• BIST 102.125
  • Altın 261,360
  • Dolar 5,6356
  • Euro 6,3426
  • İstanbul 24 °C
  • Ankara 18 °C

İşi ehline verin…

Kadir GÖNÜLLÜ

İletişimin tehditler (Güçlü Yönler-Zayıflıklar-Fırsatlar-Tehditler) boyutunda da doğru insanı seçmemek en başta geliyor. Ülkemizde işi ehline vermemenin yol açtığı yıkımı en tepeden en aşağıya kadar yoğun bir şekilde yaşıyoruz. Oysaki yüce Allah, Nisa suresi 58. Ayette şöyle buyuruyor: “Allah size, mutlaka işleri ehli olanlara vermenizi ve insanlar arasında hükmettiğiniz zaman adaletle davranmanızı emreder.” Peygamberimiz de; işin ehline verilmemeye başlandığında kıyametin de beklenmesi gerektiğini haber veriyor. Ata sözlerimiz bile “İş bilenin, kılıç kuşananın” diyor.

Ben de iş hayatımda torpilli atamaların örneklerini o kadar sık gördüm ki karar verici konumunda olanlara bunun önemini bir kez daha anlatma ihtiyacı hissettim. İletişimde eğitim önemli. Bu alanda eğitim alanların krizlerde çok daha kıvrak davrandıklarını, çok daha çabuk çözümler ürettiklerini ve olaylar arasındaki bağlantıları daha kolay kurduklarını gördüm. İletişim Fakültesi lisans ve yüksek lisans diplomalarına sahip biri olarak iş hayatımda ben de bu eğitimlerin çok faydasını gördüm. Hukuk Fakültesi mezunu sonradan olma bir İletişimciden güzel bir basın bülteni yazmasını bekleyemezsiniz. Ya da tüm amacı zengin bir koca bulmak olan sosyetik yeğeninizden sizi iş hedeflerinize götürecek bir Stratejik İletişim Planı yapmasını isteyemezsiniz. Kurum derginizin sorumluluğunu özel sekreterinize bırakırsanız size sürekli bir birine benzeyen, kurum hedeflerinden uzak içerikler getirmeye devam edecektir. Yanlış bir insanı seçmeniz hatalar zincirinin başlangıcı olacaktır. Bir süre sonra bir bakacaksınız iletişim departmanını bir birini anlamayan, iletişimi bilmeyen, ego savaşı yapmayı kurum kültürü zanneden bir sürü eş-dost-tanıdıklarla doldurmuşlar. Sonucu ben size denemeden söyleyeyim. Bol sıfırlı harcamalar, sürekli tartışma, yıpratıcı krizler ve günün sonunda elinize koskoca bir hiç geçecek.

Zengin bir kısmet bulmak için resmini magazin dergilerine bastırmaya çalışan hatırlı yeğenler gördü bu gözler, hiç bilmediği konulara manasız yorumlar getiren "atanmış kişiler" duydu bu kulaklar, sekreterlik yapacak yetkinliğe sahip olmayan kişilerin milyonlarca liralık bütçeleri gözünü kırpmadan çarçur ettiğine tanıklık etti bu kardeşiniz... Ancak iletişim eğitimi de yeterli olmuyor. Uzmanlık gerektiren işler için en az beş yıl o işi yapmış kişileri tercih etmeye bakın. Mükemmellik Teorisi'ne göre bir işi mükemmellik seviyesinde yapabilmek için en az 100 kez o işi yapmak gerekiyor. Yani en az yüz kez bülten yazmış mı, içerik hazırlamış mı? Stratejik plan yapmış mı? Bir işi yapmadan önce o işin iş hedeflerine uygun olduğunu deneyimlemiş mi? İletişim bütçesi yönetmiş mi? Bunlara dikkat etmezseniz, önünüze öyle bir fatura getirirler ki, iyi niyetinizin kurbanı olursunuz. Yol yakınken, siz işi ehline verin.

Bu yazı toplam 7125 defa okunmuştur.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Tourism Today | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 242 324 79 77 Faks : +90 242 324 79 37