• BIST 94.158
  • Altın 257,706
  • Dolar 5,7769
  • Euro 6,5197
  • İstanbul 22 °C
  • Ankara 17 °C

Müzekart sahipleri artık sigortalı

Müzekart sahipleri artık sigortalı
Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay’ın katılımıyla İstanbul Arkeoloji Müzesi’nin bahçesinde düzenlenen basın toplantısıyla taraflar dev projenin...

Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay’ın katılımıyla İstanbul Arkeoloji Müzesi’nin bahçesinde düzenlenen basın toplantısıyla taraflar dev projenin imzalarını attı. Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, “Cebine bir Müzekart koyan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı bu Müzekart’ın geçerli olduğu bir yıl boyunca Zurich Sigorta tarafından sigortalanmış olacak” dedi.

Müzelere gereken önemin verilmesi için birçok projeye imza attıklarını belirten Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay yaptığı konuşmada, “Biz önce müzelerimizin mağazalarını iyileştirmeye başlamıştık. Bu konuda eski düzeni ortadan kaldırıp, dünya ölçeğine uygun yeni mağazaların kurulması için bir ihale gerçekleştirdik. Bilim Tur’la bir anlaşma imzaladık. Şu anda 60’tan fazla mağazamız var. İddia ederek söylüyorum bunlar, Avrupa müzelerinin mağazalarının standartlarında. Hatta yer yer onları geçtiğimiz iddiasında çok kendimize güvenerek iddiasında bulunabilirim. Müze ve örenyerinin sistemini geliştirdik. Müze ve örenyeri sistemlerinde TURSAB MTM Ortaklığı ile bir sözleşme yaptık. Şu anda 60’a yakın müzemizin sistemi yenilenmiş durumda. Hem merkezi kontrollerimiz, hem çalışanlarımızın nitelikleri her bakımdan gelişmiş durumda. Bu geçmiş yıllardaki yanlış uygulamaların ortadan kalkmasına, daha yüksek ziyaretçi sayılarına ulaşmamamıza ve hem mağazalardaki iyileşmelerde, giriş sistemindeki iyileşmelerle müze gelirlerimizin artmasına yol açtı. Müze hizmet kalitemiz yükselirken, daha fazla ziyaretçi ve daha fazla ziyaretçiden daha fazla gelir elde eder hale gelmeye başladık. Tabi bu imkanlarla Türkiye’de dünya çapında iddialı yeni müzelere sahip oluyoruz. Gaziantep, Kahramanmaraş, Çorum örneğinde gördüğünüz gibi” dedi.

Bakan Ertuğrul Günay, Müzekart’ın 2008 Haziran ayında başlayan bir proje olduğunu belirterek, “Kendi yurttaşlarımızın tarih bilincini yükseltmek ve daha uygun imkanlarla daha fazla insanın müzeleri ziyaret etmesini sağlamak amacıyla yola çıktık. Şu an itibariyle 3,5 milyon vatandaşın cebinde müze kartı var. Müzekart fiyat artışlarından etkilenmeden bizim insanımızın müzelerle ilgilenmesini, müze ziyaretlerini daha uygun ekonomik imkanlarla gerçekleştirmesini sağladı. Cebine müze kartı koymak bir kültür ilişkisi belgesi haline geldi. Bu nedenle müze kartını geliştirmeye ve çeşitlendirmeye yöneldik. Müzekart + diye yeni bir model geliştirdik. Bu kart sadece müzelere bir kez ücret ödeyerek ve farklı müzeleri ziyaret etme imkanı vermenin yanı sıra başka kültürel etkinliklerden de indirimli yararlanma imkanı getirdi. Bazı tiyatrolar, müzik etkinlikleri hatta bazı kitap evleri Müzekart +’yı cebinde bulunduran kişilere indirim imkanı vermeye başladı. Müzekart +’nın fiyatını20TL’den 50 TL’ye çıkardık” şeklinde konuştu.

“Bu ekonomik bir ilişki sözleşmesi değil, kültür desteği sözleşmesi”

Bakan Günay, Zurich Sigorta ile yaptıkları anlaşma çerçevesinde Müzekart sahibi herkesin kaza sigortasının olacağını ifade ederek, sözlerini şöyle sürdürdü; “Müzekart ve Müzekart+ 1Ekim 2012 tarihinden bu yana almış olanlar ve bundan sonra alacak olanlar sigortalanmış olacaklar. Bir yıl geçerli biçimde müze kartlarını ceplerinde taşıdıkları süre boyunca kaza sigortası sahibi olacaklar. Ben itiraf ediyorum ki, projeyi bu ayrıntısıyla okuduğum zaman büyük sevinç ve şaşkınlık yaşadım. Onun için arkadaşlarımı kutluyorum. Bu bir ekonomik ilişki değil. Tamamen bir sosyal dayanışma sözleşmesi. Tamamen bir kültür desteği sözleşmesi. Cebine bir Müzekart koyan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı bu müzekartın geçerli olduğu bir yıl boyunca Zurich Sigorta tarafından sigortalanmış olacak. Bu çok önemli bir proje. Bu projeyi gerçekleştiren arkadaşlara çok teşekkür ediyorum. Kültür Bakanı olarak değil, cebinde Müzekartı olan bir Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olarak. Benim kaza sigortam vardı. Bu durumda artık kaza sigortasına ihtiyacım kalmayacak. Çünkü müzekartım var. Cebine Müzekartı koyan vatandaşımız bir anlamda kaza sigortası yapmış oluyor. Bu ekonomik getirimin dışında insanların müzekartı sahibi olması, müze bilinciyle ilişkilenmesi, tarihi yerler, örenyeri gezme anlayışını teşvik etme amacına yönelmiş bulunan ve bir anlamda da tarihe sahip çıkma bilincini geliştiren çok önemli bir proje. “

“Müze ziyaretçisi 28 milyona ulaştı”

Müzekart’ın insanlarda tarih bilinci uyandırarak çok fazla yerli ve yabancı turisti müzelere yönlendirdiğini belirten Bakan Günay, “2011 Ocak Ekim döneminde Müzekart kullanım oranı 1 milyon 870 bin civarındaydı. Bu yıl Ocak Ekim döneminde Müzekart kullanım oranı yüzde 15 artmış ve 2 milyon 150 bine çıkmış. Yani Müzekart’ı alanlar daha fazla Müzekart’ı kullanır hale gelmişler. 3,5 milyon olmuşuz ama sanıyorum bu tanıtımlarla bu rakam çok daha yukarıyı çıkacak. Bu Türkiye’nin toplam müze ziyaretçi sayısını da tetikliyor. Müze ziyaretçileri 28 milyona ulaştı. Yerli ziyaretçi 7,5 milyon civarında. 7,5 milyonun 2 milyonundan fazlası Müzekart kullanarak müzeleri ziyaret ediyor” şeklinde konuştu.

Kültür ve tarih bilincinin gelişmesine katkı duydukları için büyük memnuniyet duyduklarını Zurich Sigorta CEO’su Yılmaz Yıldız, “Böyle bir projenin parçası olmak bizim için büyük bir gurur ve onur vesilesi” dedi.

Konuşmaların ardından Bakan Günay, sigortadan yararlanması için danışmanına Müzekart’ını vererek, yeniletmesini istedi. Daha sonra taraflar arasında anlaşma imzalandı.

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Tourism Today | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 242 324 79 77 Faks : +90 242 324 79 37