Tourism Today
Son Dakika
Çıplaklar oteline en büyük ilgi Türk çiftlerden Barut Hotels zincirinin son halkası Akra Barut kapılarını açtı İşte bayram için Türkiye’de en çok aranan 10 destinasyon İstanbulluların tatil tercihi memleketleri oldu Adrenalin tutkunlarının yeni adresi Gökova oldu Turizm gelirlerimiz yüzde 7.9 arttı Türkiye’nin en büyüğü ama işletmek isteyen yok Kaan Kavaloğlu: “3 yıldızlı otele gelecek turist yok mu?” Alman devinden 3.havalimanına büyük ilgi Tatil dönüşü trafiği gece de devam etti
Adrenalin tutkunlarının yeni adresi Gökova oldu
Adrenalin tutkunlarının yeni adresi Gökova oldu
 
Barut Hotels zincirinin son halkası Akra Barut kapılarını açtı
Barut Hotels zincirinin son halkası Akra Barut kapılarını açtı
 
Kuşadası otelleri bayramda yüzde 100 doluluğu yakaladı
Kuşadası otelleri bayramda yüzde 100 doluluğu yakaladı
 
Dünyanın en iyi tenorlerinden Safina Rixos Belek’te sahne alacak
Dünyanın en iyi tenorlerinden Safina Rixos Belek’te sahne alacak
Bursa UNESCO yolunda bir adım daha ilerledi
 

Bursa UNESCO yolunda bir adım daha ilerledi

Büyükşehir Belediyesi’nin çalışmalarıyla Bursa, Türkiye´nin 2014 yılı için UNESCO Dünya kültür miras listesi adayı oldu. Adaylık dosyasına son şekli verilerek UNESCO´ya gönderildi.

15 Ocak 2013 Salı 14:52
Yazdır

Kültür Bakanlığı’nda gerçekleştirilen toplantı ile Bursa’nın tarihsel değerlerinin UNESCO Dünya Kültür Mirası listesine girmesi yolculuğunda bir adım daha atıldı. Toplantıya, Müzeler ve Kültür Varlıkları Genel Müdürü Osman Murat Süslü, Yardımcısı Abdullah Kocapınar, Alan Başkanı Prof. Dr. Neslihan Dostoğlu, Bursa Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Bayram Vardar ile Etüd ve Projeler Dairesi Başkanı Nalan Fidan katıldı.


UNESCO’ya gidecek dosya üzerinde son rötuşların yapıldığı toplantıda, revize edilerek ilave belgeler ve Bursa belgeselleriyle desteklenen yeni dosya hazırlandı. 31 Ocak Perşembe günü Dışişleri Bakanlığı üzerinden Uluslararası Anıtlar ve Sitler Konseyi’ne (ICOMOS) iletilecek olan dosya ICOMOS kanalıyla UNESCO’ya iletilecek. Buna göre Bursa, 2014 yılı için Türkiye’nin UNESCO’nun dünya kültür miras listesine girmeye aday durumunda. ICOMOS ilerleyen günlerde bir heyet gönderecek ve dosya içeriğiyle birlikte adaylık için belirtilen alan gezilecek. İncelemelerin tamamlanmasının ardından UNESCO değerlendirme sonucunu 2014 yılı Şubat ayında açıklayacak.


Adaylık süreci


Türkiye’nin UNESCO’ya ‘kültürel’ dalda aday gösterdiği Bursa, Cumalıkızık, Çarşı ve Hanlar Bölgesi ve Sultan Külliyeleri ile adaylık sürecine devam ediyor. Bursa Hanlar Bölgesi (Orhan Gazi Külliyesi ve Çevresi), Sultan Külliyeleri (Hüdavendigar, Yıldırım, Yeşil, Muradiye) ve Cumalıkızık Köyü tarihi alanlarının UNESCO Dünya Miras Listesi’ne alınması sürecinde ‘Bursa ve Cumalıkızık: Osmanlı İmparatorluğu’nun Doğuşu’ ismi ile hazırlanan adaylık dosyası, Kültür ve Turizm Bakanlığı’na teslim edilerek 3 Eylül 2012’de ilk başvurusu gerçekleştirilmişti. Dünya Miras Listesi’ne girebilmek için bir ülke her yıl sadece bir kültürel, bir de doğal varlık ile başvuru yapabilmektedir. Bursa tüm bu özellikleri ve gelinen süreçle birlikte “Bursa ve Cumalıkızık: Osmanlı İmparatorluğu’nun Doğuşu” başlıklı dosyası ile 2014 yılında UNESCO Dünya Miras Listesi’ne girmeyi hedefliyor.

Anahtar Kelimeler: Bursa, UNESCO, aday, Cumalıkızık,
Haber Yorumları
Yorum Ekle
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorum yapan siz olun.
 Diğer Haberler
 
Yazarlar
Çok Okunanlar
Videogaleri
Fotogaleri
Finans
İMKB 100
82.157
USD ALIŞ
2.1350
USD SATIŞ
2.1470
EURO ALIŞ
2.8580
EURO SATIŞ
2.8750
POUND ALIŞ
3.5930
POUND SATIŞ
3.6470
ALTIN ALIŞ
88.6500
ALTIN SATIŞ
89.2000
Hava Durumu
Havadurumu
Tarihte Bugün
1941 ABD ordusu için tasarlanmış hafif arazi aracı olan Jeep (Cip)'lerden ilki üretildi.
Hakkımızda | Künye | Reklam | İletişim | RSS

Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı saklıdır. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

Güncel Haberler | Söyleşi | Araştırma | Otellerden

Turizm