• BIST 96.461
  • Altın 268,817
  • Dolar 5,5845
  • Euro 6,1973
  • İstanbul 25 °C
  • Ankara 22 °C

Geleceğin turizmi

Geleceğin turizmi
ITB Berlin'de Tourism Today editörleri sevgili Haluk Özsevim ve Tuncay Sevin ile sohbetimiz esnasında bana, "10 yıl sonra turizmimiz hangi noktada olacak" şeklinde...
ITB Berlin'de Tourism Today editörleri sevgili Haluk Özsevim ve Tuncay Sevin ile sohbetimiz esnasında bana, "10 yıl sonra turizmimiz hangi noktada olacak" şeklinde hınzır bir soru sorarak bende önemli bir beyin fırtınası estirdiler.

Turizm de maalesef çok fazla ileriye bakma, uzun vadeli stratejiler ve planlar geliştirme alışkanlık ve reflekslerimiz pek olmadığından çok zekice sorulan bu soru karşısında zihnimi zorlayarak beyin fırtınamda 10 yıl ileriye gitmeye çalışarak sanal bir yolculuk yapmaya çalıştım ve önüme önemli bazı farklı resimler çıktı.

Sizlerle işte bu sanal yolculuğumun izlerini paylaşmak isterim; Öncelikle ben, içinde yaşamakta olduğumuz yüzyılın en önemli ve insan hayatını derinden ve en çok etkileyen icadın "İnternet" olduğu düşüncesindeyim ve gelecek 10 yıllar içinde internet teknolojisinin en çok entegre olacağı sektörlerin başında turizm sektörünün geleceğine ve bu entegrasyonun tüm turizm hareketlerini tüm dünyada olduğu gibi Türkiye'de de çok derinden etkileyeceğine inanıyorum.

Ben, gelecek 10 yıllar içinde tur operatörlerinin çok ciddi bir değişim yaşayacaklarını, hantal yapıdan sıyrılarak artık klasik satış ofisleri üzerinden kataloglar çıkartarak satış yapma hantallığının yerini, yüz milyonlarca insanın kullanmakta olduğu smart phone telefonlara kadar inecek bir direkt rezervasyon yapabilme pratikliğine bırakacağı kanısındayım.

Düşünsenize Avrupa'da satış ofislerde sayılı sayıdaki katalog sayfalarına girmiş olan otellerin rezervasyon alabilme ihtimalinin milyonlarca insanın nerdeyse 24 saat yanlarından hiç ayırmadıkları Iphone, Ipad, Blackberry vb smart phone uygulamalarında, Facebook, Twitter vb sosyal medya ortamlarında direkt olarak tüm otellere, tüm tur operatörlerinin satış ve rezervasyon sistemlerine direkt olarak  ulaşabilecekleri multimedya sistemleri dünyamızı ve turizm hareketlerini, tüm turizm kuruluşlarının örgütlenme ve yapılanmalarını nasıl hızlı bir şekilde değiştirecek.

Gelecek yıllarda ben, otellerin tur operatörleri ile kontrat anlaşmalarını tüm yıla yayılacak şekilde günün her anı, güncel olarak fiyatlarını, tüm kondisyonları güncel olarak online olarak kendi inisiyatifleri ile sisteme girerek, kalkulasyonların 4-5 ay sonra manuel yapılarak kataloglarda yer alması ve satışa açılması yerine bu şekilde otomatik olarak tur operatörlerinin hızlı ve online kalkulasyon yaparak günümüzdeki gerek , "Bistro" benzeri gerekse online satış sistemlerine açılabileceklerini düşünüyorum.

İnteraktif hızlı internet ve bilgisayar teknolojileri gelecek yıllarda kesinlikle turizm sistem ve alışkanlıklarını değiştirecek. Gerek turistler ve gerekse turizm endüstrisi içerisinde yer alan tüm kurumlar kendilerini buna göre adapte ederek yeniden dizayn edeceklerdir. Dünyada tatilciler artık tatile çıkmadan önce internet üzerinden gidecekleri yer hakkında detaylı araştırma, inceleme, uçak, otel, transfer vb turizm ürününün bütününü kapsayan tüm detayları hızlı bir şekilde yapabilmekteler ve tatil kararlarını etkileyen en önemli donelerin başında internet teknolojisinin payı çok hızlı bir şekilde artmaktadır.

