• BIST 95.421
  • Altın 263,684
  • Dolar 5,7907
  • Euro 6,5797
  • İstanbul 25 °C
  • Ankara 23 °C

Levent Aydın'ın kurduğu IATI operatörleri devre dışı bırakacak

Levent Aydın'ın kurduğu IATI operatörleri devre dışı bırakacak
Tourism Today / Tuncay Sevin Tez Tour'daki hisselerini satarak kardeşi Bülent Aydın ile kurduğu IATI üzerine yoğunlaşan Levent Aydın, turizm sektörünü...
Levent Aydın'ın kurduğu IATI tur operatörlerini devre dışı bırakacak

Tourism Today / Tuncay Sevin

Tez Tour'daki hisselerini satarak kardeşi Bülent Aydın ile kurduğu IATI üzerine yoğunlaşan Levent Aydın, turizm sektörünü yeniden şekillendirecek. Antalya'daki Delphin Imperial'de ağırlıklı olarak otelcilerle bir araya gelen IATI yönetimi, kuracakları sistem hakkında turizmcileri bilgilendirdi. IATI, yerel acenta, operatör ve ana dağıtıcıyı devre dışı bırakarak hem satış hem de fiyatlama konularında daha şeffaf ve dinamik bir yapı ortaya çıkaracak. IATI, sektörü daha dinamik ve rekabetçi bir satış ve pazarlama modeline kavuşturacak.

Açılış konuşması Levent Aydın'dan

Delphin Imperial'deki toplantıya IATI Genel Müdürü Levent Aydın, IATI Genel Müdür Yardımcısı Bülent Aydın, IATI Satış Müdürü Aykut Turhan, IATI Bilgi İşlem Müdürü Günay Aslan ve IATI Konaklama Bölümü'nden Bahadır Gerçek yer aldı. Özellikle otel yöneticilerinin büyük ilgi gösterdiği tanıtım toplantının açılış konuşmasını IATI Genel Müdürü Levent Aydın yaptı.

Levent Aydın'ın kurduğu IATI tur operatörlerini devre dışı bırakacak

"Bu iş modeli ile birçok sıkıntıyı ortadan kaldıracağız"

IATI Genel Müdürü Levent Aydın, yaptığı konuşmada "Sektörü her zaman ileri götürmek birincil amacımızdır" dedi. IATI ile sadece teknolojik bir inovasyon değil yeni bir iş modeli de sunduklarını söyleyen Aydın, "Bu iş modeli ile birçok sıkıntıyı ortadan kaldıracağız. Müşterinize daha yakın olacaksınız ve ürününüzü taleplere göre şekillendireceksiniz. Tüketici artık ürünleri kendine göre şekillendirmek ve kolayca satın almak istiyor. Üreticiler de bu isteklere cevap vermek zorundadır. Buna cevap verenler karlı çıkacaktır. IATI sektöre hayırlı olsun" şeklinde konuştu.

"Bu sistemde kontrol otellerde olacak"

IATI Konaklama Bölümü'nden Bahadır Gerçek, IATI hakkında 15 dakikalık bir tanıtım gerçekleştirdi. Tanıtımın ardından IATI yöneticileri turizmcilerin sorularını yanıtladı. 2012 yılında 50 ülkeye ulaşma hedefinde olduklarını söyleyen Bahadır Gerçek, "Mevcut sistem normalde şöyle işliyor; Otel-yerel acenta-operatör-ana dağıtıcı-satış acentası-müşteri. Buradaki her oyuncu bir duraktır. Bu duraklarda otelden çıkan mevcut fiyata masraflar biniyor. Kontrol otelden çıkıyor. IATI burada, yerel acenta, operatör ve ana dağıtıcıyı ortadan kaldırıyor. Esnek olmayan kalıplar var. Mesela misafir hangi havalimanında indiyse yine o havalimanını kullanarak geri döner. Mevcut sistemde hantal bir yapı var. Bu sistem müşterilere daha esnek bir yapı sağlıyor. İsteyen istediği opsiyonlarda seçim yapabiliyor. Var olan sisteme göre müşteri kendi isteğine göre hareket edebilecek. Bu sistemde kontrol otellerde. Otel müşteriye hangi fiyattan satılmak istiyorsa farklı pazarlara farklı fiyatlar vermek istiyorsa bunu yapabiliyor. Oteller anında değişiklikler yapabiliyor. Mesela otel doldu. Hemen sisteme girip stop çekebiliyor. Sıfır satış maliyetimiz var. Bunlar IATI'nin getirdiği birkaç kolaylık. IATI çok basit bir sisteme sahip" dedi.

