• BIST 99.806
  • Altın 260,489
  • Dolar 5,6860
  • Euro 6,3840
  • İstanbul 21 °C
  • Ankara 17 °C

ISG Havalimanı CEO'su Gökhan Buğday

ISG Havalimanı CEO'su Gökhan Buğday
İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı (ISG) CEO'su Gökhan Buğday, "2011 yılında bir önceki yıla göre yüzde 18'lik artışla 13 milyon 688 bin kişiye ulaştık....

İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı (ISG) CEO'su Gökhan Buğday, "2011 yılında bir önceki yıla göre yüzde 18'lik artışla 13 milyon 688 bin kişiye ulaştık. Yolcu grafiğinin 2012 yılında da yükselen bir ivme kaydederek 16 milyon yolcu rakamının  üzerine çıkacağımızı düşünüyorum" dedi. 

İlk açıldığı yıl oldukça hafif bir yolcu trafiğine sahip olan İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı, her sene büyük bir gelişim göstererek günümüzde İstanbul için çok önemli bir rol üstleniyor. ISG bugün 47 havayolu şirketiyle, dış hatlarda 71, iç hatlarda 30 noktaya uçuş gerçekleştiriyor. Sorularımızı yanıtlayan İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı CEO'su Gökhan Buğday, ISG'nin 2012 sonunda 16 milyon yolcu sayısını aşacağını söyledi.

İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı'nı (ISG) açıldığı yıldan bu yana nasıl bir gelişim gösterdi. ISG'yi kaç havayolu şirketi kullanıyor, yurtiçi ve yurtdışındaki kaç noktaya uçuş yapılıyor?

Öncelikle Sabiha Gökçen Havalimanı'nın bugünlere gelişinde etkisi olduğunu düşündüğüm kilometre taşlarından size bahsetmek isterim.  Limak Yatırım (LİMAK), GMR Infrastructure (GMR) ve Malaysia Airports Holdings Berhad (MAHB) ortaklığında kurulan İstanbul Sabiha Gökçen Uluslararası Havalimanı, 1 Mayıs 2008 tarihinde, mevcut terminallerin işletme hakkının yanı sıra otopark işletmesi, yer hizmetleri, kargo, uçak yakıt ikmal operasyonları ve havalimanı oteli ile CIP tesislerini 20 yıl süre ile işletme hakkını 1 milyar 932 milyon Euro karşılığında devraldı. Devraldığımız zamandan itibaren kısa zamanda çok yol kat ettik.  Sabiha Gökçen Havalimanı; 3 yılda 4.3 milyondan, 13.7 milyona ulaştı.

İSG'nin; 100 milyonlarca Euro'luk yatırım yapması sonrasında, İstanbul Sabiha Gökçen'in hızlı büyümesine katkıda bulunacak ve yıllık yolcu kapasitesini 25 milyona çıkaran toplam 230 bin m²'lik yeni terminal binası ve ekleri uluslararası normlarda, modern bir mimari anlayışı ile çevreci bir yapı olarak inşa edilerek 31 Ekim 2009 tarihinde hizmete alındı. 2001 yılında 47 bin olan yolcu sayısı; 2009 yılında 6.6 milyon yolcuya, 2010 yılında 11.6 milyon yolcuya, 2011 yılında ise bir önceki yıla göre yüzde 18'lik artışla 13.7 milyon kişiye ulaştı. 47 havayolu şirketiyle, hali hazırda dış hatlarda 71, iç hatlarda 30 noktaya uçuş gerçekleştiriyoruz.

ISG'nin 2011 performansını değerlendirip 2012 yılsonu hedefinden bahseder misiniz?

