• BIST 99.806
  • Altın 260,004
  • Dolar 5,6860
  • Euro 6,3840
  • İstanbul 20 °C
  • Ankara 16 °C

Levent Demirel

Levent Demirel
"Kamu-özel sektör işbirliği çok önemli" Kültür ve Turizm Bakanlığı Tanıtma Genel Müdür Yardımcısı Levent Demirel, 100. sayısında Tourism Today'a...
Kamu-özel sektör işbirliği çok önemli

"Kamu-özel sektör işbirliği çok önemli"

Kültür ve Turizm Bakanlığı Tanıtma Genel Müdür Yardımcısı Levent Demirel, 100. sayısında Tourism Today'a özel açıklamalarda bulundu. Turizmcilerimizin her zaman yanında yer alan ve turizmcilerle birçok ortak çalışmaya imza atan Levent Demirel, kamu-özel sektör işbirliğinin Türk turizmi için çok önemli bir role sahip olduğunu söyledi.

"Bu başarı tesadüf değil"

Levent Demirel, Türkiye'nin dünya turizm pazarında her geçen yıl büyüme kaydeden ve bununla birlikte markasını da güçlendiren bir ülke olarak son yıllarda dikkat çekici bir başarıya imza attığını ifade etti. Bu başarının tesadüf olmadığını söyleyen Demirel, "Bakanlığımız ve turizm sektöründe yer alan kamu ve özel sektör işbirliğince belirlenen politikalar, izlenen stratejiler ve gerçekleştirilen tanıtım faaliyetleri neticesinde Türkiye bugün bu konuma ulaşmıştır" dedi.

"Bu başarı devam etmeli"

Son yıllarda özellikle Antalya ve İstanbul'daki çok sayıda otelin dünyanın en iyi otelleri sıralamalarında ilk sıralarda yer aldığını hatırlatan Levent Demirel, Türkiye'deki otellerin Avrupa'nın en genç otelleri olduğunu söyledi. Konaklama sektöründeki bu başarıyı sürdürmek ve bu başarının Türkiye'nin her bölgesine yayılmasının sağlanması gerektiğini söyleyen Demirel, "Bu doğrultuda, Türkiye'nin bu başarısını sürdürülebilir kılmak için ülkemizin turizm potansiyelini gerek alt yapı gerekse üst yapı olarak sürekli geliştirmemiz gerekmektedir. Ülkemize gelen ziyaretçilere sunduğumuz hizmet kalitesini daha da yükselttiğimiz ve ziyaretçilerimizi memnun bir şekilde evlerine gönderdiğimiz sürece onlardaki marka sadakati arttırmak kolaylaşacaktır" dedi.

Alternatif turizm çeşitleri

Değişen turizm eğilimleri doğrultusunda, kültür ve inanç turizmi ile birlikte çeşitli alternatif turizm çeşitlerinin dünya turizmindeki payının gittikçe arttığını ifade eden Demirel, "Ülkemiz bu eğilimlere cevap verecek, muazzam bir kültürel zenginliği ve çeşitliliği topraklarında barındırmaktadır. Bakanlık olarak, kültür ve şehir turizmi destinasyonlarımızın yanı sıra kış, sağlık, gastronomi, golf, kongre vb. turizm çeşitlerini ön plana çıkarmak yönünde faaliyetler gerçekleştirmekteyiz. Yapılan yatırımlar, kazı çalışmaları ve gerçekleştirilen tanıtım faaliyetleri sonucunda bugün Kapadokya,  Nemrut (Adıyaman), Hattuşaş (Çorum), Mardin, Göbeklitepe (Şanlıurfa), Gaziantep, İshak Paşa Sarayı (Ağrı), Sümela Manastırı (Trabzon), Bursa, Hatay gibi pek çok tarihi kent ve yerleşim yerinin Türk turizminden aldığı pay her geçen yıl artış göstermektedir" dedi. Demirel, hedeflerinin bu destinasyonların Türk turizminden aldıkları payın artmasını ve dünya turizminde birer marka olmalarını sağlamak olduğunu söyledi.

Kamu-özel sektör işbirliği

"Yapılması gereken dünya turizminde ön plana çıkan pazarları takip ederek bu pazarlara yönelik pazarlama ve tanıtım faaliyetlerimizi güçlendirmek ve ülkemizin dünya turizminden aldığı payı yükseltmektir" diye konuşan Levent Demirel, bu hedeflerin başarılmasında kamu-özel sektör işbirliğini büyük önem taşıdığını söyledi. Demirel, "Biz yaptığımız çalışmalara turizm sektör kuruluşları, yerel idareler, üniversiteler gibi tüm aktörleri de dahil ederek ortak hareket etmekte, görüş ve önerilerini almaktayız. Bu işbirliğinin sürmesi Türkiye markasının ve imajının güçlenmesi açısından çok önemlidir" şeklinde konuştu.

Uluslararası turizm trendleri

Tanıtma Genel Müdür Yardımcısı Levent Demirel, tanıtım faaliyetlerinin hedefine ulaşması için yapılması gerekenin, tüketici eğilimlerinin ve pazarlamadaki yeni teknoloji ve trendlerin takip edilmesi olarak açıkladı. Demirel, "Bakanlık olarak yürüttüğümüz tanıtım faaliyetlerinin stratejilerini belirlerken, hedef pazarlarımızda profesyonel firmalara yaptırdığımız pazar araştırma raporlarından faydalanıyoruz. Bununla birlikte uluslararası turizm trendleri de yurtdışı Müşavirliklerimiz ve Bakanlığımızdaki uzman ekipler tarafından takip ediliyor.

