• BIST 95.734
  • Altın 271,952
  • Dolar 5,5633
  • Euro 6,1703
  • İstanbul 16 °C
  • Ankara 14 °C

Enver Murad: "İç pazara sahip çıkılmalı"

Enver Murad: "İç pazara sahip çıkılmalı"
Enver Murad:

Tourism Today / Tuncay Sevin

Tez Tour İç Pazar Müdürü Enver Murad, iç pazara sahip çıkılması gerektiğini söyledi. Türk tatilcilerin yurtdışındaki deniz-kum-güneş tatilini daha keşfetmediğini ifade eden Murad, "Rakibimiz olan ülkelerde fiyatlar ciddi anlamda geri çekildi. Türkiye'de ise fiyatlar çok yükseldi. İnsanlar Türkiye'de tatil yapmaktansa fiyatı daha uygun olan destinasyonları tercih edebilir" dedi.

Her geçen sene daha da büyük önem taşıyan iç pazar hakkında Tez Tour İç Pazar Müdürü Enver Murad ile konuştuk. Tourism Today'a önemli açıklamalarda bulunan Enver Murad, Tez Tour'un iç pazardaki hedeflerinden, iç pazarın gelişiminden ve neler yapılması gerektiği üzerine konuştuk.

Tez Tour'un hedefi büyüyor

Tez Tour'un iç pazardaki ilk yılını değerlendiren Enver Murad, başarılı bir yılı geride bıraktıklarını söyledi. 2011'de satışlara geç başlamalarına rağmen 45 bin kişiye tatil sunduklarını söyleyen Murad, "Yeni pazara giren bir operatör için başarılı bir yılı geride bıraktık. Bu işe girerken bizim Türkiye pazarında ne bir acente portföyümüz ne de bir müşteri portföyümüz vardı. İç pazarda iyi bir marka bilinirliliği yakaladık. Ayrıca çok iyi bir satış ortalaması grafiğimiz var. Pazarda diğer operatörlere göre ortalama paket satışımız TL bazında daha yüksek. Bu da bizim marka olarak iyi bir konuma geldiğimiz gösteriyor. 2012 yılsonu hedefimiz ise 70 bin kişi olarak belirledik" dedi.  Enver Murad önümüzdeki süreçte önemli bir acenta ağı oluşturmak istediklerini de söyledi. Murad, "Tez Tour tabelası ile çalışan acentelerimiz var. Geçen sene 9 tane bu sene'de 11 tane yetkili acente açtık. Bunu büyüteceğiz ve Türkiye genelinde acente sayımızı 120'ye çıkaracağız. Tez Tour tabelası ve Tez Tour konsepti ile satışlarımıza devam edeceğiz. Bu acentelerin devreye girmesi ile iç pazarda marka bilinirliliğimiz daha da yükselecek" dedi.

Kültür turlarına hazırlık yapıyor

Tez Tour yakın bir gelecekte kültür turu için de çalışmalarına devam ediyor. Kültür turları için 2013 ya da 2014 yılını düşündüklerini belirten Murad, " Ürün bazında şu anda tek eksiğimiz kültür turlarıdır. Potansiyelimizi arttırdıktan sonra kültür turlarına da yöneleceğiz" dedi. Enver Murad, Tez Tour olarak kongre, toplantı, lansman gibi organizasyonlar için de çalışmalar başlattıklarını ifade ederek, "Ciddi organizasyonlar üzerinde çalışmak istiyoruz. Bu da Türkiye'de ciddi bir potansiyel" dedi.

Türkler son ana kadar bekliyor

Türkiye'nin iç pazarını değerlendiren ve Türk tatilcilerin yabancılara göre daha pahalı tatil yaptığı eleştirilerine de açıklık getiren Enver Murad, böyle bir durumun söz konusu olmadığını söyledi. Son yıllarda Erken Rezervasyon Kampanyasında tatili alan misafir sayısı ciddi anlamda artmış olsada, Türk tatilcilerin tatil satın almak için en son ana kadar beklediğini söyleyen Murad, "Avrupa'da satışlar çok erken başlıyor. Onlardan sonra da BDT ve Rusya'da satışlar başlıyor. Türk tatilciler ise en son satın alıyor. Türkiye'de şöyle bir düşünce var 'bir şeyi son anda alırsak daha ucuz alırız.' Ancak erken rezervasyonda alınan tatil tartışmasız daha ucuz. Türk misafir Avrupa'ya göre daha pahalı tatil yapmıyor. Türk misafir Türkiye'deki gelirleri baz aldığı zaman pahalı olduğunu düşünüyor. Fiyatlar yüksek gelebiliyor. Ancak Türkiye'de ucuz ürünler de var. Tatili erken mi geç mi alacak bu konular fiyatları belirliyor. Aralık ve Ocak aylarında Erken Rezervasyon Kampanyası başladığı zaman yüzde 40'lara varan indirimler ile satış yapılıyor" dedi.

