürekli esen rüzgârlar en sıcak günlerden dahi keyif almanızı sağlıyor. Çeşme’yi görmek değil yaşamak lazım… Ege turizmine ve Türk turizmine farklı bir hava getiren Çeşme, butik hizmetten butik yapılaşmadan ve bölgeye has yaşam şeklini, güzellikleri, lezzetleri yaşamaktan hoşlanan tüm misafirlerin değişmez mekânı oluyor. Çeşme turizmi, Türkiye’yi gezen yerli ve yabancı misafirlere İzmir’e özel hayat tarzını yaşama imkânı sunuyor.

 

Çeşme’nin turizmdeki performansı turizmcileri mutlu edebiliyor mu? Çeşme Türkiye’nin en zor turizm lokasyonlarından biri, bölgenin en yüksek sezonu sadece 2 ay, ön ve arka sezonlar bölgenin bilinirliği arttıkça belirli bir doluluğa ulaşmaya başladı, alternatif çalışmaların çok periyodik olarak yapılması gerekiyor. Bölge butik olarak gelişimini sürdürdüğü için yatak kapasitesi oldukça düşük ve bu kapasite tur operatörlerinin bölgemizi alternatif, özel bir bölge olarak sunmalarını gerektiriyor. Yüksek sezon fiyatları oldukça yüksek ama sunulan hizmet de fiyatlarla doğru orantılı. Turizmci olarak en üst seviyede ve sürekli daha iyi, yenilikçi, irdeleyici bir hizmet vermeniz gerekiyor. Dengeyi iyi yakalarsanız performans sizi her geçen sene daha mutlu ediyor. Bölgede ürün çeşitliliği dengesi iyi kurulmuş durumda, farklı alternatifler arayan tüm misafirlere sunacak bir ürünümüz mevcut ancak ürün potansiyelinin, aynı dengeyi koruyarak artması durumunda bölgenin cazibesi artacaktır ve ihtiyaç büyüktür. Çeşme turizminden daha çok verim alabilmek için neler yapılmalı? Bu konuda Çeşme’de ne gibi çalışmalar var? Tanıtım, tanıtım, tanıtım, yatırım ve farklılıkları arttırıp öne çıkartılmalı. Dünyada seyahat imkânlarının artması, kolaylaşması ile birlikte insanlar, çok farklı ülkelere sürekli seyahat eder ve çok farklı tesislerde kalıp hem bölgeleri hem de tesisleri kıyaslar hale geldiler. Belli bir doymuşluğa erişen herkes deniz, kum, güneş, eğlence dışında bölgelerin sunduğu özelliklerle de ilgilenmeye başladı. Ve bu da çok alternatifli turizm dallarını da beraberinde getirdi. İnsanlar tatillerini bu alternatifler üzerine geliştirmeye başladı. Çeşme bu konuda çok özel bir çeşitliliğe sahip. Yaz turizminin en trend mekanlarından biri olması yanında, termal turizm, gurme turizmi, 3.yaş turizminde çok ileri gidebilecek bir konumda. Sisus Hotel olarak 5 yıldır İngilizlerle 3.yaş turizmi yapıyoruz ve bölgeyi tercih eden, sürekli gelen misafirlerin sayısı her sene iyi bir oranda artmakta.

Değerli bir termal suyumuzun olmasına rağmen, termal kür merkezlerimizin olmamasından dolayı henüz termal turizmden bir pay alamıyoruz ancak havaalanına 100 km uzakta ve çok iyi bir ulaşım alt yapısına sahip bu bölge, yüksek sezon dışındaki yatak kapasitesi ile termal turizmi kucaklamaya ve iddialı bir termal merkez olmaya aday. Çeşme, tedaviye gelecek misafirlere tatil imkanı da sunabileceği için çok tercih edilen bir cazibe merkezi olacak. Dünya’da tatil ile tedavinin birleşebildiği merkez sayısı yok denilecek kadar az. Son iki yıldır Dünya’nın çeşitli yerlerinden gurme yazarları bölgemizi ziyaret etmekte ve bize ait özel lezzetlerimizi Dünya’ya açmakta. En son İngiltere’nin Dünyaca meşhur Food&Travel dergisinin baş yazarlarını ağırladık ve her gün kendilerine ayrı lezzetleri ayrı mekanlarda sunduk ve tam 12 sayfa İzmir’i, Çeşme’yi tanıtan, öven bir yazı ile bizi okurlarına sundular.  Gelişme imkânlarımız bunlarla sınırlı değil ancak ilk etapta acil bu çalışmalara başlanmalı. Herkes için Sağlık Herkes için Çeşme…

