Tourism Today
Son Dakika
En iyi gelişimi gösteren zincir otellerimiz belli oldu Rusya büyümeye devam etti. Almanya'daki düşüş durdu. Yavuz Torunoğulları: “Uyarılarımız dikkate alınmadı” Turistler Zafer Bayramı’nda kumsala Atatürk’ün imzasını attı Gloria Hotels & Resorts golfün profesyonellerini ağırlayacak ALTİD’den örnek kampanya Turizm merkezi Çeşme yatırımcısına kazandırıyor Dolar ve Euro haftaya nasıl başladı? Divan Grubu’ndan İstanbul’a benzersiz bir otel IATI 32 ülke temsilcisiyle Antalya'da buluştu
Turistler Zafer Bayramı’nda kumsala Atatürk’ün imzasını attı
Turistler Zafer Bayramı’nda kumsala Atatürk’ün imzasını attı
 
Dolar ve Euro haftaya nasıl başladı?
Dolar ve Euro haftaya nasıl başladı?
 
Divan Grubu’ndan İstanbul’a benzersiz bir otel
Divan Grubu’ndan İstanbul’a benzersiz bir otel
 
IATI 32 ülke temsilcisiyle Antalya'da buluştu
IATI 32 ülke temsilcisiyle Antalya'da buluştu
Bursa UNESCO yolunda bir adım daha ilerledi
 

Bursa UNESCO yolunda bir adım daha ilerledi

Büyükşehir Belediyesi’nin çalışmalarıyla Bursa, Türkiye´nin 2014 yılı için UNESCO Dünya kültür miras listesi adayı oldu. Adaylık dosyasına son şekli verilerek UNESCO´ya gönderildi.

15 Ocak 2013 Salı 14:52
Yazdır

Kültür Bakanlığı’nda gerçekleştirilen toplantı ile Bursa’nın tarihsel değerlerinin UNESCO Dünya Kültür Mirası listesine girmesi yolculuğunda bir adım daha atıldı. Toplantıya, Müzeler ve Kültür Varlıkları Genel Müdürü Osman Murat Süslü, Yardımcısı Abdullah Kocapınar, Alan Başkanı Prof. Dr. Neslihan Dostoğlu, Bursa Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Bayram Vardar ile Etüd ve Projeler Dairesi Başkanı Nalan Fidan katıldı.


UNESCO’ya gidecek dosya üzerinde son rötuşların yapıldığı toplantıda, revize edilerek ilave belgeler ve Bursa belgeselleriyle desteklenen yeni dosya hazırlandı. 31 Ocak Perşembe günü Dışişleri Bakanlığı üzerinden Uluslararası Anıtlar ve Sitler Konseyi’ne (ICOMOS) iletilecek olan dosya ICOMOS kanalıyla UNESCO’ya iletilecek. Buna göre Bursa, 2014 yılı için Türkiye’nin UNESCO’nun dünya kültür miras listesine girmeye aday durumunda. ICOMOS ilerleyen günlerde bir heyet gönderecek ve dosya içeriğiyle birlikte adaylık için belirtilen alan gezilecek. İncelemelerin tamamlanmasının ardından UNESCO değerlendirme sonucunu 2014 yılı Şubat ayında açıklayacak.


Adaylık süreci


Türkiye’nin UNESCO’ya ‘kültürel’ dalda aday gösterdiği Bursa, Cumalıkızık, Çarşı ve Hanlar Bölgesi ve Sultan Külliyeleri ile adaylık sürecine devam ediyor. Bursa Hanlar Bölgesi (Orhan Gazi Külliyesi ve Çevresi), Sultan Külliyeleri (Hüdavendigar, Yıldırım, Yeşil, Muradiye) ve Cumalıkızık Köyü tarihi alanlarının UNESCO Dünya Miras Listesi’ne alınması sürecinde ‘Bursa ve Cumalıkızık: Osmanlı İmparatorluğu’nun Doğuşu’ ismi ile hazırlanan adaylık dosyası, Kültür ve Turizm Bakanlığı’na teslim edilerek 3 Eylül 2012’de ilk başvurusu gerçekleştirilmişti. Dünya Miras Listesi’ne girebilmek için bir ülke her yıl sadece bir kültürel, bir de doğal varlık ile başvuru yapabilmektedir. Bursa tüm bu özellikleri ve gelinen süreçle birlikte “Bursa ve Cumalıkızık: Osmanlı İmparatorluğu’nun Doğuşu” başlıklı dosyası ile 2014 yılında UNESCO Dünya Miras Listesi’ne girmeyi hedefliyor.

Anahtar Kelimeler: Bursa, UNESCO, aday, Cumalıkızık,
Haber Yorumları
Yorum Ekle
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorum yapan siz olun.
 Diğer Haberler
 
Yazarlar
Çok Okunanlar
Videogaleri
Fotogaleri
Finans
İMKB 100
80.825
USD ALIŞ
2.1540
USD SATIŞ
2.1640
EURO ALIŞ
2.8270
EURO SATIŞ
2.8420
POUND ALIŞ
3.5650
POUND SATIŞ
3.6130
ALTIN ALIŞ
88.9300
ALTIN SATIŞ
89.5800
Hava Durumu
Havadurumu
Tarihte Bugün
1942 Alman SS birlikleri Varşova Gettosu ayaklanmasını 50 bin Yahudiyi öldürerek bastırdı.
Hakkımızda | Künye | Reklam | İletişim | RSS

Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı saklıdır. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

Güncel Haberler | Söyleşi | Araştırma | Otellerden

Turizm