• BIST 99.806
  • Altın 259,941
  • Dolar 5,6860
  • Euro 6,3840
  • İstanbul 20 °C
  • Ankara 16 °C

"Golf yatırımlarının önündeki engeller kaldırılmalı"

"Golf yatırımlarının önündeki engeller kaldırılmalı"
Tourism Today / Ayşegül Demirdal IAGTO (Uluslararası Golf Tur Operatörleri Birliği) Türkiye Temsilcisi ve Sueno Hotels Golf Belek'in İşletme Müdürü Kurtuluş...
Golf yatırımlarının önü açılmalı

Tourism Today / Ayşegül Demirdal

IAGTO (Uluslararası Golf Tur Operatörleri Birliği) Türkiye Temsilcisi ve Sueno Hotels Golf Belek'in İşletme Müdürü Kurtuluş Gülşen, Türkiye'nin golf sahalarının yılın bazı aylarında (Ekim, Kasım, Mart) gelen talebi karşılayamadığını belirterek, "Golf sahalarımız sayısal anlamda yetersizdir. Türkiye golfün merkezi olabilir ancak golf turizm yatırımlarının önündeki engeller kaldırılmalıdır" dedi.

Kurtuluş Gülşen "Kalite ve dengeli fiyat"

Türkiye'nin golf turizm merkezi konumundaki Belek'in 2011 performansını değerlendiren Kurtuluş Gülşen, 2011 yılında Belek'in yüzde 9.4'e tekabül eden bir artış yakaladıklarını söyledi. Belek'in golfte seneye iyi başlamadığını hatırlatan Gülşen, "Ancak 2012 yılı Belek bölgesi oyuncu sayısında geçen yılın Ocak+Şubat ayı toplamlarında ortalama yüzde 9 civarında geride kalmıştır. Dikkat etmemiz gereken bir konu, sahaların aşırı oyuncu ile doldurularak, oyun süresinin 6 saatlere varmaması, flight aralarına ara flightlar sokulmaması, sahada tecrübeli marshalların bulunması gerekmektedir. Sahalarımızda uzun beklemelerden dolayı, oyununu bitiremeyen golf misafirleri olmamalı. Bu uygulamalar, Belek'in golf turizm endüstrisindeki imajını geriye götürecektir. Şahsen IAGTO (Uluslararası Golf Tur Operatörleri Birliği) Türkiye Temsilcisi olarak önerim; maksimum kapasite ile dolmuş sahalar değil, optimum karlılık ile dolmuş sahalar olmasıdır. Kaliteli sahalarımızı, İspanya ve Portekiz'e karşı, ancak kalitemizi de koruyarak, âmâ aynı zamanda fiyatlarımızı dengeli oyuncu sayısı ile arttırarak sağlayabiliriz" dedi.

"Golf sahaları yapımına bir an önce başlamalı"

Mevcut golf sahalarının bazı aylarda (Ekim, Kasım ve Mart)  gelen talebi karşılayamadığını belirten Kurtuluş Gülşen, golf sahalarının sayısal anlamda yetersiz geldiğini söyledi.  Gülşen, "Özellikle ve öncelikle, mevcutta golf sahası olarak ön izin ve tahsisi verilmiş bölgeler olan Kuşadası, Bodrum, Pamucak, Söke, Marmaris, İzmir ve çevresi, Tarsus'taki golf sahalarının inşasına derhal başlanmasında fayda vardır. Aynı zamanda, Kapadokya bölgesi, Bolu-Abant çevresi, Kastamonu, Karadeniz sahil şeridindeki şehirler (özellikle Samsun-Artvin ) golf sahaları ve golf turizmi için düşünülmelidir. Zaten bu yöreler Kültür ve Turizm Bakanlığımızın golf turizmi için planlamasında olan, ayrıca Golf Federasyonumuzun da destek verdiği bölgelerdir. Halihazırda; ayrıca Bakanlığımızın Alanya /Türkler beldesi ve Manavgat /Oymapınar alanlarının, golf turizm yatırımlarına tahsise açılmasını onaylaması çok sevindiricidir" diye konuştu.

"Engeller kaldırılmalı"

Türkiye'nin golfün merkezi olabileceğini söyleyen Kurtuluş Gülşen, "Ancak golf turizm yatırımlarının önündeki engeller kaldırılmalıdır" dedi. Amerika Birleşik Devletleri'nde 14.000 adet golf sahası olduğunu hatırlatan Gülşen şöyle konuştu; "Kim diyebilir ki ABD çevre ve doğa düşmanıdır. Golf sahalarının çevre ve doğa ile olan ilişkisindeki olumsuz önyargıların kırılması gerekmektedir. Maalesef, doğru olmayan ve akademik bilgilere dayanmayan bilgiler ile golf sporu + golf turizmi konusunda medyada olumsuz görüşler yer almıştır. Tabii ki, golf sahalarının deniz kenarında ve orman içinde yapılması ile ilgili bir zorunluluk yoktur. Konuya bu açıdan bakmak bile, golf turizminin önünü açacaktır. Golf turizminin gelişmesi için ise önerilerim; tur operatörleri ve acenteler için sürdürülebilir golf turizminin yapısal temel taşlarıdır. Bunlar sırası ile;

*Dengeli fiyat politikaları

*Fiyatla değil, kalite ile rekabet

*Pazarlamada bölge imaj gücünü birlikte kullanmak(Özellikle Belek örneğini verecek olursak, marka gücü olarak, şirketlerin isimlerinin değil, Belek isminin öne çıkarılması)

*Türk Hava Yolları'nın sadece kar amaçlı bir  şirket olarak değil, aynı zamanda pazarlama ve satışa etkili olan bir kurum olarak hareket etmesinde etkin rol almak. Çünkü halen  önemli Avrupa şehirlerinden Antalya'ya direkt hat golf turizmi sezonlarında bulunmuyor.

*Tanıtımda birlikte hareket etmek

*Kaliteli yer hizmetleri

*Eğitimli Personeli"

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Tourism Today | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 242 324 79 77 Faks : +90 242 324 79 37