• BIST 95.394
  • Altın 277,838
  • Dolar 5,7622
  • Euro 6,3865
  • İstanbul 23 °C
  • Ankara 20 °C

Hostech By TUSİD, 20'nci kez kapılarını açtı

Hostech By TUSİD, 20'nci kez kapılarını açtı
Ağırlama Teknolojileri Fuarı Hostech by TUSİD, 20'nci kez kapılarını açtı. CNR Expo'da düzenlenen ve açılışını TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi,...

Ağırlama Teknolojileri Fuarı Hostech by TUSİD, 20'nci kez kapılarını açtı.

CNR Expo'da düzenlenen ve açılışını TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi, TUSİD Başkanı Uğur Atalay, İMMİB Başkanı Tahsin Öztiryaki, CNR Fuarcılık'ın sahibi Ceyda Erem, Sine Fuarcılık Genel Müdürü Gürkan Sekmen ile TUSİD Yönetim Kurulu Üyelerinin yaptığı Hostech By TUSİD fuarı 20'nci kez kapılarını açtı.

Endüstriyel Mutfak, Çamaşırhane Servis ve İkram Ekipmanları Sanayicileri ve İşadamları Derneği–TUSİD'in destekleri ile düzenlenen fuarda ağırlama sektöründeki son yenilikler ve teknolojiler, ağırlama profesyonellerinin beğenisine sunuldu.

Fuara katılım gösteren firmalar ile turizm sektörünü ve sektörün gidişatını konuştuk.

"Türkiye en az 10 sene daha ciddi büyüme kaydedecek"

Türkiye'nin en az 10 sene daha ciddi bir büyüme kaydedecek potansiyele sahip olduğunu söyleyen TUSİD Başkanı Uğur Atalay, Türkiye'nin sahip olduğu turizm şansını tam anlamıyla kullanmadığını daha gidecek yolunun olduğunun altını çizdi. Türkiye'nin gelişmesini devam ettiren bir ülke olduğunu belirten Atalay, "Büyüme rakamlarından da görüldüğü gibi yüzde 8 yüzde 9 gibi büyümeler sağlıyor. Türkiye sahip olduğu turizm şansını tam olarak kullanabilmiş bir ülke değil. Dolayısıyla daha gidecek çok yolu var. En az 10 sene daha ciddi bir büyüme kaydedecek bir potansiyeli var. Bugün 30 milyonu aşkın turist geliyor, bunu 70-80 milyona çıkaracak topraklarımızla potansiyel var. Gelecek 10 yılda turizm sektörünün çok iyi olacağını düşünüyorum, çok anormal bir global sürpriz olmazsa" ifadelerini kullandı.

Türkiye'nin artan imajının güçlendirilmesi gerektiğini vurgulayan Atalay, "Türkiye'ye olan dış bakışı daha olumlulaştırmak lazım. Bunu yaparken ciddi ilerlemeler kaydedildi. Turizmde sadece deniz ve güneşin olmamalı, daha değişik turizm türleri üzerinde durulmalı" dedi.

Endüstriyel mutfak ürünlerinin 10-15 yılda büyük bir evrim geçirdiğini ifade eden Atalay, eskiden yüzde 90 oranında ithal olarak kurulabilen mutfakların bugün yüzde 90 oranında yerli olarak kurulduğunu söyledi. Atalay, "Sektörün dönüşümünü görmek endüstriyel mutfak sektöründe nereye geldiğimizin bir göstergesi" dedi.

"Endüstriyel mutfağın baş mimarı turizmdir"

İnoksan Yönetim Kurulu Başkanı Vehbi Varlık ise, endüstriyel mutfak sektörünün gelişmesinin baş mimarının turizm olduğunu vurguladı. Turizmin Türkiye'nin lokomotif sektörlerinden biri olduğunu belirten Varlık, turizmde yakalanan ibrenin korunarak devamlılığın sağlaması gerektiğinin altını çizdi.

Vehbi Varlık, "İlk yıllarımızda turizm sektörünün talepleri bizim hep üzerimizde isteklerdi, ama biz bu taleplere cevap vermek adına çalıştık, uğraştık. Onlara kendimizi beğendirmeye ve ürünlerimizi kabul ettirmeye çalıştık" dedi.

Turizmin Türkiye'nin lokomotif sektörlerinden biri olduğunu belirten Varlık, "Turizm, mutfak da dahil 40'a yakın sektörü besleyen bir sektör. Bugün turizm Anadolu'nun her yerine yayıldı. Spor turizmi, sağlık turizmi, kongre turizmi gibi turizm çeşitlenmeleri oldu. Türkiye turizmi artık hazmetti, benimsedi. Anadolu'nun en ücra köşelerinde dahi beş yıldızlı oteller görüyoruz artık" diye konuştu.

Türkiye'de kültür turizmine verilen önemin arttığını da hatırlatan Varlık, "Kültür değişti anlayış değişti, tarih yeniden canlandı. Sadece eğlence, deniz, kum ve güneşe dayalı turizmin yerine turizmi cezp edici kültür turizmine yönelme başladı. Eskiden en büyük eksikliğimiz Türkiye'yi tam anlamıyla tanıtamamaktı. Bununla ilgili büyük çabalar gösterildi. Bu giderek artacaktır. Turizmi herkes etkiliyor. Bu ibreyi yakaladık, önemli olan bu seviyeyi korumak ve devam ettirmek gerekiyor" şeklinde konuştu.

"Sektör olarak doğru bir noktadayız"

Öztiryakiler Murahhas Üyesi Tahsin Öztiryaki de, Türkiye'deki turizm sektörü ve endüstriyel mutfak sektörünün 1980'le başladığını belirterek, "1980'li yıllarda Türkiye'deki mutfak sektörünün de bir mutfak içindeki yeri çok farklıydı. Daha çok ithal ürünlerin olduğu daha az yerli ürünlerin olduğu bir sektördü. Ama şu an daha çok yerli daha az ithal ürünlerin olduğu bir sektör haline geldik" dedi.

1,3 milyar dolarlık ihracatın karşılığında 500-600 milyon dolar ithalatın varlığından bahseden Öztirayki, "Bunu daha da azaltmamız lazım. Ama bazı şeyler vazgeçilemiyor Türkiye'de. Hala maalesef bizim gibi gelişmekte olan ülkelerde marka imajı, ülke imajı baskın çıkıyor. İtalyan porseleni almak, Alman porseleni almak gibi çeşitli ürünler noktasında istekliyiz. Bunu kırmamız gerekiyor" ifadelerini kullandı.

Sektör olarak doğru bir noktada yer aldıklarını söyleyen Tahsin Öztiryaki, "Öztiryakiler olarak biz de sektörün başladığı tarihlerden itibaren varız. Biz de sektörde doğru koşullandık. Sektörün ihtiyacı olan ürünleri karşıladık. Türkiye'de birçok ilkleri ürettik. Türkiye 2011 yılını çok iyi geçirdi. Türkiye kendini toparladı. Türkiye'de ibre hep turizm yatırımlarını destek verici bir faktör" diye konuştu.

 

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Tourism Today | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 242 324 79 77 Faks : +90 242 324 79 37