• BIST 101.849
  • Altın 259,018
  • Dolar 5,6360
  • Euro 6,3235
  • İstanbul 22 °C
  • Ankara 19 °C

Kültür ve Turizm Bakanlığı Bakan Yardımcısı Dr. Abdurrahman Arıcı

Kültür ve Turizm Bakanlığı Bakan Yardımcısı Dr. Abdurrahman Arıcı
Turizm sezonunun bitmesine çeyrek kala veriler 2012'nin 2011 rakamlarının altında kalacağına işaret ediyor. Kültür ve Turizm Bakanlığı Bakan Yardımcısı...

Turizm sezonunun bitmesine çeyrek kala veriler 2012'nin 2011 rakamlarının altında kalacağına işaret ediyor. Kültür ve Turizm Bakanlığı Bakan Yardımcısı Dr. Abdurrahman Arıcı mevcut düşüşü bölgemizde yaşanan gelişmelere ve yatak arzındaki ciddi artışlara bağlayarak, sektör için sevindirici olan gelişmenin ise gelirlerde yaşanan artış olduğuna vurgu yapıyor.

Son dönemde turizmcilerin yatak arzındaki artışa dur denmesi yönündeki ortak çağrısını haklı bulduğunu kaydeden Dr. Abdurrahman Arıcı özellikle Antalya bölgesindeki yatırımlarda frene basılması gerektiği görüşünde.

Arıcı, Kültür ve Turizm Bakanlığı olarak hedeflerinin ise yatırımları Anadolu'nun farklı bölgelerine yaymak olduğunu belirtiyor. 

2012 turizm sezonunun bitmesine az bir süre kaldı. Sezon ile ilgili değerlendirmenizi ve 2013 sezonu ile ilgili öngörülerinizi öğrenebilir miyiz?

2013'ü, 2012'den daha iyi durumda kapatacağız. 2011 turizm sektörü için çok iyi geçen bir yıl olmuştu. 2012 yılı ise kendi bölgemizdeki karışıklıklar nedeniyle negatifle başladı ancak bizim için sevindirici olan sayının aynı kalmasına rağmen ekonomik olarak gelirlerde artışın öngörülüyor olması

Geçtiğimiz haftalarda Türkiye'nin yeni tanıtım bütçeleri açıklandı. Bütçelerle ilgili değerlendirmenizi alabilir miyiz?

Kültür ve Turizm Bakanlığı olarak Türkiyemizin tanıtımına çok önem veriyoruz. Ne kadar fazla yere gidersek, ülkemize de o kadar fazla kişiyi getirme imkanımız olacağı düşüncesiyle hareket ediyoruz.  Bu düşüncemizden yola çıkarak da müşavirlik sayımızı arttırdık. Güney Amerika'da, Hindistan'da, Çin'de yeni müşavirlikler açtık. Uluslararası fuarlara katılmayı sürdüreceğiz Bu fuarlara güçlü bir şekilde gitmemiz gerekiyor. Tanıtım bütçemizi ne kadar yüksek tutarsak bu fuarlarda o kadar güçlü şekilde ülkemizi temsil ederiz.

Bakanlık olarak 2013'te izleyeceğiniz farklı bir strateji olacak mı?

Kültür turizmini ekolojik, çevreye duyarlı butik oteller vasıtasıyla Anadolu'nun değişik yerlerine yaymayı düşünüyoruz. Turizmi sahillerimizden çıkarıp İç Anadolu'ya, Doğu Anadolu'ya ve Karadeniz'e çıkarmayı istiyoruz. Bu bölgelerde ciddi yatak sıkıntısı var. Örneğin Ayder'de 1500 yatak var, talep ise çok daha fazla. O yüzden bölgede yatırımcıların olması gerekiyor. Doğanın dokusunu bozmamak için çok büyük otellere ihtiyacımız yok. Bu talebi değerlendirmemiz lazım. Orta Anadolu'da termal turizmimiz var ve bununla ilgili ciddi çalışmalar yapıyoruz. Sağlık turizmini ön plana çıkarıyoruz. Gittiğimiz bütün fuarlarda onlara da stantlar veriyoruz. Orta Doğu ve Uzakdoğu ülkelerine sağlık turizmi için giden yatırımcıları da çekme imkanımız olacak.  Sağlık turizminde İstanbul ve Antalya ön plana çıkıyor bu konuda çünkü çok güzel özel hastanelerimiz var. Bunları çeşitlendirip tanıtımına önem vereceğiz. Diğer bakanlıklarla da ortak bir çalışma içinde bulunuyoruz.

Turizm sektörü temsilcilerinin son dönemde üzerinde yoğunlaştıkları konu yatak arzı fazlalığı. Her yıl sadece Antalya'da binlerce yeni yatak daha devreye giriyor. Siz artan yatak arzı hakkında neler söyleyeceksiniz?

