• BIST 102.157
  • Altın 261,573
  • Dolar 5,6410
  • Euro 6,3486
  • İstanbul 24 °C
  • Ankara 18 °C

En önemsiz departman bilgi işlem mi?

Can SAYIN

Satış Pazarlama ve Operasyon Başkanımız bir gün geldi, “Can, turizm gazetelerinde IT’cilerin hiç sesi çıkmıyor, sen yazsana bir iki makale...” dedi.

“Zamanında çalıştığımız otelde personel motivasyonu için şirket içi gazete çıkarmışlığımız var, neden olmasın?” dedim, oturdum bilgisayar başına. Gerçi, “neden olmasın” ile “oturdum” arası 3 hafta sürdü ama olsun. Zaten bu güne kadar IT departmanınız hangi isteğinizi aynı gün yerine getirdiki? Her zaman ilgilenmeleri gereken daha önemli bir konuları vardır bu IT’cilerin.

Ah bu IT’ciler... Bilgi İşlem Uzmanları.. Nedir bunlardan çektiğiniz? Verdiğiniz işi yapmak istemezlerse, teknik detaylarla süslü öyle mazeretler bulurlar ki nedenini sormaya utanırsınız. Sahibi olduğunuzu bile bilmediğiniz bir problemi, hiç anlamadığınız bir şekilde çözdüklerini iddia ederler. Çay, kahve olmadan çalışamazlar. Firmanızda genel müdür dahil herkesin koltuğuna oturma ve özel bilgilerine erişme yetkileri vardır. Ofis çalışanları tarafından pek sevilmezler çünkü iş yerinde kullanılan bilgisayarların sadece iş için kullanılmasını sağlamak ve geri kalan her şeyi engellemek gibi bir misyonları vardır. Sizin giremediğiniz tüm engellenmiş sitelere onlar erişebilirler ama bu bir ayrıcalık değil işlerinin bir gereğidir. Sürekli masraf çıkarır, sizi yeni yazılım ve donanım almaya zorlarlar. Kendilerine bilgisayarcı denmesine de çok kızarlar. Onlara göre bilgisayarcı, elindeki cat5 kabloyu bilgisayarınızdan server odanıza götürmek için duvarda delik arayan kişidir. Oysa bilgi işlem uzmanı, o kabloyu en ucuz fiyata o delikten geçirecek doğru bilgisayarcıyı bulan ve telefonla arayıp çağırarak sizin için tasarruf sağlayan kişidir.

Arada işe yaradıkları da olur. Aranızı iyi tuttuğunuz taktirde, patron yokken size sosyal sitelere erişim yetkisi verebilecek, çocuğunuza almak istediğiniz bilgisayarı en ucuza toplayabilecek, annenizin işletim sistemi çökmüş notebookuna bedava format atabilecek, telefonunuzdan yanlışlıkla sildiğiniz telefon rehberini yoktan var edebilecek mucize kişiliklerdir onlar aslında.

Bilgi işlem departmanı çalışanları üzerine bu ve benzeri binlerce mizahi yaklaşım internet üzerinde döner durur. Peki bu departman gerçekte ne iş yapar? Operasyon departmanlarına göre daha mı az önemlidir?

İTÜ Elektronik ve Haberleşme mühendisliğini bitirdikten sonra çeşitli bilgisayar firmalarında bilgi işlem uzmanı ve müdürü olarak yıllarca çalışıp değişik sektörlere hizmet vermiş, daha sonra masanın karşı tarafına geçerek, 21 yıl boyunca da turizmde bilgi işlem departmanlarını yöneterek, bilişim firmalarından hizmet almış biri olarak, zaman zaman sizlerle deneyimlerimi ve düşüncelerimi paylaşacağım.

Bilgi işlem departmanının tesisteki yerini açıklayabilmek için öncelikle size bir bilgisayarın bileşenlerini kısaca tanıtmak istiyorum. Bir bilgisayar kasasının içinde ana kart, hafıza modülleri, ekran kartı, sabit disk, DVD sürücü, güç kaynağı gibi parçalar bulunur. Ana kartın üzerinde CPU (Central Process Unit-Merkezi İşlem Birimi ) adı verilen bir mikro işlemci vardır. Bilgisayarın çalışmasını ve kasa içindeki bileşenlerin birbiri ile iletişimini bu mikro işlemci sağlar. Kasadan CPU’yu çıkarırsanız diğer parçalar bir elektronik yığını olarak kalır.

Bilgisayarı bir firma, içindeki parçaları da onu oluşturan departmanlar olarak düşünürseniz; Bilgi İşlem departmanı da buradaki CPU’yu oluşturan mikro işlemci gibidir. O olmadan diğer departmanlar birbirleri ile olan iletişimlerini ve işlevlerini kaybeder, misafirlerinize hizmet veremez duruma gelirler. Bir bilgisayar ağı ve gerekli yazılımlar olmadan Ön Büro, Muhasebe, İnsan Kaynakları; iletişim araçları olmadan Satış departmanı ve kameralar olmadan Güvenlik ekibi sağlıklı çalışamaz. Kablosuz internet ağı yoksa misafirler mutsuz olur. Tesisinizin hemen her bölümü teknolojik araçlara ve bunları yönetecek bir merkezi işlem birimine ihtiyaç duyar.

