• BIST 101.849
  • Altın 259,267
  • Dolar 5,6360
  • Euro 6,3235
  • İstanbul 22 °C
  • Ankara 19 °C

ETİK Başkanı Mehmet İşler Foça turizmini değerlendirdi

ETİK Başkanı Mehmet İşler Foça turizmini değerlendirdi
Turizmde hak ettiği yere gelemediği gerekçesiyle kamuoyunda en çok tartışılan turizm kentlerinden biri olan İzmir'in Foça ilçesinde yüzde 90 dolulukla...
ETİK Başkanı Mehmet İşler Foça turizmini değerlendirdi

Turizmde hak ettiği yere gelemediği gerekçesiyle kamuoyunda en çok tartışılan turizm kentlerinden biri olan İzmir'in Foça ilçesinde yüzde 90 dolulukla 7 ay Foça turizmine hizmet veren Neilson Club Phokaia Turistlik tesislerinin Foçalı Genel Müdürü ve Ege Turistik İşletmeler ve Konaklamalar Birliği (ETİK) Başkanı Mehmet İşler, "Aşığıyım" diye nitelendirdiği Foça'nın turizmini değerlendirdi.

Foça'nın turizmde altyapı, planlama ve yatırım sorunlarını ve çözüm önerilerini anlatan İşler, "Foça'nın kaliteli yatağa ihtiyacı vardır. Foça kendini satabilen bir üründür, bu konuda ısrarcı ve inatçıyım Resort otelciliğin doğduğu güzel Foça'mız bugün 32 milyon turist net hata oranı ile 28 milyar dolar girdisi olan turizmin ilk doğduğu topraklardır ancak maalesef yatak kalitesi ve kapasitesi eksiliğinden hak ettiği yer de değildir" dedi.

Tarihi önemini vurguladı

Foça'nın tarihsel süreçte 7 medeniyete ev sahipliği yapmış bir yerleşim bölgesi olduğunu,12 İon kentinden biri olan Phokaia'nın kalıntıları üzerine kurulan Foça'da yaşamın Efes Antik Kenti'nde ya da Truva'da olduğu gibi sonlanmadığını ve tarih sahnesinde rol olmayı sürdürmüş ender kentler arasında yer aldığını, tarihin yöreye büyük bir zenginlik kattığını belirterek Foça'nın tarihi önemine vurgu yapan İşler, "Tarihi öneminin yanı sıra küçüklü büyüklü koylarla kaplı bir sahile sahip Foça Yarımadası, mavi ile yeşilin iç içe olduğu doğal bir güzellik sergiliyor. 21 Kasım 1990 tarihinde Özel Çevre Koruma Bölgesi ilan edilen Foça, ülke genelindeki 12 özel çevre koruma alanından biri. Foça'nın ülkemizin on iki özel çevre koruma bölgesinden birisi olması bir avantaj. Foça, arkeolojik, doğal ve kentsel sit alanları bulunması nedeniyle birçok kıyı yerleşim birimine göre daha az yapılaşma gösteren ve nispeten bozulmamış bir yerleşim merkezi.Bölgenin taşıdığı önemin büyük bir bölümü, binlerce yıldır burada yaşayan ve ilçeye adını veren, nesli tükenme tehlikesiyle karşı karşıya bulunan Akdeniz Foku'ndan kaynaklanıyor" dedi

ETİK Başkanı Mehmet İşler Foça turizmini değerlendirdi

Foça'nın güneyinde İzmir, İzmir'inde Seferihisar, Alaçatı, Çeşme gibi çok önemli turizm beldeleri var olduğuna, kuzeyinde ise Dikili ve Ayvalık hem termal hem gastronomi, hem doğa hem kültür turizmiyle göz kamaştıran kentlerin yer aldığına dikkat çeken İşler, "Foça turizm alanlarıyla çevrili bir belde iken hemen yakınındaki Aliağa, kentin ileriye dönük planlarında karar verilirken bir başka önemli rolü üstleniyor. Aliağa bir enerji bölgesi. Önümüzdeki 10 yıl içinde bu enerji bölgesi nereye doğru büyüyecek. Bu büyüme tarihin bize bir armağanı olan Foça'yı tehdit mi edecek yoksa Foça turizmi şemsiyesi altında korumaya mı alınacak? Bunun için kent yöneticilerinin, akil adamların, üniversitedeki akademisyenlerin, sivil toplum örgütlerinin ve Foçalıların bir araya gelerek ortak bir komisyon oluşturması ve bir karar vermesi gerekiyor" şeklinde konuştu.

