• BIST 95.421
  • Altın 263,694
  • Dolar 5,7907
  • Euro 6,5797
  • İstanbul 25 °C
  • Ankara 23 °C

Gülçin Güner: "Alanya'yı zorlu bir kış bekliyor"

Gülçin Güner: "Alanya'yı zorlu bir kış bekliyor"
Gülçin Güner:

Antalya'nın turizm istatistiklerine göre yüzde 4.8'lik bir düşüşün yaşandığına dikkat çeken Alanya Turistik İşletmeciler Derneği (ALTİD) Başkanı Gülçin Güner Güner, bu düşüşten nasiplerini aldıklarını ve Alanya'daki düşüşün yüzde 5 – 6 oranında olduğunu ifade etti.

Geçtiğimiz sene Temmuz ayını yüzde 98 doluluk oranı ile kapattıklarını ancak 2012 Temmuz ayında ise doluluk ortalamasının yüzde 92 seviyesinde olduğunu söyleyen Güner. "Yüzde 6 gibi görünen bu rakam beş yıldızlı otellerimizde biraz daha az gerçekleşirken üç ve aşağısı yıldızlarda bu oran daha fazla. 5 yıldızlı otellerimiz gibi apartlar da Temmuz ayını dolu geçirmişler. Bu bilinen bir şeydi ancak biz sezon başı baktığımızda Temmuz ve Ağustos ayını boş görüyorduk. Temmuzdaki doluluk tamamen Haziran ayındaki okulların kapanması ile Ramazan ayındaki arayı yerli Pazar ile kapattık. Örneğin sezon başında bizim yabancı pazarlar Eylül-Ekim aylarında daha iyi görünüyordu. Alanya bölgesi olarak Ramazan Bayramı süresince büyük otellerimiz çok fazla Türk misafir alamayacak.  Çünkü Ramazan ayı ile Türk Misafir sayısı düşüşü oldu ve Ramazan bayramındaki taleplerde yabancı pazarlardan fiyat düşülerek doluluklar sağlandı. Bu rakamlar 2010 yılının rakamlarına göre daha üstte görünüyor. Fakat tüm bunların yanında bir de işin karlılık ve ciro boyutu var. Cirolar düştü. Bu dolulukları biz ortalama % 15 -25 arasında değişen bir fiyat indirimi ile ve son dakika satışları ile sağlayabiliyoruz. Aradaki fark aslında ilk beş-altı ayda daha fazla idi. Temmuz ayında ortalama yükselince girişler birlikte bu oran düştü" dedi.

Pazar açısından Alanya'da ilk sıralamada Alman pazarının yer aldığına dikkat çeken  Gülçin Güner, "Pazar açısından Alanya'da ilk sıralamada Alman pazarı yer alıyor. Oranlara baktığımızda bu pazarda oransal olarak sayılarımızım korumuş hatta bir miktarda üstüne çıkmışız. Rus pazarı yine ikinci sırada ancak yüksek sezondaki bu pazardaki düşüş hala devam etmekte. Geçtiğimiz yıl bu oran Rusların lehine gözükmekteydi" dedi.

Güner 2012 -2013 kataloglarının çıktığını belirtirken kış turizmine dikkat çekti. Kış turizminden çekindiklerini belirten Güner, "Zorlu bir kış bizi bekliyor. Karlılıkta bir kur durumu var. Kurda da Euro geçen sene 2.35 civarı seyrederken, şu anda ise 2.20'ler civarında seyrediyor. Dolar 1.80'lerin altına düştü. Bu paritenin tersine işlemesi de bizim bir yerde zararımıza işliyor. Çünkü gelirlerimiz yabancı para birimi ile giderlerimiz Türk parası ile. Enflasyon rakamları da yapılan analizlerde görülüyor ki; et türü içecek gibi özellikle temel besin gıdalarında maliyet artışlarımızı karşılama noktasında sıkıntılarımız var. Temmuz ayında tekrardan bir asgari ücrette artış var. Bunun brütü ona göre yansıdı. Bunu gibi birçok gider ile gelirlerimizi karşılayamaya çalışıyoruz" diye konuştu.

Son yıllarda artan yatak kapasitesine de dikkat çeken Güner , "Alanya'da otellerimiz 10-15 yılın üstünde otellerimiz olduğu için bu yıl çok yeni renevasyonlar yapıldı. Yeni yatırımlar devreye girmişti. Tabi bunların yatırımcılar tarafından karşılanması gittikçe zorlaşır duruma geldi. Son dönem hem TUROFED içinde tartıştığımız hem de Türk turizminde tartışılan konaklama sektörü ayağı ile yatırım arzı yatak artışı konusu var. ALTİD'de Bakanlık belgeli tesislerimize baktığımızda 2011'den 2012'ye girdiğimizde yaklaşık 4 bin yatak Alanya'da dahil olmuş. Yine belgelilerden 2012'den 2013'e girerken yaklaşık 5 bine yakın yatak arzı girecek. Alanya'da 5 bin bölgede 25 bine yakın yatak girecek. Her yıl bu rakamlarda yatağın dahil olmasını enine boyuna tartışılarak her işletmenin her yatırımcının her meslek ayağının bu konuda oturup konuşup, çözüm yolu oluşturmaları gerekiyor. Biz bunu dillendiriyoruz" diye konuştu. (Halil Öncü)

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Tourism Today | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 242 324 79 77 Faks : +90 242 324 79 37