 

Büyük bir çoğunluğu erkek olan otel genel müdürleri arasında bir kadın olarak turizmde yer almak nasıl bir duygu?

Turizm mesleği çok yönlü olmanızı, kendinizi adamanızı ve sürekli gelişmenizi gerektiren bir meslek. Bir yerde mesleğinizle evli gibisiniz. Bir kadın olarak bu meslekte iyi bir yere gelmek çok büyük fedakârlık gerektiriyor, aynı zamanda hem iyi bir eş, hem iyi bir anne, hem de çok sosyal olmanız gerekiyor, ailenizin sizi destekliyor olması çok önemli. Bir kadın yönetici olarak ilk başlarda zorluklarla karşılaşmış olsam da ilerleyen zamanlarda artık bir Yönetici oluyorsunuz ve bu kimliğiniz her şeyin önüne geçiyor. Hedefleriniz büyüdükçe meslek açlığınızda büyüyor, başarıları görmek tek mutluluk haline dönüşüyor.

 

Son yıllarda kadınlar turizmde daha aktif bir şekilde yer almaya başladı. Sizce bunun nedeni nedir? Turizmde kadınlar yıllardır çeşitli departmanlarda oldukça aktif bir şekilde çalışıyorlardı ancak üst düzey yöneticiliklerde bizleri görmek oldukça zordu, bu durum dünyanın her yerinde aynıydı, ama son yıllarda bilgi seviyesi ve tecrübesi yüksek turizmci kadınlarımız üst düzey yöneticiliklere gelmeye başladı ve çok başarılı bir şekilde markalarını temsil ediyorlar. Kadınlar için yöneticilik daha önce de belirttiğim gibi çeşitli koşullara bağlı, aile desteği en önemlisi, çok uzun saatler gerektiren bir çalışma ve sürekli seyahatleriniz oluyor. Satış ve hizmet mesleğimizin en önemli kısmı, dolayısıyla sürekli sahada aktif bir şekilde çalışıyor olmanız lazım; sistemli bir çalışma ile iş aile dengesini bir nebze yakalamak mümkün. Yurtdışında olsun yurt içinde olsun bütün önemli fuarlarda sizi görmek mümkün. Aktif bir turizmcisiniz. Turizmci olmak için turizmi sevmek şart değil mi? Her şey sevmekle başlıyor ve devam ediyor. Turizmci olmak başlı başına insanı sevmek demek. Ben aktif çalışmayı çok seven bir kişiyim, her zaman pişiren olup sahada çalışmaktan yana oldum. Turizm fuarları ülkemizi gururla tanıttığımız, sunduğumuz en büyük alternatifler, Dünya’da değişen trendleri, yenilikleri, rakiplerimizin uygulayacakları pazar stratejilerini çok yakından takip ediyorum. Bölgemin tanıtımında aktif bir rol oynamak çok gurur verici. Destination Izmir, Skal International İzmir, Historical & Boutique Hotels Of Turkey Assosiation’ın yönetim kurulundayım. Son olarak da EXPO 2020 Asya Delege Lideri olarak bölgemi en iyi şekilde tanıtıp temsil etmeye devam edeceğim. Hedefimiz büyük. Sisus Hotel’in Çeşme’deki diğer otellere göre yaptığı çalışmalar var mı? Sisus Hotel bölgeden farklı olarak 5 yıldır İngilizlerle 3. yaş turizmi yapıyor. Oldukça zor ve özveri gerektiren bir turizm dalı. Gelen İngiliz misafirler 60 ile 85 yaş civarında, bu misafirler ile özel olarak ilgilenmek, özel diyetleri ve bakımları varsa takip etmek, her hangi bir kaza sonrası hastanelerde bakımlarını takip etmek ve uluslararası sigorta işlemlerini ayarlamak, bölgeden mutlu ayrılmaları için sürekli değişik bölge turları düzenlemek. Mevcut doğal termal kaynaklarımıza düzenlediğimiz turlar çok ilgi uyandırıyor. Sisus Hotel bu sene Tripadvisor 2012 Türkiye’nin en lüks otel kategorisinde 6.sırada seçildi ve Türkiye’nin en trend en modern otelleri kategorisinde de 25.sırada ödül aldı. 2011 Yılında Times Magazine Sisus Hotel’i Türkiye’nin en seksi oteli olarak, bu yılda Food & Travel Magazine Sisus Hotel’i Gurme Lezzetler için ziyaret edilecek adres olarak gösterdi. Bu ödüller bizim için çok gurur verici, bölgemizin tanıtımına koyduğumuz katkı çok büyük.

