• BIST 96.961
  • Altın 237,609
  • Dolar 5,7831
  • Euro 6,5045
  • İstanbul 11 °C
  • Ankara 8 °C

Geçmiş ve geleceği ile Rusya pazarı

Tuncay ÖZBAKIR

 

Terörle sıkışan ve başarısız Darbe girişimini atlatan Türkiye'nin sonunda aklıselim davranarak Rusya hükümeti ile karşılıklı yaşanılan olumlu havadan sonra Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in Türkiye tur satış yasağını kaldırması ve Rusya'dan charter uçaklara izin vermesiyle birlikte Rus ve Türk acenteler rahat bir nefes aldı.

Rusya ile ilişkilerin düzelmesi iyi ama Rus vatandaşların güvenlik garantisi de çok önemli. Rusya ile ilişkilerin düzelmesi, Avrupa ülkelerinden gelecek ziyaretçi sayısında bir artışa neden olmayacak ve Rusya’dan gelecek ziyaretçi sayısındaki artışlarla da 2016 yılı kurtarılamayacak.

Biblio Globus,  Anex, Odeon ve Pegas gibi acenteler Eylül  ayı itibariyle de Moskova dışındaki diğer şehirlerden koyacağı ilave uçuşlarla haftalık charter sayısını artırarak haftalık 15 bin kişiye ulaşacaklarını söylüyorlar.

Ruslar için tur fiyatlarının düşürülmesi mümkün değil. Bu turların belirli bir maliyeti var. Zor bir dönem olduğundan ucuz fiyatlar oluştu, ama maliyetlerin altına düşülemez. Rusya'da okullar Eylül'de açılacağı için Ağustos sonlarında tatil dönemi biter. 2016 yılı sonuna kadar Türkiye sahil şeritlerindeki tatil destinasyonlarına 250-300 bin civarında bir turist rakamının gerçekleşebileceğini tahmin ediyorum.

31 Ağustos’ta Antalya’da gerçekleştirilecek Türkiye – Rusya milli maçı da olumlu bir hava yaratacaktır. Bu maça Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın daveti ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin de katılırsa bu durum Antalya için çok daha önem arz eder ve etkili olur.

Son bir yıl içerisinde turizm sektöründe yaşadığımız bu kriz, tüm işletmeleri etkiledi. Ancak etkilenme oranları işletmelerin geçtiğimiz yıllarda yaptığı çalışmalara değişiklik göstermektedir. Misafir memnuniyetine önem veren, hizmet kalite standartlarını sürekli iyileştiren, geliştiren, misafir güvenliğini sağlayan işletmeler diğer işletmelere göre daha az etkilenmektedir.

Eğer işletmeler kriz nedeniyle hizmet standartlarını düşürmeyi tercih ederse, önümüzdeki dönem onlar için çok daha zor geçecektir. Rusya pazarının Türkiye için bu kadar önemli olmasında önemli rol oynayan Türk firmalarının o pazardaki konumları eskisi gibi olmayacak.

Rusya’daki Türk tur operatörleri bu olasılığı  krizden önce görmüş ve adım adım bu yönde düzenlemelere gidiyordu. Nitekim kriz ile birlikte Rusya’daki Türk tur şirketlerini hukuken birer Rus şirketin haline dönüştürdü.

Bunun artı ve eksilerini önümüzdeki günlerde göreceğiz. Ama durumun eskisi gibi olmayacağını görmek gerekir.

Bu yazı toplam 1538 defa okunmuştur.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Tourism Today | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 242 324 79 77 Faks : +90 242 324 79 37