• BIST 97.149
  • Altın 282,758
  • Dolar 5,7454
  • Euro 6,3899
  • İstanbul 28 °C
  • Ankara 32 °C

Ne olacak bu Dalaman'ın hali?

Ne olacak bu Dalaman'ın hali?
2011'de Dalaman'a gelen 1.5 milyon turistin 970 bini yani % 65 potansiyelini İngiliz turist oluşturuyor. Bu rakamlar 2008'den itibaren pound'un euro'ya karşı...
2011'de Dalaman'a gelen 1.5 milyon turistin 970 bini yani % 65 potansiyelini İngiliz turist oluşturuyor.

Bu rakamlar 2008'den itibaren pound'un euro'ya karşı değer kaybettiğinden beri iki haneli büyümeler sonucu ulaştı. İngiliz pazarının erken rezervasyon yapma özelliğinden dolayı bölgenin zaten kısıtlı olan yatak kapasitesi son 3 yıldır İngiliz turistlerin öncülüğünde dolduğu için diğer Avrupa ve Rus pazarlarına limitli yatak kapasitesi kaldı. Bu da adı geçen ülkelerden tur operatörlerinin uçak kapasitelerini hızla azaltmasına sebebiyet verdi.

Ancak aynı zaman içinde Antalya ürünlerinin hem fiyat hem de konsept olarak daha cazip olmasından dolayı İngiliz tur operatörleri, Antalya pazarına daha fazla ağırlık verdiler. Sonuç olarak 2011'de bölgede İngiliz turistin sayısında %10'na yakın bir düşüş yaşandı. Benzer düşüşün 2012 sezonunda da gerçekleşeceği tahmin ediliyor.

İngiliz turistin son 3 yılda bölgedeki ani artış ve düşüşünü incelediğimizde olayın kendi doğallığını yaşadığını gözlemleyebiliriz. 2008, 2009 ve 2010 senelerinde Muğla bölgesinde İngiliz pazarı iki haneli sağlıksız büyümesi olgunlaşma ve yerleşme dönemini yaşamadan küçülmeye başladı.

Sayın Muğla Valimiz Fatih Şahin'in değerli ve teşvik edici çalışmaları sayesinde 2011 senesinde bölgede bir turizm konseyi kuruldu. Aslında bu konsey 2023 strateji kitabında her bölge için önerilmiş bir konseydir. Muğla belki de bu konuda öncülüğünü yaparak pilot bir bölge oldu.

Turizm Konseyi tarafından geçen yazdan beri bölgeye inen Alman, Rus, Kazak ve İngiliz tur operatörleri ile görüşerek bölgenin tanıtılması ve 2012 yolcu kapasitelerinin artırılması için çok çeşitli görüşmeler yapılarak, değişik aktiviteler yapıldı ve planlandı. Bunlardan bazı örnekler şunlardır:  Alman tur operatörü FTI ile geçen Kasım ayında Dalaman roadshowu yapıldı, bu Nisan ayında Pegas ile BDT'nin 14 şehrinde özel Dalaman roadshowu ve tanırımı yapılacak. Yine Nisan ayında bölgeye Turizm Bakanlığı Tanıtım Genel Müdürlüğü desteği ile Alman gazetecileri davet edeceğiz ve bölgenin tanıtılmasını sağlayacağız. Öger ile gelecek Ekim ayında 600 Alman acentayı bölgede ağırlamayı planlıyoruz. Bölgede bu tur operatörleri ile çalışan oteller,  tur operatörleri ile işbirliğine girerek ön ve arka sezonda özel fiyatlar vererek desteklemeye çalışıyor. Otelciler olarak bütün tur operatörleri ile yoğun işbirliği içindeyiz.

2011 senesinde Antalya'ya 2.4 milyon civarında Alman turist gelirken Dalaman bölgesi ise sadece 140 bin Alman turist ağırladı. Son yıllarda İzmir'e inen SunExpress uçakları sayesinde İzmir'e ve dolayısıyla Ege'ye bir ilgi başladı. Biz de Ege'ye olan ilgi rüzgarını arkamıza alarak turizm konseyi olarak Muğla'yı adı geçen pazarlarda daha yoğun tanıtmaya çalışıyoruz.