Turizm sektörü, diğer sektörlerle kıyaslandığında çok farklı dinamikleri olan bir sektördür. Bu nedenle, turizmde marka olmak ve bu konumu koruyabilmek için, sürekli gelişen ve değişen teknolojilere (dijital mecralar, sosyal medya, ambient uygulamalar vb.) ayak uydurmak ve tanıtım faaliyetlerinde bu araçları etkin bir şekilde kullanmak gerekmektedir.

Yaratıcı reklam çalışmaları

Ayrıca, günümüzde tüketiciler her alandaki ürün ve hizmetlerin tanıtımı amacıyla yayılan binlerce mesaja maruz kalmaktadırlar. Bununla birlikte turizm sektöründe ülkelerin sundukları turizm ürünleri çoğu zaman birbirine benzemektedir. Bu kadar yoğun ve karmaşık mesaja maruz kalan tüketiciler tarafından fark edilmek ve zihinlerinde olumlu imaj elde etmek oldukça güçtür. Bu durumda yaratıcılık çok önemli bir faktör olarak ortaya çıkmaktadır. Gerek kullanılan görsel ve slogan seçiminde, gerekse kullanılan mecra seçiminde yaratıcı ve farklı olan reklam çalışmaları mutlaka fark edilecektir" diye konuştu.

Halkla ilişkiler

Tanıtım çalışmalarında başarıya ulaşmak için izlenmesi gereken bir diğer yolun da halkla ilişkiler faaliyetleri olduğunu söyleyen Demirel, Halkla ilişkiler faaliyetlerinin daha uzun vadeli ve güvenilir bir yöntem olarak yurtdışı ofisleri tarafından etkili bir biçimde kullanıldığını hatırlattı. Demirel şöyle konuştu; "Hedef pazarlarımızda yürüttüğümüz halkla ilişkiler faaliyetleri aracılığıyla söz konusu pazarlardaki kanat önderleri, basın mensupları, seyahat sektörü temsilcileri ve halkla doğrudan iletişime geçerek Türkiye imajını güçlendirmeye yönelik faaliyetler yürütüyoruz."

Turizm türleri

Turizm çeşitliliği konusunda da açıklamalarda bulunan Demirel, Türkiye'nin kış turizminden deniz-kum-güneş turizmine kadar çok çeşitli turizm türlerine elverişli bir iklime sahip olduğunu söyledi. Demirel, "Kış, sağlık, termal, kongre, kültür, yat, golf, gençlik ve şehir turizmi gibi turizm çeşitliliği unsurları, bizi belirli bir turizm türüne, dolayısıyla da belirli bir pazara bağlı kalmaktan kurtarmaktadır" dedi. Demirel, Türkiye'nin turizm ürünlerinin her türlü hedef pazar grubuna hitap ettiğini söyledi.

Yeni pazarlar

Kültür ve Turizm Bakanlığı olarak 80 ülkede tanıtım faaliyeti yürüttüklerini belirten Levent Demirel, şöyle konuştu; "Yeni pazar trendleri takip edildiğinde, dünya nüfusunun çoğunluğunu meydana getiren ve ekonomik açıdan da güçlenmekte olan BRIC's ülkelerinin (Brezilya, Rusya, Hindistan ve Çin) outbound turizmde en hızlı büyüyen pazarlar olduğu ve aynı zamanda bu ülkelerin turizm harcamalarının da diğer pazarlara oranla gittikçe yükselme eğiliminde olduğu görülmektedir. Bu veriler doğrultusunda söz konusu ülkeler için yeni ve farklı pazarlama stratejileri oluşturulmakta ve ülkemizin bu pazarlardan aldığı payın artırılması için çalışılmaktadır."

"Herkes fark edilmek istiyor"

Özellikle dijital ve sosyal medyadaki gelişmelerin insanları da yönlendirdiğini söyleyen Levent Demirel, "Hemen hemen her gün her hafta değişen bu trendlerin çok iyi takip edilerek bütün sektörleri bu anlayışa göre, özellikle destinasyon bazında tüketicinin ne tür bir arayış içine girdiği gözlemlenmeli. Herkes fark edilmek istiyor. Bunun içinde tabiî ki profesyonel düşünceye profesyonel hizmeti ve bu işi ben de yaparım anlayışından uzak tutarak en iyi kim yapıyorsa onlara verip yönetmek lazım. Bu anlayışın artık her alanda bence yerleşmesi gerekiyor. Marka yaratmak, marka sahibi olmak kolay bir iş değil. Süreçleri var. Bunu sürekli ve bütün dünyada hakim kılmak istiyorsak son yıllarda yaptığımız gibi bu süreci en iyi şekilde yönetmek gerektiğine inanıyorum" dedi.

"Türkiye bu hedefi hak ediyor"

Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluş yıldönümü olan 2023 yılı hedefi hakkında da konuşan Levent Demirel, "50 milyon turist ve 50 milyar dolar turizm geliri hedefimizi gerçekleştireceğimiz inancını taşıyoruz. Türkiye'nin turizm potansiyeli bu hedefi hak ediyor ve biz Bakanlık olarak bu hedefi sürdürülebilir kılmak için çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Yaptığımız Pazar araştırmaları ve takipleri doğrultusunda ve izlediğimiz politikalar sayesinde Türkiye'nin turizmde yaşadığı istikrarlı büyümeyi sürdürülebilir kılmak için çalışmalarımıza devam edeceğiz" diye konuştu.

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Tourism Today | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 242 324 79 77 Faks : +90 242 324 79 37