Tourism Today
Son Dakika
HWEB kullanan oteller 2 kere kazanıyor Dünya İstanbul'u bu filmle tanıyacak Şevket Bilen: “Kazandıklarımızı misafirlerimiz için harcıyoruz” Ünlü isimler Bodrum için bir araya geldi Kültür ve Turizm Bakanlığı Müsteşarı Dursun Türkiye’yi geziyor Turizm eğitimi için öğrencilerin ilk tercihi Akdeniz Üniversitesi Nuri Özaltın: "Misafire verdiğimiz önemi doğaya da gösteriyoruz" Setur, Kurban Bayramı için tatilcileri uyardı Türkiye’ye uçak otel getirecek BeşiktaşTravel için anlaşma sağlandı
Nirvana’dan misafirlerine “IPAD” hizmeti
Nirvana’dan misafirlerine “IPAD” hizmeti
 
Kültür ve Turizm Bakanlığı Müsteşarı Dursun Türkiye’yi geziyor
Kültür ve Turizm Bakanlığı Müsteşarı Dursun Türkiye’yi geziyor
 
Turizm eğitimi için öğrencilerin ilk tercihi Akdeniz Üniversitesi
Turizm eğitimi için öğrencilerin ilk tercihi Akdeniz Üniversitesi
 
Türk Hava Yolları (THY) tarihinde bir ilk
Türk Hava Yolları (THY) tarihinde bir ilk
Bursa UNESCO yolunda bir adım daha ilerledi
 

Bursa UNESCO yolunda bir adım daha ilerledi

Büyükşehir Belediyesi’nin çalışmalarıyla Bursa, Türkiye´nin 2014 yılı için UNESCO Dünya kültür miras listesi adayı oldu. Adaylık dosyasına son şekli verilerek UNESCO´ya gönderildi.

15 Ocak 2013 Salı 14:52
Yazdır

Kültür Bakanlığı’nda gerçekleştirilen toplantı ile Bursa’nın tarihsel değerlerinin UNESCO Dünya Kültür Mirası listesine girmesi yolculuğunda bir adım daha atıldı. Toplantıya, Müzeler ve Kültür Varlıkları Genel Müdürü Osman Murat Süslü, Yardımcısı Abdullah Kocapınar, Alan Başkanı Prof. Dr. Neslihan Dostoğlu, Bursa Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Bayram Vardar ile Etüd ve Projeler Dairesi Başkanı Nalan Fidan katıldı.


UNESCO’ya gidecek dosya üzerinde son rötuşların yapıldığı toplantıda, revize edilerek ilave belgeler ve Bursa belgeselleriyle desteklenen yeni dosya hazırlandı. 31 Ocak Perşembe günü Dışişleri Bakanlığı üzerinden Uluslararası Anıtlar ve Sitler Konseyi’ne (ICOMOS) iletilecek olan dosya ICOMOS kanalıyla UNESCO’ya iletilecek. Buna göre Bursa, 2014 yılı için Türkiye’nin UNESCO’nun dünya kültür miras listesine girmeye aday durumunda. ICOMOS ilerleyen günlerde bir heyet gönderecek ve dosya içeriğiyle birlikte adaylık için belirtilen alan gezilecek. İncelemelerin tamamlanmasının ardından UNESCO değerlendirme sonucunu 2014 yılı Şubat ayında açıklayacak.


Adaylık süreci


Türkiye’nin UNESCO’ya ‘kültürel’ dalda aday gösterdiği Bursa, Cumalıkızık, Çarşı ve Hanlar Bölgesi ve Sultan Külliyeleri ile adaylık sürecine devam ediyor. Bursa Hanlar Bölgesi (Orhan Gazi Külliyesi ve Çevresi), Sultan Külliyeleri (Hüdavendigar, Yıldırım, Yeşil, Muradiye) ve Cumalıkızık Köyü tarihi alanlarının UNESCO Dünya Miras Listesi’ne alınması sürecinde ‘Bursa ve Cumalıkızık: Osmanlı İmparatorluğu’nun Doğuşu’ ismi ile hazırlanan adaylık dosyası, Kültür ve Turizm Bakanlığı’na teslim edilerek 3 Eylül 2012’de ilk başvurusu gerçekleştirilmişti. Dünya Miras Listesi’ne girebilmek için bir ülke her yıl sadece bir kültürel, bir de doğal varlık ile başvuru yapabilmektedir. Bursa tüm bu özellikleri ve gelinen süreçle birlikte “Bursa ve Cumalıkızık: Osmanlı İmparatorluğu’nun Doğuşu” başlıklı dosyası ile 2014 yılında UNESCO Dünya Miras Listesi’ne girmeyi hedefliyor.

Anahtar Kelimeler: Bursa, UNESCO, aday, Cumalıkızık,
Haber Yorumları
Yorum Ekle
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorum yapan siz olun.
 Diğer Haberler
 
Yazarlar
Çok Okunanlar
Videogaleri
Fotogaleri
Finans
İMKB 100
80.467
USD ALIŞ
2.1500
USD SATIŞ
2.1600
EURO ALIŞ
2.8330
EURO SATIŞ
2.8480
POUND ALIŞ
3.5530
POUND SATIŞ
3.6060
ALTIN ALIŞ
88.7100
ALTIN SATIŞ
89.4700
Hava Durumu
Havadurumu
Tarihte Bugün
1947 Cezayir, Fransa'dan bağımsızlığını istedi.
Hakkımızda | Künye | Reklam | İletişim | RSS

Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı saklıdır. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

Güncel Haberler | Söyleşi | Araştırma | Otellerden

Turizm