• BIST 102.073
  • Altın 261,514
  • Dolar 5,6421
  • Euro 6,3487
  • İstanbul 27 °C
  • Ankara 23 °C

Hoş geldin yeni sezon!

Mustafa KARASELVİ

Hepinizin bildiği gibi, yumuşayan dış siyaset neticesinde tüm pazarlarda ciddi artış oranlarını hedeflemekte ve beklemekteyiz. Büyük pazarlarda ortalama %20 – 25 arası bir artış, genel durum ortalaması itibari ile de % 15-20 olması beklentisiyle; tüm Türkiye için 40 Milyon Turist ve 35 Milyar Dolar gibi bir turizm geliri hedeflenmekte. Lakin hepimizin dost meclislerinde konuştuğu ve hatta bazen artık bam telimizin kırıldığı zamanlarda yüksek sesle dile getirdiğimiz gibi böylesine ciddi getirisi olan bir sektörde, istihdam sorunumuz her geçen gün daha da büyüyerek altından kalkamayacağımız bir çığ haline gelmekte.

Bilindiği üzere ara pozisyonlarda ülkemiz vatandaşlarından çalışan bulmakta bir hayli zorlanıyoruz. Bu sebeple hepimiz yılbaşından itibaren Asya ülkelerinden ve kuzey komşu ülkelerimizden yabancı uyruklu personel bulmak için casting’lere katıldık, mülakatlar yaptık, zaman, emek, para harcadık… Sonuç olarak hepimiz umutlu bir şekilde otellerimize geri döndük ve bu defteri kapattığımızı düşündük. Fakat… Sonra ne oldu? Kıymetli büyüklerimiz her sezon başında yaptıkları gibi yine şapkadan tavşan çıkartıp bizleri şaşkınlık içinde bıraktılar…

Çalışma Bakanlığı, büyük AR-Ge çalışmaları neticesinde yeni bir sistem getirdi. Fakat sonradan fark ettiler ki yeni sistem, eski sisteme entegre olamıyor ve bu sebeple ciddi teknik aksaklıklar yaşanıyor, maalesef çalışma izinleri de 1,5 – 2 aylara varan sürelerde çıkıyor. İş sadece bununla bitse iyi. Bir de bu işin uçuş ve transfer kısımları var ki, evlere şenlik olan tarafı da bu zaten. Yüzlerce otel ya da taşeron firma izin planlamalarına göre uçak bileti alımları yaptıkları için biletler ellerinde patlamakta ve yine anlaştıkları personellerin güvenlerini kaybedip ayrıca personel kaybetmekteler. Bu sorun nasıl ve ne zaman çözülecek, her şey ne zaman normale dönecek tabiî ki büyüklerimiz daha iyi bilirler. Ama hepimizin şimdiden bununla ilgili bir çalışma yapmamız gerekiyor.

Aslında her zaman savunduğum gibi kendi göbek bağımızı kendimiz kesmeliyiz. İstihdam sorunumuzu içerden çözmek bizim için en faydalı olanı. Ancak bunun için de yine daha önce belirttiğim gibi sektör duayenleri, akademisyenler, taşeronlar, kısacası bu taşın altına elini sokabilecek herkes kafa kafaya verip; İç istihdam sahamızı nasıl genişletmeliyiz? Sektöre nitelikli iş gücünü nasıl yetiştirmeliyiz? Kaybedilen veya küstürülen iş gücünü sektöre nasıl döndürmeliyiz? İş gücü kazançlarını nasıl çoğaltabilmeliyiz? gibi birçok soruna kafa yormalı ve bu konularda bir manifestoya imza atmalıdır. Yoksa daha önceki yıllardaki gibi “Gemisini kurtaran kaptan!”, “Bana dokunmayan yılan bin yaşasın!”, “Benim öyle bir sorunum yok!” diyen herkesin kapısını bir gün mutlaka çalacaklar. Lakin o zaman da iş işten geçmiş olacak.

Yoksa “Ağustos Böceği ve Karınca” masalındaki Ağustos Böceği gibi verimli zamanlarımızı boşa geçirirsek, işler tersine döndüğünde, kendimizi hayatta kalmakla kalmamak arasındaki çizgide bulabiliriz.

Bu yazı toplam 1522 defa okunmuştur.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Tourism Today | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 242 324 79 77 Faks : +90 242 324 79 37