• BIST 97.149
  • Altın 282,758
  • Dolar 5,7454
  • Euro 6,3899
  • İstanbul 29 °C
  • Ankara 32 °C

Krizden çıkan dersler

Recep YAVUZ

Tarihinin en zor dönemini geçiren turizm sektörüne bu krizin az çok katkıları da oldu...
Krizden çıkan dersler ya da krizin bize öğrettikleri dersek pek yanlış olmaz;

1. Milletçe turizmin öneminin farkına vardık. Özellikle ülke ekonomisine yarattığı katma değer, işsizliğe karşı sunduğu iş potansiyeli, ve turizmin etkileşimde olduğu yaklaşık 60 sektöre olan katkısı net bir şekilde ortaya çıktı. Devlet teşvikler, bayram tatilleri ile sektörün önemini anladığını gösterdi. Sivil toplum kuruluşları 'biz neler yapabiliriz' arayışlarına girdiler.

2. Dünya turizm örgütüne göre turizmde sağlıklı büyüme %4 oranında olmalı. Oysa Türkiye son bir kaç yılda çabuk ve ani artışlarla bu ortalamanın çok üstüne çıktı. Kısa bir süre içinde Dünya 6.cılığına oturmak  ayaklarımızı yerden kesti ve kontrolü kaybettik. Ha bire ağzına mama tıkılan obez çocuğa benzemek üzere olduğumuz bu kriz sayesinde ortaya çıktı.

3. En büyük felaketlerden biri belki de bu kriz sayesinde doğal kontrol altına alındı. Artan yatak ve otel sayısı korkutucu seviyelere ulaştı. Sadece Antalya'nın yatak sayısı yarım milyonu geçti, bölge 5 yıldızlı otel çöplüğüne döndü. Kundu'ya her yıl 40-50 bin ilave yatak eklenir oldu. Ama artan maalesef sadece yatak sayısı idi. Otellerin çevresi ve turistin otel dışına çıkmasını sağlayacak ancak 2-3 proje hayata geçirebildi.

4. Kanımca en büyük yararlardan biri Expo alanına oldu. Yaşanan bu krizlerden sonra Expo'nun otel olarak düşünülmesi fikri önemini yitirdi. Bu otel ve yatak bolluğunda Expo'nun otel olarak düzenlenmesinin gereksiz ve ölü bir yatırım olacağını herkes kabullenmiş oldu
 
5. Turizmin ülke imajına dünya ölçeğinde yaptığı katkı net olarak ortaya çıktı. 

6. Dış politikanın ve siyasetin turizm üzerindeki etkisi sektörün kaderini belirleyen faktör olarak ön plana çıktı. Turizmde değişen pek bir şey yoktu, ancak Türkiye'ye turist getiren ülkelerle ortam gerginleşince sonuçlar turizm sektörüne doğrudan ve birinci dereceden yansıdı. Türk turizminin %50 sini sağlayan Rusya ve Almanya ile gerginlikler turizmcilerin yeni pozisyon almalarına neden oldu. Dünya genelinde hemen her ülkede görülen terör faaliyetlerinin turizme sanıldığı kadar darbe vurmadığını, ancak siyasi gerilimlerin çok belirleyici olduğu ortaya çıktı.

7. Türkiye’deki krizden rakip ülkelerin mutlu olmadığı tespit edildi. Dünyada 1 milyar 300.000 insan tatil yapıyor ve bu yükü kaldıracak önemli paydaşlar sektörün gelişmesi için vazgeçilmez. Yaklaşık 10 milyon turist Türkiye yerine başka alternatiflere koştu ama mutlu olamadı. Alternatif sayılabilecek ülkelerin kapasitesi buna hazır değildi ve büyük problemler yaşandı.

8. İç turizm kendini buldu. Avrupa ülkelerinde halkın 1/3 kendi ülkelerinde tatil yaparken Türkiye bunun çok gerisindeydi. 2016-17 yılları iç turizmin önünü açtı. Karadeniz, Kapadokya ve sahil bölgeleri iç turizmden yararlanabildiler. Ama İstanbul değil.

9. Turizm pazarlarının sadece bir kaç ülkeye bağlanmasının ne kadar rizikolu olduğu ve iniş çıkışların ne kadar sert olduğu gözlemlendi. Yakın gelecekte gerçekleşmese bile Çin, Hindistan, Güney Amerika için alternatifler hazırlanması 2020’li yıllara iyi hazırlıklar olacak.

10. Turizmin sadece otel ile değil kültür ve doğa ile birlikte bir ürün olduğu gerçeği alenen su yüzüne çıktı.

Kıssadan hisse..

Bu yazı toplam 8075 defa okunmuştur.
  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Tourism Today | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 242 324 79 77 Faks : +90 242 324 79 37