Levent Aydın'ın kurduğu IATI tur operatörlerini devre dışı bırakacak

"Bu sistem tamamen acente ve otellerin kârınadır"

IATI Genel Müdür Yardımcısı Bülent Aydın, 2 ay içinde sistemdeki otel sayısının 1000'e çıkacağını söyledi. Aydın, "IATI ile operatör ortadan kalkıyor. Bu sistemle birebir müşteriye yöneliyoruz. Tur operatörünün öncelikleri ve yönlendirmeleri bu sistemle ortadan kalkıyor. Böyle bir sistem dünyada yok. Şu an her gün 30-40 arasında acente sisteme üye oluyor. Bu sistem tamamen acente ve otellerin karınadır" diye konuştu.

IATI hakkında:

Hem oteller hem de son kullanıcı daha dinamik ve rekabetçi bir satış ve pazarlama modeline kavuşuyor. Hem satış hem de fiyatlama  daha şeffaf ve dinamik  hale geliyor. 2010 yılında kurulan ve bugün Türkiye ve yakın coğrafyalarda en fazla kullanılan online seyahat satış sistemi olan IATI (International Air Travel Index), ürün gamına otelleri de ekliyor.

Kuruluşundan itibaren büyük bir ivme ile büyüyen ve bugün en çok tercih edilen seyahat sistemlerinden birisi olan IATI, Türkiye'deki otellerden başlayarak dünyadaki tüm otelleri portfolyosuna ekliyor. Böylelikle artık IATI sisteminden hem uçak bileti, hem otel, hem transfer, hem de diğer seyahat hizmetlerini satın almak mümkün olacak.

Turizm sektörünün önde gelen isimlerinden Levent Aydın tarafından kurulan IATI sistemi, 2 sene içerisinde 14 ülkede ve 10 binden fazla profesyonel tarafından kullanılan yenilikçi bir seyahat sistemi haline geldi. IATI sistemi aynı zamanda AEROBİLET markası ile de internet ile son kullanıcıya ulaşıyor. AEROBILET, 27 farklı ülkede kullanıcıların kendi dili ve para birimi ile müşterilerine hizmet veriyor.

2010 yılında uçak bileti satışı ile hizmete giren IATI sistemi, bu sektöre de birçok yenilikler getirmişti. Otel satış ve diğer seyahat ürünleri pazarlama modellerine bir çok yenilikler getiren IATI, bu yeniliklerle turizm sektörünü daha dinamik ve rekabetçi hala getirecek. Oluşacak bu yeni sistem ile tedarikçi ve müşteriler birbirine daha da yakınlaşacak ve seyahat planlaması daha dinamik ve şeffaf bir yapıya kavuşacak.

IATI sistemi ile dinamik paket dönemi başlıyor

Artık kullanıcılar tüm seyahat ürünlerini tek bir platform üzerinden satın alabiliyor. Uçak bileti, otel, transfer gibi hizmetleri ayrı ayrı seçip kendi isteğine göre şekillendiren müşteri hem daha esnek hem daha şeffaf bir seyahat planlaması yapabiliyor.

Daha esnek ve hızlı fiyatlama sistemi

Tedarikçiler piyasada kendi ürünlerinin durumunu gerçek zamanlı olarak takip edip anında müdahale edebiliyor ve pazar bazında performans değerlendirmesi yapabiliyor.

Tek bir satış kanalından tüm dünyaya ulaşma imkanı

IATI Seyahat sistemindeki ürünler aynı kanal üzerinden hem bağlı acentalara hem de Aerobilet sistemi üzerinden dünyadaki tüm kullanıcılara ulaşıyor.

Sezonluk değil 12 ay sürekli satış

Sabit paket ve tur operatörü yapısı olmayan sistemde 12 ay boyunca sürekli pazarlama ve satış imkanı bulunuyor ve tedarikçiler daha esnek bir satış stratejisi belirleyebiliyor. IATI teknik kadrosu, 2006 yılında Türkiye'de rezervasyon sistemlerini online getirip Turizm sektörünün IT alt yapısını çağdaş bir seviye getirmişti. IATI sistemi ile ise turizm sektörü tüm dünyada öncü bir konuma gelecek. IATI sisteminin tüm IT alt yapısı  Türkiye'de gerçekleştirilmiştir. Bu özelliği ile  tüm dünyada kullanılan IATI sistemi aynı zamanda bir teknoloji ihracatı olarak da göze çarpıyor.

 

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Tourism Today | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 242 324 79 77 Faks : +90 242 324 79 37