Yolcu trafiğimize baktığımızda; 2011 yılının Ocak-Aralık döneminde Sabiha Gökçen'den uçan iç hat yolcu sayısı 2010 yılının aynı dönemine göre yüzde 19'luk artışla 9 milyon 117 bin kişiye ulaştı. Dış hat yolcu sayısı ise, 2011 yılında bir önceki yılın Ocak-Aralık dönemine göre yüzde 16'lık artışla  4 milyon 571 bin kişi olarak gerçekleşti. İç ve dış hat  yolcu toplam yolcu sayısında, 2011 yılında bir önceki yıla göre yüzde 18'lik artışla 13 milyon 688 bin kişiye ulaştık. Yolcu grafiğinin 2012 yılında da yükselen bir ivme kaydederek 16 milyon yolcu rakamının  üzerine çıkacağımızı düşünüyorum.

İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı (ISG) ilk açıldığı zaman pek fazla tercih edilmiyordu. Şimdi ise ikinci pist için çalışmalar yapılıyor. Bu gelişimi neye bağlıyorsunuz?

Sabiha Gökçen Havalimanı'na son yıllarda yolcu ve havayolu açısından yoğun ilgi gösterilmesinin ardında birçok neden var. Bunlar havalimanına kolay ulaşım imkanı olması, rötarsız uçuşlar yapılması, terminal içinde operasyonel rahatlık gibi nedenler olarak sıralanabilir.

İkinci pistin Sabiha Gökçen Havalimanı'na getirisi ne olur?

İstanbul Sabiha Gökçen Uluslararası Havalimanı için bir kilometre taşı olma özelliğine sahip olan ikinci pist projesi sayesinde,  İkinci pistin tamamlanmasıyla birlikte havalimanının halen saatte  35  civarında olan saatlik uçak kapasitesi 70'e çıkacak ve aynı anda iki uçak inip kalkabilecektir. Böylece Sabiha Gökçen Havalimanı, İstanbul hava trafiğini rahatlatma ve havacılıkta büyüme adına çok daha önemli bir rol üstlenecektir.

ISG 2009 ve 2010 dünyanın en hızlı büyüyen havalimanı oldu. İkinci pist ile bu büyüme ilerleyen yıllarda devam eder mi?

Yukarda da bahsettiğimiz gibi ikinci pistin devreye girmesiyle havalimanına inip kalkan uçak sayısında artış yaşanacaktır. Bu da dolayısıyla yolcu sayısında daha hızlı artışlara neden olacaktır. Hedefimiz 2 yıl arka arkaya almış olduğumuz bu unvanı gelecekte de elde etmektir.

İstanbul'un sahibi olduğu havalimanlarının İstanbul turizmine katkısını nasıl değerlendiriyorsunuz?

Haziran  ayında  açıklanan verilere göre;  İstanbul'u  yılın ilk 5 ayında yaklaşık 3,3 milyon yabancı turist ziyaret etti. Geçen yılın ocak-mayıs dönemine göre, İstanbul'a havayoluyla gelişte yüzde 19'luk artış yaşandı.  Kente havayoluyla gelen yabancıların yüzde 14'ü de Sabiha Gökçen Uluslararası Havalimanı'nı tercih etti. Bu nedenle; havalimanlarını, bir ülkeye girişte ilk izlenimi vermeleri ve Türkiye'nin  giriş kapıları olmaları adına önemli görüyorum.

Türkiye'deki birçok havalimanı dünya standartlarını çok rahat bir şekilde yakalıyor.  Hatta aşıyor. Türkiye'deki havalimanlarının gelişiminin nasıl değerlendiriyorsunuz?

Türkiye'deki havalimanları, havacılık sektöründe yaşanan gelişmelere paralel olarak çok büyük gelişme kaydetti.  Ulaştırma Bakanlığı, Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü, Savunma Sanayii Müsteşarlığı  ve  DHMİ'nin gerçekleştirmiş olduğu başarılı 'Yap-İşlet-Devret' projeleri sayesinde; Modern  tesisler ile sağlanan kaliteli hizmet vasıtasıyla, havalimanı işletmeciliği ve havayolları olarak dünya standartlarına ulaşan hatta geçen bir aşamaya geldik.

 

 

 

 

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Tourism Today | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 242 324 79 77 Faks : +90 242 324 79 37