Ülkemiz turizminin de gelecek yıllarda alt yapısını, teknolojisini, örgütlemesini, hatta pazarlama ve satış stratejilerini bu gelişmeler ışığında yeniden gözden geçirme ve reorganizasyonu kuşkusuz kaçınılmaz olacaktır. Artık bir yatırımcının önce oteli projelendir ve bir şekilde inşaatı tamamla ve oteli aç, nasıl olsa doluluklar bir şekilde gerçekleşir anlayışı kesinlikle ters tepecek. Bunun yerini arz talep analizini doğru yapan, yatırımını projelendirmeden önce hedef kitlesini belirleyen, pazarda bir farklılık yaratan, hedef kitlesine ulaşma yolunda doğru pazarlama ve satış tekniklerini daha inşaat başlamadan önce organize eden ve bu bağlamda stratejik anlamda işbirliği yapacağı partnerleri çok önceden doğru tespit eden ve buna göre yatırımını gerçekleştiren işletmeler gelecekte turizm pastasından daha büyük paylar alacaklardır.

Bu dinamizme ayak uyduramayan gerek kurumlar ve gerekse turizm emekçilerinin ciddi zorluklarla karşı karşıya kalacakları, sistemin dışında kalabilme ihtimalinin yüksek olması kaçınılmaz gibi gözükmekte. Geçen hafta iş toplantılarım nedeni ile gitmiş olduğum Almanya da kalmış olduğum küçük ölçekli bir otelin odasında ve ön büro deskinde şu yazmaktaydı;

"Bize iletmiş olduğunuz her türlü şikayetinizi 15 dakika içinde çözeceğimize söz veriyoruz."

İşte geleceğin otelcilik ve genel turizm anlayışının başari temelinde bu yatacak. Ayakta kalacak olan kurumlar bu sözü verebilen ve bu doğrultuda örgütlenebilen ve yeniden yapılanabilen kurumlar olacaklardır.

Başarının anahtarı gelecekte işte bu olacaktır.

"Söz ver, verdiğin sözü tut, misafir odaklı ol ve misafirini memnun et"

Gelecekte başarının anahtarını turiste  "Müşteri" değil "Misafirim" gözü ile bakan işletmeci elinde bulunduracaktır. Ve gelecekte müşterisi için değil misafiri için ve misafir memnuniyeti için çaba gösteren, onların bir kez daha misafir olarak kendilerini tercih etmeleri için çaba gösteren işletmeler geleceğin turizm sayfalarına izlerini ve imzalarını bırakacaklardır.

İşte ben; birçok yapısal zorluklar, engellemeler, konjonktürel güçlüklere ve imkansızlıklara rağmen, kendi genç iç dinamizmi, vizyonu ve gelecek ön görüsü ile birçok farklı sektöre göre çok ciddi bir ilerleme ve kalite hedeflerini yakalamış olan Türk turizminin ve Türk turizmcisinin gelecek on yıllarda da geçmişte olduğu gibi Dünya Turizm Endüstrisi'nin lider ve söz sahibi ülkeleri arasında ön saflarda yer alacağına yürekten inanıyorum. Bu inancımı meslektaşlarımla samimiyetle paylaşmak istiyorum.

Bu vesile ile turizmde çok önemli bir okur kitlesi olan ve uzun senelerdir yayınları ile bizleri turizm hareketlerinin olduğu ve ulaşamadığımız hemen hemen her yere ulaştıran Tourism Today ailesine 100. sayılarında kendilerine tüm değerli katkı ve emekleri için içten teşekkürü bir borç biliyor, iyi ki doğdun nice mutlu senelere diyor ve başarılarının devamını diliyorum.

Güzel bir 2012 turizm sezonu dileklerimle.

Melih Yetiş

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Tourism Today | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 242 324 79 77 Faks : +90 242 324 79 37