• BIST 98.028
  • Altın 257,890
  • Dolar 5,7035
  • Euro 6,3948
  • İstanbul 23 °C
  • Ankara 19 °C

Fiyat / Fayda Dengesi

Hakan DİRİBAŞ

Sezonun en yoğun ve en tempolu olduğu bu günlerde bu yazıyı kaleme almak için vakit yaratmak da önemli bir aksiyon oldu benim için.

Birinci konu başlıkta yer aldığı gibi fiyat fayda kısmı; ama o kısmı biraz hızlı geçeceğim. Evet, bu konu değerlendirme kriterleri için çok önemli bir kıstas ama Türkiye’de özellikle Antalya’da yer alan resort otellerimizin bu konuda bir sıkıntısı olmadığını düşünüyorum. Bizim tesislerimiz hem uygun fiyatları hem de vermiş olduğu her şey dahil hizmeti ile bu konuda oldukça iyi bir performans göstermekte.

 

İkinci konu ise hepimizin malumu tesis fiyatları ve bu konuda harcadığımız aşırı enerji. Ben bu konuya müsaadenizle 20 yıllık bir otelci olarak biraz otel tarafından bakmak istiyorum. Özellikle yüksek sezonda hepinizin bildiği üzere resort otellerimiz için yoğun bir fiyat çalışması ile geçmekte. Çok değerli bir yatırımcımızın dediği gibi “Fiyat sarmalına çok giren kişiler resmin genelini analiz etmekte çok zorlanıyorlar ve kısa vadeli düşünmek zorunda kalıyor.” Sezon başında yapılan kontratların yanı sıra elbette sezon içi forecast yönetimi ile çeşitli fiyat çalışmaları yapıyoruz. Ama bu kısımda fiyatlamanın tesisin ana pazarlama stratejisinin önüne geçmesine izin vermemek gerekir. Markasının gücüne inanan tesislerin bu konuda daha dik durduğunu görüyoruz.

Üçüncü ve en önemli konu fiyat eşitliği. Eskiden fiyatlarınız pazar pazar ayrı olarak girilir ve aralarında farklılıklar olurdu. Online dünyanın hızla ilerlemesi ve kullanıcıların meta search siteleri vb bir sürü uygulama ile (Trivago, Tripadvisor, Neredekal) fiyatlarınızı rahatlıkla karşılaştırabiliyorlar. Ayrıca kısaca tüm dünyada çıktığınız fiyatları görebiliyorlar. Bu yüzden eskisi kadar uçurum farkların kalmadığını görüyoruz, bu da ilgili tesise olan güveni arttırıyor. Bu konuda da tüm resortlerimizin daha titiz olması gerektiğine inanıyorum

 

Sezon yoğun bir şekilde devam ediyor, 2014 rakamlarının üstüne çıkmak adına koşturduğumuz bir yıl oluyor, herkese iyi çalışmalar dilerim.

 

Şimdilik hoşçakalın…

Bu yazı toplam 157 defa okunmuştur.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Tourism Today | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 242 324 79 77 Faks : +90 242 324 79 37