• BIST 97.149
  • Altın 287,556
  • Dolar 5,7454
  • Euro 6,3899
  • İstanbul 25 °C
  • Ankara 19 °C

Kamil Özil: “Dietmar Gunz’un Türkiye turizmine olan inancı ile lider olduk”

Kamil Özil: “Dietmar Gunz’un Türkiye turizmine olan inancı ile lider olduk”
Meeting Point Turkey’in CEO’su Kamil Özil, 2018’i değerlendirip 2019 hedeflerini Tourism Today’e anlattı. Kamil Özil, Meeting Point’in başarısında FTI Yönetim Kurulu Başkanı Dietmar Gunz’un Türkiye turizmine olan inancının çok etkili olduğunu söyledi.

Tourism Today - Tuncay Sevin
Yaklaşık 10 yıl önce Türkiye’ye yatırım yapmaya başlayan FTI Group, özellikle ciddi sıkıntıların yaşandığı 2016 ve 2017 yıllarında Türkiye’yi hiç yalnız bırakmadı. Yönetim Kurulu Başkanı Dietmar Gunz’un Türkiye turizmine olan inancı ile Türkiye’deki yatırımlarını artıran FTI Group, Meeting Point Turkey aracılığı ile 2018 yılında Türkiye’ye 1 milyon 300 bin turist getirdi. 2019 yılı için de kendisine ciddi bir hedef belirleyen Meeting Point Turkey, FTI Group’un Türkiye’ye koymuş olduğu ilave uçak kapasitesi ile 1 milyon 750 bin turiste ulaşmayı hedefliyor.

Turist sayısı ve ciro büyüdü
Tourism Today’e açıklamalarda bulunan Meeting Point Turkey’in CEO’su Kamil Özil, 2018’i değerlendirip 2019 yılındaki hedeflerini anlattı. Meeting Point Turkey için 2018’in daha iyi geçtiğini belirten Özil, “Ancak 2018 göründüğü gibi çok da rahat geçen bir yıl olmadı. Daha doğrusu son 3 yıl, kendi içinde farklı zorluklarla karşı karşıya kaldı. Ancak biz turizm sektöründe hep zoru başaran bir ülkeyiz. Şirket olarak da zoru başarmak için kendimizi organize ediyoruz. Riskleri iyi yönettiğimizi düşünüyorum. Nitekim 2016 ve 2017 yıllarında büyüyerek ilerledik. 2018 yılı ise hedeflerimizin üzerinde gerçekleşen bir yıl oldu. Planladığımızın üzerinde bir turist sayısı ve bütçemizin üzerinde bir ciro ile yılı kapatıyoruz” dedi.

“Teşvikleri iyi değerlendirdik”
Turist sayısı ve cirodaki büyümede Turizm Bakanlığı’nın desteği ve Devletin sağladığı teşviklerin önemine dikkat çeken Kamil Özil, “Şirket olarak özellikle ön ve arka sezonda verilen teşvikleri çok iyi değerlendirdik. Örneğin Kasım ve Aralık ayında charterlara devam ettik. Bunlar bizim ölü sezon olarak adlandırdığımız dönemde çok ciddi bir kapasite üretmemizi sağladı. Bu noktada rekor bir kış dönemi yaşıyoruz. Ayrıca 2018 yılında portföyümüze yeni pazarlar kattık. Ortadoğu, Rusya ve özellikle Çin pazarı ile ilgili çok büyük yatırımlarımız var. Önümüzdeki yıllarda bu pazarlarda daha iyi kapasiteler üreteceğimizi düşünüyoruz” şeklinde konuştu.

2019 hedefi: 1 milyon 750 bin turist
Kamil Özil, 2018’i yüzde 40 büyüyerek kapattıklarını belirterek 2019 yılındaki hedeflerini açıkladı: “2018’de yaklaşık 1 milyon 300 bin yolcuya ulaştık. 2019 da ise bu sayıyı 1 milyon 750 bine çıkarmak üzere bir hedef ve bütçe belirledik. Bu alanda da yatırımlarımız devam ediyor. Tüm dünyaya hitap edecek yeni satış kanallarımız var. FTI grubunun Türkiye’ye koymuş olduğu ilave uçak kapasiteleri ile birlikte 2019’da Türkiye’de yüzde 35 büyüme hedefimiz var. Şu ana kadar ki satışlarımız bu hedeflerimize ulaşacağımızın sinyallerini vermiş durumda. Umarız her hangi bir aksilik olmaz ve hedeflemiş olduğumuz turist sayısı ve turizm gelirlerine ulaşırız.”

Başarının temelleri 10 yıl önce atıldı
FTI Group’un Türkiye’deki başarısını değerlendiren Özil, bu başarının bir tesadüf olmadığını söyledi. FTI Group’un Türkiye’ye yatırım yapmaya 10 yıl önce başladığını ifade eden Kamil Özil, “Bugün geldiğimiz noktaya ulaşmak için ilk adımlar 10 yıl önce atıldı. O zamanlar FTI: ‘Türkiye’nin en büyük tur operatörü olmak istiyoruz’ deniyordu. Meeting Point olarak bu hedefe odaklanarak Türkiye spealistti kimliğini FTI grubu olarak kendi üzerimize kaydettirmek istedik. 10 yıl önce Türk menşeili tur operatörleri vardı ve o firmalar tek tek yok oldular. Biz o boşlukları doldurmak adına yatırımlarımızı yapmıştık ve şu anda Türkiye’de FTI grubu olarak açık ara ile Almanca konuşan pazarlarda pazar lideriyiz. Türkiye’de yaklaşık yüzde 40 pazar payımız var bu pay Ege’de daha da büyüyor. Bu pazar paylarımızı elimizde tutmak üzere uçak ve ürün planlamaları yaptık. Türkiye 2019 yılında yüzde 30 büyüyecekse biz de yüzde 30 büyüyeceğiz” dedi.