ETİK Başkanı Mehmet İşler Foça turizmini değerlendirdi

Stratejik turizm planı yapmalı

Ege'de birçok turizm beldesinin AB fonlarından çok ciddi bir şekilde yararlanıldığını belirterek, Foça'nın da acil olarak stratejik Turizm planını yapması ve yerel yönetimin Ar-Ge ve AB Proje Takip Birimi oluşturulması gerektiğini vurgulayan İşler,şöyle konuştu: "Foça'da eski yapıların onarılması, kentin mimari yapı karakteristiğinin belirlenmesi hatta oluşturulacak marka kent konsepti için bu kaynaklar mutlaka değerlendirilmeli. Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın da bu konuda ciddi destekleri var. Bu desteklerden yararlanılması gerekiyor. Bütün bu çalışmalar yaşamını Foça'da sürdürecek gençlerimiz için büyük önem taşıyor. Turizmli sürdürülebilir bir kalkınma modeli oluşturmazsak, ekonominin çarklarını sürekli döner hale getirmezsek hangi genç burada yaşamak ister? Bunları iyi düşünmemiz, Foça'nın geleceğini planlamamız gerekiyor."

"Foça 4000 yataktan 900 yatağa düştü"

Foça'nın bugün gelinen noktada 1990 yıllarına göre seviyenin çok altında bir yatak kapasitesine sahip konumda olduğunu, Foça'da turizm hareketliliğinin artması için yatırımların ve yatak kapasitesinin de artması gerektiğinin altını çizen İşler, şunları söyledi: "1999 yılında Foça'da Bakanlık belgeli takribi 4000 yatağımız varken bugün bu sayı takribi olarak 900' civarındadır . Foça ne yazık ki sahip olduğu kaliteli yatak kapasitesinden geriye doğru gitmiştir, yıllar içinde. Club Med, Wy Bass Tatil Köyü kapandı, Mackarel yarım kapasiteyle çalışıyor. Bizim Bakanlık belgeli tesis kapasitemizi arttırmamız, bunun için de yeni planlamalar yapmamız gerekiyor. Foça'nın kaliteli yatağa ihtiyacı vardır. Foça kendini satabilen bir üründür, bu konuda ısrarcı ve inatçıyım Resort otelciliğin doğduğu güzel Foça'mız bugün 32 milyon turist net hata oranı ile 28 milyar dolar girdisi olan turizmin ilk doğduğu topraklardır ancak maalesef yatak kalitesi ve kapasitesi eksiliğinden hak ettiği yer de değildir"

ETİK Başkanı Mehmet İşler Foça turizmini değerlendirdi

Club Med Bakanlığa devrediliyor

Mehmet İşler, Foça önce kaliteli yatak sorununu daha sonra da acilen yeni yatırımların önünün açılması gerektiğini söyledi. Yeni yatağın yeni istihdam, yeni alt yapı anlamına geldiğini söyleyen İşler, "Tüm bunların toplamı ise o bölgede ekonomik canlanma demektir" diye konuştu. Yatak kapasitesinin önemini vurgulayan İşler sözlerine şöyle devam etti, "Yatak sayımız arttırmamız gerekmektedir, çünkü tur operatörleri de bakanlık belgeli tesisleri tercih ederler bakanlı belgeleri tesislerde kaliteli yatak orunluluğu getirmektedir. Öte yandan restoranlar, yeme-içme mekanlarının düzene sokulması, çeşitliliğinin artması Foça'yı hareketlendirecek unsurlar. Foça'nın acilen bir SWOT analizi yapılarak artı ve eksilerini çıkartılması, yani yol haritasının çizilmesi gerekmektedir. Giden zamanın telafisi yoktur. Geçen hafta sonu ETİK'in genel kurulunda Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Club Med konusunda önemli bir gelişmeden söz etti. Bu gelişme Foça'ya nasıl yansıyacak? Geçmiş yıllarda adı Foça'yla özdeşleşen Club Med konusunda güzel bir gelişme oldu. Uzun zamandır atıl durumda bulunan çok önemli bir tesis aslında Club Med. ETİK'in ve sektör yöneticilerinin Bakanla olan diyalogları ve konuyu ısrarla takip etmeleri sonucu, Club Med Haziran ayı sonunda İl Özel İdare'den alınarak bakanlığa devrediliyor. Neilson tesisinden sonra Foça'nın en büyük tesisleri arasında yer alan 2000 kişi kapasiteli Club Med'in yeniden sektöre kazandırılması Foça için son derece önemli bir fırsattır. Bu konudaki destekleri için Kültür ve Turizm Bakanımız Sayın Ertuğrul Günay'a sektörümüz adına teşekkür ediyoruz"

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Tourism Today | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 242 324 79 77 Faks : +90 242 324 79 37