• BIST 83.885
  • Altın 250,340
  • Dolar 6,1005
  • Euro 6,8061
  • İstanbul 26 °C
  • Ankara 23 °C

Hayaller gerçek olur bir gün

Tuncay ÖZBAKIR

Her şey çok basit bir gerçekle başlar. Sonra kocaman hayaller kurulur. Ve nihayet gerçeklere geri dönülür. Bir de bakılır ki hayaller gerçek olmuş! Ama ya olmamışsa? Ya hayal kırıklığı denir içilir ya da hayal dünyasında kalınır! En kötüsü de gerçeklere kızıp, küsmek ve her iki dünyadan da nefret etmektir.

Bu hayal kurma işi çocuklarda belirgin bir haldir. İyi hatırlayın o yıllarınızı ve de tatlı hayallerinizi. Pilot olmak istemeler, ordu kumandanlıkları, gelinlik giymeler, doktorcuk olmalar… İşe bir düğün, bir hastane gözlemi ile başlanır. Üstüne hayaller kurulur. Gelin olunur, Doktor olunur. Oyunlara da bir bakın. Hayal dünyası sınırları nasıl da zorlamaktadır. Arkadaşlar birbirini uyarır durur; “o öyle olmaz olum!” O noktada hayaller test edilmektedir. Gerçeğe ne kadar yakın ve ne kadar uzaktadır. Böylece gerçeklik algısı gerçekleşmekte, hayallerle gerçekler arasındaki fark anlaşılmakta ve öğrenilmektedir.

Hayalini kurduğunuz şeyin bir gün gerçek olacağına inanın. Bir tohum atarsanız gün gelir fideler ağaca dönüşür. Uzun lafın kısası bir de fark edersiniz ki ömrünüz hayallerinizi gerçekleştirmek uğruna geçmiş. Kimimiz bundan eğlenmiş, kimimiz harcanmış bir hayattan söz etmiş!

Tahmin edileceği gibi süreçte gerçekler, hayaller ve aralarındaki yakınlığı test etmeye yarayan sonuçlar rol almaktadır. Alkışlar sanatçılara, atıflar bilim adamlarına, hayalleriyle gerçekler arasındaki yakınlıklarını test etmekse turizmcilere. Nasıl da hoş ve olmazsa olmaz sonuçlardır… Ama ya gerçekler kaypaksa! dürüst olmak, çalışkan olmak gerçeğin tam ortası gibi alınırken asıl gerçeğin yalancılık, hırsızlık, kısa zamanda, başkalarını hiçe sayarak “yol almak” sa. Hangi hayalden ve hangi gerçekten söz edeceğinizi şaşırıp kalmaz mısınız? Orada mutluluk olur mu hiç? Hele bir de evrensel düşünmeye yetecek eğitim ve ilişki ağı ya da kitap vs. gibi materyal yoksa karanlıklar içinde kalınmaz mı? Ne hayal ne gerçek şaşırılmaz mı?

 “İşim evladiyelik mi?” diye düşünmek zorunluluk. “İşimi kalıcı kılmak için onu mu kendimi mi değiştirmeliyim?”, diye düşünmekte ihtiyaç. Kendini kime göre şanslı, kime göre şansız hissediyorsun.

Gerçeklikle bağını koparmadığın sürece hayal kurmanın zararı yoktur. ‘Hayallerle yaşanmaz’ sözü, hayal kurmamak gerektiğini anlatmaz herhalde. Kurulur da gerçeğin yerine konulursa, o hayalin sonuçları pek de hayırlı olmaz. Gerçekten saptığınız ölçüde gerçeğin tokadını da yersiniz! Evet, gerçeklikten kaçamazsınız, kaçtığınızı zannedersiniz sadece.

Varmak istediğiniz nokta aynı. İyisi ni ,daha iyisini yapmaya çalışmak , uygulamak ve başarılı olmak. Tek amaç bu aslında. Bu sefer farklı bir başlangıç ile yola devam edip gerçeğin tanımını öğrenmeye çalışıyoruz. Sonrasında ise olmamız gerektiği noktada buluyoruz kendimizi.

Artık neye inanmanız ve neye inanmamanız gerektiğini biliyorsunuz. Öyleyse içgüdülerinize kulak vermenizde fayda var.

Yarınla ilgili korkmayanların korkmasını, ancak korkunun da ecele faydası olmadığını ifade etmek zorundayım. Duygularınıza, sözlerinize, düşüncelerinize dikkat edin. Bir gün onu mutlaka yaşar/yaşatırsınız.

Yıllar ilerledikçe insan anlar ki en büyük gerçek sadece ölümdür! 

Tuncay Özbakır - Turquoise Hotel Genel Müdürü

Bu yazı toplam 6284 defa okunmuştur.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Tourism Today | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 242 324 79 77 Faks : +90 242 324 79 37