Yatak arzı konusunda Antalya'da frene basmamız gerekiyor. Sadece Serik'teki Boğazkent'te  13 otel kapılarını açacak, bu da  6000 bin yatağın daha devreye girmesi demek. Yatak sayımız fazlalaştığı için her sene bir önceki seneyi yakalamak zorlaşıyor. Boş yatakları doldurma telaşına düşüyoruz. Yatak sayılarını dondurup oradaki yatırımcıları iç bölgelere götürme, otelin dışına çıkarma imkanı sağlanmalı. Mesela Taşağıl beldesini ele alalım. Sadece buraya rafting yapmak için 700 bin kişi geliyor. Bunu bir milyon kişiye çıkarmanın yolu bulunmalı. Demre'de Noel Baba'ya 500-600 bin kişi geliyor. Bunu 1 milyona, 1 buçuk milyona çıkarmamız lazım. Antalya Müzemiz var. Arka bahçemiz olan Burdur'da Sagalassos antik kenti var. Mevcut şekildeki otel yatırımlarının dışına çıkıp oralarda da konaklama imkanları sağlanması gerekiyor. Antalya'nın daha fazla yatağa ihtiyacı olduğuna inanmıyorum.

Yatırım yapmak isteyen girişimcilere yukarıda söyledikleriniz doğrultusunda yönlendirmeleriniz oluyor mu?

Antalya'ya, özellikle de Lara bölgesine baktığımızda bir otelin balkonunu diğerininki ile bitişik duruma geldiğini görüyoruz.  Diğer tarafa baktığımızda ise bir Demre var. Orada bizim 15-16 tane tahsisli yerimiz var. Tahsisler alınmasına rağmen orada hiçbir şey başlamamış şimdiye kadar. O bölgede yatırımların başlaması için mücadele veriyoruz. Anadolu şehirlerinde, Afyon'da, Kütahya'da, Bursa'da termal turizm için yatırımcıları teşvik edici tedbirlerimiz var. Marmaris, Bodrum, Çeşme bölgesinde farklı konseptler gelişiyor. Küçük olmalarına rağmen isimleri önemli markalar yatırımlara başladı. Bu isimler fazlalaştığında oralar hayat bulacak. Altyapılarımız gelişiyor. Ülkemizin birçok yerinde havaalanları yapılıyor. Bu havaalanlarının devreye girmesi oralara ulaşımın kolaylıkla sağlanacağı anlamına geliyor. Bir seneye kadar Afyon'daki havaalanı bitecek. Giresun havaalanı 2014'te tamamlanacak. Geçenlerde başbakanımız Ardahan'daki havaalanını açtı. Karayolları ulaşım ağımız da genişletiliyor. Örneğin bizim için önemli olan bir yer olan Mersin-Tarsus bölgesinde çok büyük tahsisler verildi, golf alanları tahsis edildi. Mersin-Tarsus havaalanı inşaatı başladı. İki sene sonra bitecek, uluslararası normlara uygun bir havalimanı olacak. Akdeniz otoyolu bittiğinde ulaşım da çok kolaylaşacak: Tüm bu altyapı çalışmaları tamamlandığında bu bölgelerde turizm faaliyetlerinin yoğunlaşacağına inanıyorum.

Türkiye'nin değişik bölgelerinde yapımına başlanan havaalanlarının hizmete açılmasıyla turizm faaliyetlerinin bu bölgelerde artacağını ifade ettiniz. Alanya'ya yaptığımız ziyaret esnasında sektör temsilcileri en büyük sıkıntılarını Gazipaşa Havalimanı'nın konvansiyonel ölçülerde devreye girememesi olduğunun bir kez daha altını çizdiler. Sizin konuyla ilgili görüş ve değerlendirmelerinizi alabilir miyiz?

Gazipaşa Havaalanı'na üç tane firmaya iniş izni çıktı. Danimarka'dan kalkarak Gazipaşa'ya inen 198 kişilik uçağın yolcuları arasında ben de vardım. İniş esnasında hiç endişeye kapılmadım, çok rahat bir iniş oldu. Bu yüzden önünün açılmasını istiyorum. Bazı engeller var ve bunları aşmaya çalışıyoruz. Ben bu konuda sayın milletvekilimiz Mevlüt Çavuşoğlu'na teşekkür ediyorum çünkü çok büyük mücadele veriyor. Gazipaşa Havalimanı daha işler hale geldiğinde Alanya'nın marka değerinin daha üst noktalara taşınacağını, otel fiyatlarının artacağını, dolayısıyla Alanya'nın da, Antalya'nın da daha fazla kazanacağına inanıyorum.

Burcu Gökşen/Tourism Today

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Tourism Today | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 242 324 79 77 Faks : +90 242 324 79 37