• BIST 98.217
  • Altın 233,903
  • Dolar 5,4913
  • Euro 6,2139
  • İstanbul 12 °C
  • Ankara 11 °C

İşte 2013’ün para ve kur politikası

İşte 2013’ün para ve kur politikası
Başçı, "2013 Yılı Para ve Kur Politikası"nı açıkladığı basın toplantısında Merkez Bankası'nın temel amacının fiyat istikrarını sağlamak olduğunu...

Başçı, "2013 Yılı Para ve Kur Politikası"nı açıkladığı basın toplantısında Merkez Bankası'nın temel amacının fiyat istikrarını sağlamak olduğunu ifade etti. Enflasyon hedeflemesine başladıkları 2001 yılından itibaren hedeflenen ve gerçekleşen enflasyon oranlarını hatırlatan Başçı, "Bu yıl yüzde 5 hedefimize oldukça yakın bir gerçekleşme bekliyoruz. Enflasyon hedeflemesine başladığımız dönemin en düşük yıl sonu enflasyonu, bu yıl gerçekleşebilir" diye konuştu.

 

Yüzde 5 hedefine ne kadar yaklaşılırsa, gelecek yıl yüzde 5 hedefine ulaşmanın o kadar kolay olacağını dile getiren Başçı, 2015 yılı enflasyon hedefinin Orta Vadeli Program'da yüzde 5 olarak açıklandığını anımsatarak, "Şu anda da resmen açıklıyoruz. Dolayısıyla önümüzdeki 3 yıl boyunca enflasyonun yüzde 5'e yakın gerçekleşmesini arzu ediyoruz" dedi.

 

Taşçı'nın konuşmalarından satırbaşları şöyle:

*Faiz koridoru, politika faizi, TL likidite yönetimi, yabancı para likidite yönetimi, vadeye dayalı zorunlu karşılıklar, kaldırca dayalı zorunlu karşılıklar ve rezerv opsiyonu mekanizmasını kullanacağız. *Enflasyon hedefine başladığımız dönemin en düşük enflasyonu bu yıl gerçekleşebilir. Yüzde 5'e ne kadar yakın başlarsak önümüzdeki yıl yüzde 5'e yaklaşmamız daha kolay olur. *2015 yılı enflasyon hedefimiz yüzde 5 *2013 için belirsizlik aralığı artı/eksi yönde yüzde 2 olarak koruyoruz. *Kurdaki oynaklığı azaltabilirsek 2 puanlık belirsizlik aralığını düşürebiliriz. *Reel efektif kurda aşırı oynaklık olumlu bir gelişme değil. *Reel efektif kurun 5 yılda 130'a çıkması aşırı oynaklığa işaret eder. *Kısa vadeli sermaye akımları finansal istikrarı bozucu etki yapabiliyor. *Kaldıraca dayalı zorunlu karşılık aracını devreye sokacağız. *2013'te döviz alım ve satım yapmayı düşünmüyoruz. *Politika araçları arasında döviz alım ve satım ihaleleri yok. Döviz depo piyasasında aracılık faaliyetlerinden çekiliyoruz, ihtiyaç yok. Mutlaka gerekmesi halinde döviz alım ve satımı kullanabiliriz. *İç talep yatay bir seyir izliyor, bu cari açık açısından gerekliydi. Enflasyon çift haneye çıkmasına rağmen beklentilerde bozulma olmadı.

Dalgalı kur hedefi sürecek *Merkez Bankası’nın herhangi bir kur hedefi yok, dalgalı kur sürecek. 2013'te temel rezerv biriktirme aracı ihracat reeskont kredisi olacak. *Türk lirasında aşırı değerlenme ve değer kaybına izin verilmeyecek. Kimse döviz risklerini artırmamalı, ne olacağı belli olmaz. *Sermaye yeterlilik oranı bazen makro riskleri değerlendirmede yetersiz kalıyor. Basel 3 çerçevesinde kaldıraç oranının kullanımı risklerin birikimini önleyecek. Basel 3'e göre Türk bankalarının kaldıraç oranı yüzde 7.6 düzeyinde. Kaldıraç oranı yüzde 3-3.5 arasında ise 3 ay için 1 puan ek zorunlu karşılık isteyeceğiz. MB 2013'te hangi araçları kullanacak? Politika faizi Faiz koridoru Likidite yönetim Vadeye dayalı zorunlu karşılıklar Kaldıraca dayalı zorunlu karşılıklar Rezerv opsiyon katsayısı

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Tourism Today | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 242 324 79 77 Faks : +90 242 324 79 37