• BIST 95.394
  • Altın 277,979
  • Dolar 5,7622
  • Euro 6,3865
  • İstanbul 23 °C
  • Ankara 20 °C

EXPO 2016 kanun tasarısı komisyonda kabul edildi

EXPO 2016 kanun tasarısı komisyonda kabul edildi
TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu, 'EXPO 2016 Antalya Kanun Tasarısı'nı kabul etti. EXPO 2016 Antalya organizasyonuna yönelik faaliyetleri yürütmek üzere EXPO...
EXPO 2016 Antalya kanun tasarısı komisyonda kabul edildi

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu, 'EXPO 2016 Antalya Kanun Tasarısı'nı kabul etti. EXPO 2016 Antalya organizasyonuna yönelik faaliyetleri yürütmek üzere EXPO 2016 Antalya Ajansı kurulacak.

2016 yılında Antalya'da yapılacak olan çiçek ve çocuk temalı Tescilli Evrensel Botanik Sergisi'nin etkinliklerinin planlanması, düzenlenmesi ve yönetilmesi ile ilgili usul ve esasları belirleyen EXPO 2016 Antalya Kanun Tasarısı, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda kabul edildi.

Tasarıya göre, EXPO 2016 Antalya organizasyonuna yönelik faaliyetleri yürütmek üzere merkezi Antalya'da olacak EXPO 2016 Antalya Ajansı kurulacak. Ajansın Yönetim Kurulu, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı başkanlığında, Antalya Valisi, Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı, Dışişleri Bakanlığı, Ekonomi Bakanlığı, Kültür ve Turizm Bakanlığı'ndan en az genel müdür seviyesinde birer temsilci, Antalya Ticaret Odası, Sanayi Odası ile Ziraat Odası başkanından oluşacak. Tasarıyla, bakanlıklar, sivil toplum kuruluşları, meslek birlikleri ve belediyelerden oluşan EXPO Konseyi kurulacak. EXPO Konseyi, EXPO 2016 Antalya'nın başarılı bir şekilde gerçekleştirilmesi amacıyla gerekli gördüğü tavsiye kararlarını alacak, hazırlık çalışmaları kapsamında yıllık program, bütçe, yurtiçi ve yurt dışı tanıtım faaliyetleri ile gerekli görülen diğer konularda görüşlerini ve tavsiyelerini bildirecek.

Genel Sekreterlik, EXPO 2016 Antalya ile ilgili bütün faaliyetlerin programlanmasından, yürütülmesinden ve koordinasyonundan sorumlu olacak. Genel Sekreterlik, Bakan tarafından görevlendirilen bakanlık temsilcisi, Antalya Valiliği, Antalya Büyükşehir Belediyesi ve Akdeniz Üniversitesi'nden birer temsilciden oluşacak. Genel Sekreter, bu kişilerin arasından bakan tarafından atanacak.

Antalya Batı Akdeniz Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü'nün kullanımında bulunan taşınmaz ile üzerinde bulunan muhdesat, EXPO 2016 Antalya faaliyetlerinde kullanılmak amacıyla ajansa tahsis edilecek. EXPO 2016 Antalya'nın düzenlenmesi için tahsis edilen taşınmaz dışında ilave bir taşınmaza ihtiyaç duyulması halinde, Bakanlığa tahsisli taşınmazlar arasından uygun miktardaki taşınmaz ile bu taşınmazın üzerinde bulunan muhdesat, bakanlığın talebi üzerine Maliye Bakanlığı'nca bu kanunun amaçları ve ihtiyaç duyulan süre ile sınırlı olarak kullanılmak üzere ajansa tahsis edilebilecek. Ajansın talebi üzerine bakanlık, alt ve üst yapı veya çevre düzenlemesi konularında gerekli görülmesi halinde, EXPO 2016 Antalya alanına dahil edilmesine ihtiyaç duyulan özel mülkiyete konu arazilerin kamulaştırmasını yapabilecek.

EXPO 2016 Antalya hazırlık ve düzenleme süreci boyunca ortaya çıkan her türlü fikri ve sınai mülkiyet hakkı, ajansa ait olacak. Ajans, kanun kapsamında yaptığı işlemler nedeniyle harçlardan ve katılım paylarından, damga vergisinden muaf tutulacak. EXPO 2016 Antalya Ajansı'na yapılan her türlü nakdi ve ayni bağış ve yardımlar ile sponsorluk harcamalarının tamamı gelir vergisi beyannamesinde bildirilecek gelirlerden, kurumlar vergisi beyannamesi üzerinde ayrıca gösterilmek şartıyla kurum kazancından indirilecek.

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Tourism Today | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 242 324 79 77 Faks : +90 242 324 79 37