“Dietmar Gunz’un dediği gibi Türkiye geri döndü”
FTI grubu, 2016 ve 2017 yıllarında çok zorlu bir süreç içindeki Türkiye’yi yalnız bırakmayarak yatırımlarına devam etti. O sıkıntılı dönemdeki çalışmalarını değerlendiren Kamil Özil, “Hedeflerimize ulaşmamızda en büyük etken; 2016 ve 2017 yıllarında rakip şirketlerimizin Türkiye ile ilgili risklerini geriye çekmeleriydi. Biz o dönem bütün riskleri üstlendik ve bunun da karşılığını aldık. Örneğin 2016’da bu kadar yoğun terör olayları varken hiç kimseyi işten çıkarmadık ve üzerine koyarak ilerledik. Bunun da karşılığını aldık. 2016’nın Ocak ayında FTI Group Yönetim Kurulu Başkanı Dietmar Gunz ile Almanya-Münih’e bir toplantı yaptık. Satış grafiklerimiz çok kötüydü ve sürekli terör olayları gündemdeydi. Terör saldırılarının yanında siyasi anlamda da krizler vardı. Motivasyonumuz çok düşmüştü. Yönetim Kurulu Başkanımız Dietmar Gunz bize Almanların bir sözü ile ‘Kaldır Kafanı’ diyerek ‘Türkiye turizm destinasyonu olarak çok önemli bir destinasyon ve biz kesinlikle kapasitelerimizi geri çekmeyeceğiz. Devam edeceğiz ve ben inanıyorum ki Türkiye çok kısa bir süre içinde geri gelecek’ dedi. Bu söz bize çok güzel bir motivasyon oldu. Bu motivasyon ile Türkiye’ye geri dönerek çalışmalarımızı yaptık. Ve Dietmar Gunz’un dediği gibi Türkiye geri döndü. Biz uçak kapasitelerimizle ve mevcut satın alma kapasitemiz ile Almanca konuşan ülkelerde pazar payının büyük çoğunluğuna sahip olduk” şeklinde konuştu.

“En büyük katkı otellere ait”
Kamil Özil, Türkiye’nin turizmdeki geri dönüşünde en önemli etkenlerden birinin de oteller olduğunu ifade etti. Türkiye’nin, resort otelcilikte dünyanın en önde gelen ülkelerinden biri olduğunu söyleyen Özil: “Bu durum, Türkiye’nin en güçlü yanıdır. Biz kriz dönemlerinde Türkiye’ye yüzbinlerce turist getirmeyi başardık. Burada en büyük katkı otellere ait. Böyle bir hizmet ve kaliteyi başka bir yerde bulmak kolay değil. Sadece turizm bölgelerinin seviyelerini birbirine yakınlaştırması gerekiyor. Bugün örneğin Belek, Side ve Alanya kendi çapında birer marka oldu. Fakat bu turizm merkezlerinde bir takım düzenlemeler ve yenilemelere ihtiyaç var. Turizm Bakanlığı’nın tanıtım hedefleri arasında ülke ve bölgesel tanıtımlar çok önem kazanacak. Bu yapıldığı zaman herkes bu tanıtımdan faydalanacaktır ve bunun paralelinde bir hizmet ve kalite sunma zorunluluğu olacaktır. Bugün bunu belli oteller başarıyor belli oteller başaramıyor. Başaramayan oteller de kendilerini bu yönde geliştirirse destinasyon olarak yukarıya çıkabiliriz” diye konuştu.

“Çin pazarına büyük önem veriyoruz”
Meeting Point International, Türkiye turizmi için son yıllarda hedef olarak gösterilen Çin pazarı için de çalışmalar yapıyor. “Çin pazarına büyük önem veriyoruz” diyen Kamil Özil, açıklamalarına şöyle devam etti: “Sadece Türkiye için değil diğer ülkelerdeki destinasyonlarımız için de Çin, çok önemli bir pazar. Çin pazarında elde edeceğimiz kapasite Türkiye için de önemli bir kapasite haline gelecek. Çünkü Türkiye, Meeting Point dünyasının en büyük destinasyonu ve en büyük kapasiteye sahip ülkesi. Türkiye’nin Çin pazarından da gerekli payı alacağına inanıyoruz. Çin’de bir takım tur operatörleri ile bağlantı içindeyiz ve uçak planlamaları üzerinde çalışıyoruz. Ancak Çin pazarı uzun soluklu bir iş. Türkiye, Çin için özellikle kültür turizmi adına çok önemli bir kapasiteye sahip. Ve bunu Dubai, Fas, Mısır, Yunanistan ile kombineli bir takım paketlerle desteklemek istiyoruz.”

“Meeting Point Turkey olarak 2019’a hazırız”
Kamil Özil, açıklamalarını şöyle sonlandırdı: “Meeting Point Turkey olarak 2019’a hazırız. 2019’u da hedeflerimiz doğrultusunda bitireceğimize inanıyoruz. Bu yönde kendi kadromuzu ve organizasyonumuzu geliştiriyoruz. Her hangi bir aksilik olmazsa 2019 yılında hedeflerimize ulaşacağız.”

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Tourism Today | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 242 324 79 77 Faks : +90 242 324 79 37