Uzun yıllar boyunca defalarca yapılan görüşmeler sonucunda Sunexpress uçak firması 2012 sezonu için Dalaman'a Almanya'nın 4 şehrinden ( Frankfurt, Münich, Düsseldorf ve Köln) uçaklarını koydu. Ortak amacımız 2014 yılına kadar sezon ve dolayısıyla uçuş süresini Nisan başı Kasım 15 hatta Kasım sonuna kadar uzatmak. Bölgede yaşayanlar bilir. Kasım ayı bölgenin en muhteşem ayıdır.

Bölgeye gelen Rus turistin durumu ise Alman turistten daha vahim. Antalya 2011 senesinde 2.5 milyon civarında Rus turist ağarlarken Dalaman bölgesi sadece 92 bin Rus turist ağırlayabilmiş. Yine turizm konseyi olarak hem Rusya'dan gelen uçak sayısını artırmak için tur operatörleri ile yoğun görüşmelerimiz oluyor hem de 2008'de sonlandırılmış olan Kazakistan – Dalaman operasyonunu hayata geçirmek için çabalıyoruz. Kazakistan operasyonu büyük bir olasılıkla bu sezon hayata geçecek.

Amacımız Türkiye'ye turist getiren ilk üç ülkenin önde gelen tur operatörlerini değişik şekillerde destekleyerek ve bölgenin hem tüketici hem de acentalar gözünde tanınmasını sağlayarak iki- üç sene içinde İngiliz tur operatörlerinden kaynaklanan kaybın telafisini sağlamak ve yeni pazarları geliştirmek. Böylece bölgenin turist dağılımı daha homojen ve daha çeşitli olacak.

Turizm Bakanlığı ile yakın ilişkiler içinde bölge için yapılanlar ve alınan kararlar hakkında bilgiler verilerek gerekli destekler ve öneriler alınıyor.  2013'ün en büyük Londra, Berlin ve Moskova fuarlarında Muğla bölgesinin daha yoğun ve kapsamlı tanıtılması için Bakanlık nezdinde görüşmeler başlatıldı.

Muğla Valimizin büyük özveri ile desteklediği turizm konsey ise Muğla ve Dalaman bölgesinin kaybettiği kan kaybının hızlı bir şekilde iyileşmesi için canla başla çalışıyor.

Bölgenin yatak kapasitesini artması ve turizm çeşitlenmesi konusuna gelince ise şu bilgileri vermek mümkün; 2013 itibari ile Fethiye ve Marmaris bölgesine yeni yatak kapasiteleri eklenecek. Yeni yatırımlar yıllardır gündeme gelen kısıtlı yatak kapasitesine bir miktar ilaç olacak. Ayrıca yeni yapılacak tesislerinin kapalı alanları ise ön ve arka sezonlarda turist sayısının artmasını sağlayacak. Temennimiz bölgeye daha yeni yatırımların gelmesi ve mevcut imar durumunun iyileştirilmesidir. Bu konuda da Fethiye Otelciler Birliği olarak ileriye dönük çalışmalar başlattık.

Bölge deniz güneş dışında, sualtı, tarih ve doğa turizm (dünyanın en meşhur yürüyüş yolları gibi) ve doğa sporları (yamaç paraşütü, bisiklet gibi) gibi çok zengin özellikleri sahip. Sayın Muğla Valisi Fatih Şahin'in desteğiyle Fethiye Otelciler Birliği olarak 2 sene evvel başlattığımız ve bölgenin bütün ilgili kurumlarının da büyük desteği ile Türkiye'nin en büyük batığı Fethiye koylarına getirilirdi.

Yürüyüş yollarının ve bisiklet parkurlarının tekrar uluslararası turizme kazandırılması için bölgede çeşitli kurumlar ile ortak çalışmalar başlandı. Bütün bu çalışmalar bölgenin deniz ve güneş turizmine ilave olarak diğer zenginlikleri ile ürün çeşitlenmesini ve çok farklı turist gruplarına hitap etmesini sağlayacak.

Hedefimiz bölgenin keşfedilmemiş zenginlikleri ile uluslararası platformda duyurarak hem daha uzun sure turizmi canlandırmak hem de çok çeşitli turizm pazarlarında hak ettiği yerini almasını sağlamak.

Zeynep Silahtaroğlu Baykal

Yönetim Kurulu Başkanı

Fethiye Turistik Otelciler Birliği(FETOB)

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Tourism Today | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 242 324 79 77 Faks : +90 242 324 79 37