 

Sisus Hotel’in kalite anlayışından bahseder misiniz? Yıllardır Çeşme’de kalitesi ile ön plana çıkan Sisus Hotel bu kalitesini korumak için neler yapıyor? Sisus Hotel Ailesi olarak hizmet kalitesinde her geçen sene daha iyi olabilmek ve misafirlerimize daha iyi bir hizmet verebilmek için yenilikçi ve sistemli bir şekilde çalışıyoruz. Ekip çalışması bizim başarımızın en büyük sırrı. Tam bir uyum içerisinde, tamamen demokratik bir platformda ve kalıcı bir ekip ile birlikte otelimizde hizmet veriyoruz. “Biz Türkiye’yiz” bilinci ile hizmet anlayışımızı geliştiriyoruz. Türkiye’ye gelen misafirler havaalanına indikten sonra bölgelerindeki otellerine dağılıyorlar, otele girdikleri andan ayrılana kadar geçen dönemde bizim verdiğimiz her hizmet ülkemizi temsil ediyor; eğer hizmet iyi ise Türkiye’de hizmet harika, eğer yemekler iyi ise Türkiye’de yemekler çok lezzetli… Bu anlayış bizlere çok büyük bir sorumluluk getiriyor ve değerli zamanlarını ayırıp bizleri seçen misafirlerimize en iyi hizmeti verebilmek için adeta ekipçe yarışıyoruz ve bunu tam bir aile ortamında yapıyoruz.  Repeat Guest oranımız aylık ortalama % 40 ile % 60 arası değişiyor, bu oran artışı misafirlerimizin hizmeti ne kadar ön planda tuttuklarını gösteriyor. Ülkemizde her sene muhteşem güzellikte oteller açılıyor, her otel kendine has bir yapıya sahip, ancak Türkiye turizmini en üst seviyeye çıkartacak olan hizmet anlayışımız ve eğitimli personelimiz olacaktır. Hizmet hedefimizi yakalamak için her sene otelimizi A’dan Z’ye yeniliyor, temizlik ve yemek standardımızı arttırarak devam ediyoruz. Otelimize her yıl bir yenilik getiriyoruz. Geçen sene tüm sıcak suyumuzu güneş enerjisinden sağlayabildiğimiz solar panellerin yatırımını yaptık ve otelimize 14 yeni oda ekledik. Bu sene hedefimiz executive toplantılar için sürekli otelimizi seçen büyük firmalarımıza yeni toplantı salonları sunmak. Toplantılarda tamamen gruba özel gurme sunumlar yapıyoruz, keyifli bir toplantı olabilmesi için her türlü atmosferi yaratabiliyoruz.  Düğünlerde yakaladığımız hizmet başarı ivmesi çok yüksek. Hizmet çeşitliliğini ve kalitesini arttırarak istikrarlı bir şekilde devam etmek, misafirlerimizi mutluluğunu paylaşmak bizim en büyük hedefimiz.

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Tourism Today | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 242 324 79 77 Faks : +90 242 324 79 37