“İyi de, bilgisayar firması getirdi her şeyi kurdu. Fişe taktık tüm donanım tıkır tıkır çalışıyor. Niye tesis içinde bir bilgi işlem departmanına ihtiyacımız olsun ki? Ayda bir iki kere arıza çıkarsa çağırırız bilgisayar firmasını, bize bilgi işleme ödeyeceğimiz maaşlardan daha ucuza gelir.” diye düşünebilirsiniz. 5 yıldızlı büyük bir tesisi yönetiyorsanız, asla böyle bir hataya düşmemeniz gerekir. Aksi takdirde bir bilgisayar firmasına bağımlı olur, onların bilgi kapasitesi ve verebileceği hizmetle sınırlı kalırsınız. Zamanında alamadığınız hizmetten kaynaklı problemler de direk olarak misafirlerinize yansır. Gecenin bir vakti ön büro programında çıkacak bir arıza, misafirinizin uçağını kaçırmasına; kablosuz internet ağındaki bir sorun, tam da yoğun bir check-in sırasında herkesin resepsiyona toplanıp işleri aksatmasına ve sisteme girecek bir virüs, saatlerce en önemli departmanlarınızın işlerini yapamaz duruma gelmesine sebep olabilir. Oysa baştan sağlam kurulmuş bir bilgi işlem departmanınız ve işinde gerçekten uzman, en az bir bilgi işlemciniz varsa endişelenmenize gerek kalmaz.

“Tesisi dolaşıp operasyona yardımcı olacağına, saatlerce bilgisayar ekranı başında ne yapıyor bu adam?” dediğiniz bilişim uzmanınız, bilin ki, günlük rutin kontrolleri ile oluşabilecek potansiyel sorunları engelleyecek önlemleri alıyordur.

Her tesisin olmazsa olmaz donanımsal güvenlik duvarı (firewall), içinde tüm potansiyel tehlikeleri içeren raporları saklar. İşinde uzman bir bilgi işlemci düzenli olarak bu raporları inceleyerek internet üzerinden tesise gelen saldırıları, kullanıcıların e-postalarından temizlenen virüsleri, ziyaret edildiğinde bilgisayarlarınıza zararlı yazılım bulaştıran siteleri, tesisteki bilgisayarlar arasında zararlı yazılımlardan kaynaklı oluşmuş olağan dışı trafik akışlarını rahatlıkla tespit edebilir; kullanıcıları uyarır ve gerekli önlemleri alarak sistemi sekteye uğratacak aksaklıkları daha oluşmadan engeller. Tesisteki tüm IT ekipmanın bakımlarını yaparak ya da yaptırarak donanımsal arızaları minimuma indirir. Teknolojik gelişmeleri izleyerek operasyonunuzu hızlandıracak, kolaylaştıracak ve rakipleriniz karşısında avantajlı duruma geçmenizi sağlayacak yenilikleri bulur, bütçeler ve tesisinize entegre eder.

Lisanslarınızı yöneterek, olası bir denetlemede, lisanssız yazılımlardan dolayı ceza almanızı engeller. Değerli bilgilerinizin tesis içinde ve dışında yedeklenmesini sağlayarak veri kaybınızı önler.

Özetle, iyi bir bilgi işlem uzmanı tesisinizdeki sistemi 7/24 güncel ve ayakta tutar. Yeter ki onun çayını kahvesini eksik etmeyin, gönlünü hoş tutun. Çıkan arızaları çözdüğü için değil, size hiç yaşatmadığı problemler için onu takdir edin. Her yıl CeBIT gibi teknoloji fuarlarına, seminerlere, eğitimlere gönderin. Satış departmanınıza harcadığınız reklam ve seyahat bütçeniz kadar olmasa da onun için de mutlaka bir eğitim bütçesi ayırın.

Teknoloji yerinde durmuyor. Onun kendini geliştirmesine ne kadar yardımcı olursanız o da tesisinize aynı oranda değer katmaya devam edecektir.

Son olarak da “Trust is good but control is better.” sözünü unutmayın. Bilgi işlemcinize ne kadar güvenirseniz güvenin, yılda bir kere de olsa onun departmanını ve tesisinizin IT alt yapısını bağımsız ve profesyonel bir danışmanlık firmasına denetlettirmeyi de ihmal etmeyin.

Departmanlar arası iletişiminizin ve misafir memnuniyetinizin en üst düzeyde olması dileğiyle...

Can Sayın

HotelChk Business Danışmanlık A.Ş.
Bilişim Teknolojileri Başkanı

Bu yazı toplam 37341 defa okunmuştur.
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Tourism Today | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 242 324 79 77 Faks : +90 242 324 79 37