• BIST 101.849
  • Altın 258,917
  • Dolar 5,6360
  • Euro 6,3235
  • İstanbul 22 °C
  • Ankara 19 °C

Kapadokya'da neler oluyor?..

Kapadokya'da neler oluyor?..
Kapadokya, Türk turizminin dışarıya açılan penceresinde en özellikli ve dünyada başka alternatifi olmayan bir destinasyon olma özelliğindedir. Bünyesinde...

Kapadokya, Türk turizminin dışarıya açılan penceresinde en özellikli ve dünyada başka alternatifi olmayan bir destinasyon olma özelliğindedir.

Bünyesinde o kadar çok değerli çeşitlikleri barındırmaktadır ki; Balon, Sağlık, Termal, Dağcılık, Kış sporları, Av ve Balıkçılık, İnanç, Spor, Kültür, Kongre, Bisiklet, Kamp-Karavan, Yamaç paraşütü, Jeep safari.

Kapadokya'yı sınır olarak çok iyi bilmeyen dostlarımız bazı çeşitlilikler için acaba diyebilirler ama Kapadokya; Aksaray, Kayseri, Kırşehir, Nevşehir, Niğde sınırlarını kapsamaktadır. Bu illerimizin turizm çeşitliliğinde farklı ürünler sunduğu malumdur.

Bu kadar çeşitliliği olan bir destinasyonda hala ortalama konaklama süresinin 1,8 geceleme olduğuna inanmak zor gibi gözüküyor ama gerçeğimiz bu. Maalesef hala 1,8 gecelemeyi artırabilmiş değiliz.

Milliyetler olarak baktığımızda Kapadokya'da nerdeyse her milliyetten turist görmek mümkündür.  Fransa, Türkiye genelinde bakıldığında  % 4,52'yi oluşturmakta ama Kapadokya'ya gelen ülkeler içinde % 14.92'sini oluşturmaktadır. Japonya, Türkiye genelinde ilk 5'e giremezken Kapadokya'ya gelenlerin % 12,63'ünü oluşturmaktadır. İspanya ve İtalya da Türkiye'ye gelen milliyetler arasında yine ilk 5'e giremezken Kapadokya'ya gelen  milliyetler arasında İspanya  % 14,66'yı İtalya % 6.14'ü oluşturmaktadır.

Bu açıdan baktığımızda gördüğümüz gibi Kapadokya turizmi dünya genelinde birçok ülkeden farklı ürünler çeşitliliği ile kültür turizmi olarak Anadolu'ya birçok milliyeti çekmektedir. Bu   kadar güzel çekici söylemlerden sonra neden hala Kapadokya gerçek anlamda mutlu değil, neden yatırımlar yenilenmekte zorluk çekmekte, neden  istihdamda  kayıplar yaşanmakta, halk neden turizmin bacasız bir sanayi olduğunu ve verimliliği kabullenmemiş?

Yatak sayımızda gerçek ihtiyacımız belli olmadan gereksiz arz fazlası yatak yaparsak, mass turizmi için gelmiş olan ve ortalama 1,8 geceleme yapan turiste bu kadar kısa zamanda her şeyi sunmaya çalışırsak, farklı talepler için bölgede yatırım yapmayıp daha uzun süreli kalacak konaklamaları bölgemize çekemezsek, ürünümüzü çok ucuza pazarlarsak maalesef Kapadokya gerçek anlamda mutlu olamayacaktır.

Hala  uluslararası uçak ile ulaşımda sıkıntımız var,. Kayseri, Kozaklı, Niğde, Aksaray ile koordine olmuş bir çalışmamız yok. Uluslararası kayadan oyulmuş bir özel kongre salonumuz yok. Şehir ve beldeler olarak turistleri çelecek nitelikte düzenlemelerimiz yok. Vadilerimiz hala özellikli gezi alanı olarak hazırlanmış değil. Gece Kapadokya'ya kara bir örtü kapanıyor  hiçbir yere çıkmak istemiyorsunuz. Uluslararası etkinliklerimiz yok ve sabit takvime bağlanmış değil. Sektör temsilcileri ve işletmeciler ortak akıl ve işbirliğinde yan yana gelmiş değil.

Evet, Kapadokya'da "Neler oluyor?" Kapadokya hala kendini hak eden yatırımcı ve işletmecileri bulamıyor. Yeniliklere çok geç dahil oluyor, kendini geliştirip verimliliği artıramıyor. Dış etkilerden etkilenip kendi içinde olanlar ile çatışmaktan vazgeçmiyor, ortak  amaçlar ve projelerle yan yana gelemiyor. Demek ki aslında Kapadokya'da  çok da iyi şeyler olmuyor.

"BEN"  değil  "BİZ" dersek bu olumsuzlukları çabuk ortadan kaldırırız ve söz hakkımız olur. Ama "BEN" demekten uzaklaşamazsak yatırımımızla, işgücümüzle, sermayemizle vahim tablolar içinde boğuşur dururuz.

Kapadokya'ya  artık hak ettiğini vermek üzere sevgiyle kalın.

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Tourism Today | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 242 324 79 77 Faks : +90 242 324 79 37