Tatilci acentadan doğru bilgilendirme istiyor

Enver Murad, Türkiye'deki birçok acentenin müşterilerini iyi yönlendiremediğini söyledi. Bunun sebebi ise acentalarda çalışan kalifiye eleman sıkıntısıdır.  Murad, "Müşteri acenteyi ve tur operatörünü seçme nedenlerinden biri taksitlendirme olanağıdır. Bunun yanında müşteri acente yetkilisinden konaklayacağı otel hakkında destek ve doğru bilgi almak ister. Ancak bunu Türkiye'de yapamayan bir çok acenta çalışanı var. Sonradan bu işe giren ve tecrübesi olmayan turizmci çok fazla. Bunu yapabilmek tecrübe ve bilgi gerektiriyor. Türkiye'de tur operatörü ve acente ayrımının iyi yapılması gerekiyor. Her ikisinin de yetki alanları belirlenmesi lazım. Operatörlerin oteller ile sözleşmeler yaparak acentelere en iyi ürün ve en iyi fiyatı sağlaması acentelerin de müşteri odaklı ve sadece satışa konsantre olması Türkiye'de daha istikrarlı bir turizm anlayışı getirecektir. Herkes kendi alanında dahada uzmanlaşacak ve daha iyi sonuçlar ortaya çıkaracaktır. Bu konuda birçok operatör artık kendi acentasını kurarak çözüm bulmaya çalışıyor. TÜRSAB bu konu üzerinde çalışıyor. Eğer bu durum çözüme kavuşursa acente ürünü tanıtmaya ve misafir kaçırmamaya çalışacak. Operatör ve acentalar arasında tatlı bir rekabet olacak. En iyi hizmeti veren ön plana çıkacak" dedi.

Türkiye'de tatil 3 aya sıkışıyor

Türk turistin tatil tercihlerini değerlendiren Enver Murad, Türkiye'de tatil sürecinin 3 aylık bir döneme sıkıştırıldığını söyledi. İç pazarın tatil için genellikle kıyı bölgelerini tercih ettiğini ifade eden Murad: "Bunun için de Türkiye'de tatil 3 aylık süre içine sıkışıyor. Bu süre de Türkiye'de en yüksek sezona denk geliyor. Bu nedenle Türkler bu üç aylık periyotta tatil yapabildiği için ürünler pahalı geliyor. Ramazan'dan dolayı bu süreç bu sene 2 aya indi. Yüzbinlerce tatilci aynı dönemde tatil yapmak istiyor. O yüzden Türk turist tatilini biraz daha yayabilirse iyi olur. Akdeniz Bölgesi'nde 15 Nisan sonrası ve Mayıs ayında denize çok rahat girilebiliyor. Ekim ve Kasım aylarında da denize girilebilir. Bu dönemlerde otellerdeki doluluk daha da düşük, çocuklu aileler daha az oluyor. Bu periyotlarda fiyatlar da daha ekonomik oluyor. Son yıllarda Türk turist tatilini biraz daha yaymaya başladı. Ancak iç pazar için ciddi engeller var. Örneğin özel sektörde çalışanlar yurtdışındaki gibi önceden tatillerini planlayamıyor. Yani bir yıl önceden şu ayda tatil yapacağım diyemiyorlar. Bütçe ve tatil zamanlarının önceden belirlenememesi iç turizmi etkiliyor. Bu iki olgunun önceden belirlenmesi durumunda Türk tüketici daha çok tatile çıkacaktır" şeklinde konuştu.

İç pazara sahip çıkılmalı

İç pazar için yurtdışı seyahatler de çekici hale geldi. Özellikle Avrupa'daki fiyatların geri çekilmesi aynı fiyata Türkiye'de tatil yapacak olan iç pazarın dikkatini çekiyor. Enver Murad, bu konuda şöyle konuştu: "Fiyatlar Avrupa'da ciddi anlamda geri çekildi. İnsanlar aynı fiyata yurt içinde tatil yapacağına farklı ülkeler görmek istiyor. Bunun yanında Türkiye'de 'yurt dışında deniz tatili' bilinci yok. Yurt dışına gidenlerin hepsi kültür turuna gidiyor. Türk tüketiciye sahip çıkılmazsak iç pazardaki büyük bir potansiyel bu ülkelere kaçabilir. Türkiye'de fiyatlar yükseliyor. İnsanlar 'Türkiye'de tatil yapmaktansa yurt dışına gideyim' diyebiliyor."

Önce bütçe sonra hizmet

Yerli turist tatil için öncelikle bütçesine önem veriyor. Yani Türk turist için öncelik fiyat. Enver Murad, fiyattan sonra hizmetin geldiğini söyledi. Murad, "Misafir tatil yapmaya karar verirken öncelikle bütçesine önem gösteriyor. İkinci önem verdiği konu hizmet. Hizmeti ön planda tutanlar da var ama bu oran bütçeyi ön plana çıkaranlara göre çok daha düşük. Türk misafir önce bütçesini belirliyor ve daha sonra gzete ve internetten bütçesine uygun yer arıyor. Daha sonra da kimden satın alacağına karar veriyor. O yüzden oteller fiyat politikalarına çok dikkat etmeli. Oteller fiyatlarını Türkiye'deki şartları göz önünde bulundurarak belirlemeli. Çünkü her pazarın satın alma şartları farklıdır. Türkiye'de maaşların yıllık ortalama artışı yüzde 8-10 ise, otel bunu göz önüne alarak bir sonraki sene için zam çalışması yapmalı. Ekonomik şartları dikkate almadan yapılan fiyat çalışmaları doğru değildir" dedi.

İç pazar daha da büyüyecek

Türkiye'nin genç bir nüfusu bulunduğunu ve kişi başı milli gelirin sürekli arttığını söyleyen Murad, iç pazarın önümüzdeki yıllarda daha da büyüyeceğini söyledi. Murad sözlerini şöyle noktaladı: "İç pazar büyüyecek ancak önemli olan pastayı büyütmek. Sektör bu pastayı büyütmeye yönelmeli. Bu pazarın istikrarı için çok önemli. Birbirimize zarar vermeden pastayı daha da büyütelim. Rekabet olsun ama hizmet anlamında rekabet edelim. Misafire daha iyi ne verebilirizi düşünmeliyiz."

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Tourism Today | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 242 324 79 77 Faks : +90 242 324 79 37