• BIST 99.806
  • Altın 260,481
  • Dolar 5,6860
  • Euro 6,3840
  • İstanbul 21 °C
  • Ankara 17 °C

Egeli turizmciler Türkiye'ye öncülük edecek

Egeli turizmciler Türkiye'ye öncülük edecek
Ege Turistik İşletmeler ve Konaklamalar Birliği (ETİK) Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet İşler, doğayla barışık, çevreye duyarlı Egeli turizmciler olarak...
Egeli turizmciler Türkiye'ye öncülük edecek

Ege Turistik İşletmeler ve Konaklamalar Birliği (ETİK) Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet İşler, doğayla barışık, çevreye duyarlı Egeli turizmciler olarak Travelife Ödülleri'ni hedeflediklerini söyledi. Sürdürülebilir turizm yolunda uluslararası anlamda kabul edilebilir bir etiketlemeye ihtiyaç duyulduğunu belirten İşler, "AB Ecolabel ile standartlaşmada Avrupa kriterlerine uyan, ona entegre olmaya çalışan bir sektör durumuna geliyoruz" dedi.

Egeli turizmciler Eko Turizmi gündemlerine aldı

Turizm sektörü içinde çevreye saygıyı özendiren, sürdürülebilirliği öngören "Eko turizm" Egeli turizmcilerin gündeminde. İzmir İl Kültür ve Turizm Müdürü Abdülaziz Ediz, ETİK Yönetim Kurulu Başkanı ve Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Başkan Yardımcısı Mehmet İşler, Eko-Agro Turizm İçin Avrupa Merkezi (ECEAT) Projesi yöneticisi Silvia Hendriks ile bir araya geldi.

Hedef "Travelife" sürdürülebilirlik sistemini yaşama geçirmek

İzmir İl Kültür Turizm Müdürlüğü'nde düzenlenen toplantıda konuşan Silvia Hendriks, ECEAT'ın 1993 yılında sürdürülebilir turizmi desteklemek amacıyla bir vakıf olarak kurulduğunu anlattı. Nihai hedefin "Travelife" sürdürülebilirlik sistemini yaşama geçirmek olduğunu belirten Hendriks, İzmir'de turizmcilerle görüşerek böyle bir potansiyelin olup olmadığını araştırmak istediklerini, turizmde farklı bir çalışma alanı yaratan eko turizmle ilgili her türlü işbirliğine açık olduklarını dile getirdi.

İzmir İl Kültür ve Turizm Müdürü Abdülaziz Ediz, "Travelife"ın turizm sektörü içinde sürdürülebilirlik ilkelerini etkin şekilde tanıtmayı ve desteklemeyi amaçladığını anlattı. Ediz, Travelife'ın dünya çapındaki üyelerinin sürdürülebilir ve iyi iş uygulamalarını geliştirmelerine, Avrupa ve dünya çapındaki tüketicilere başarılarını tanıtmalarına katkılı olmayı hedeflediğini kaydetti.

Avrupalı turist çevre dostu tesisleri tercih ediyor

Turizmin ham maddesinin doğa olduğunu, turizm sektörünün doğayla barışık, çevreye duyarı bir sektör olduğunu vurgulayan ETİK Başkanı ve TÜROFED Başkan Yardımcısı Mehmet İşler, "Tüketici de bu konuda son derece duyarlı ve dikkatli. Özellikle Avrupa tüketicisi çevreye duyarlı, uluslararası kurallara uygun davranan, çevre dostu tesisleri tercih ediyor" dedi. Çevreye duyarlı Egeli turizmciler olarak Travelife Ödülleri'ni hedeflediklerini söyleyen Mehmet İşler, sözlerini şöyle sürdürdü: "Doğaya duyarlı tüketicilere sektörün de ne kadar duyarlı olduğunu, uluslararası kurallara uygun davrandığını göstermemiz gerek. Birinci hedefimiz AB Ecolabel ile standartlaşmayı sağlamak. Eko etiket alarak akredite tesisler haline gelmek. Böylelikle Avrupa kriterlerine uyan, ona entegre olmaya çalışan bir sektör durumuna geliyoruz. Sürdürülebilir turizm yolunda, Kültür ve Turizm Bakanlığı'nn yerel kriterleri yanında uluslararası anlamda kabul edilebilir bir etiketlemeye ihtiyaç duyuyoruz."

"Bu süreç turizm çeşitliliğine katkı sağlayacak"

Turistik tesislere altın, gümüş ve bronz AB Ecolabel kazandırdıktan sonra nihai hedeflerinin Travelife Ödülleri'ne değer bulunmak olduğunun altını çizen ETİK Başkanı Mehmet İşler, bu sürecin turizm çeşitliliğine katkı sağlayacağını, farklı bakış açısını getireceğine inandığını belirterek şu görüşleri dile getirdi: "Standartlaşmada AB Ekolabel ile önemli bir yol kat ederken daha tercih edilebilir, kabul edilebilir tesislere kavuşmuş olacağız. Travelife Ödülleri ile standartlaşmada Avrupa kriterlerine uyan, entegre olmaya çalışan bir sektör durumuna geliyoruz. Sayın Hendriks ile yaptığımız görüşme, bu doğrultuda yaptığımız ilk görüşme oldu. Ege'den başlattığımız bu süreci Türkiye geneline yaymak için TÜROFED'e taşıyacağız. eko etiketlenme konusunda son derece istekliyiz. Egeli turizmciler olarak bu uygulamada Türkiye'ye öncülük edeceğiz."

 

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Tourism Today | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 242 324 79 77 Faks : +90 242 324 79 37