• BIST 93.368
  • Altın 229,253
  • Dolar 5,7601
  • Euro 6,6112
  • İstanbul 20 °C
  • Ankara 19 °C

Nereye gidiyoruz

Haluk ÖZSEVİM
Malum işimiz gereği hem ülkemizi hem de dünyayı geziyoruz. Bu yazıyı güzel bir Ege kasabası olan Muğla Ören'den yazıyorum. 
 
Bugün bayramın 2. günü ve sabah Bodrum'a dostlarımı görmeye gittim. Birkaç da yeni tesisi gezme fırsatım oldu. Dostlarla hasret giderip sonra da dönüş yaptık.Kafamda turizm cenneti Bodrum'dan dönerken bir sürü düşünce oluştu. 
 
Yol bitti eve geldik bacanağın otoparkında başka bir araç kendi evi gibi park etmiş gitmiş. Kızdım önce sonra gülümsedim. Çünkü yolda düşündüklerim bu olayla doğrulanıyordu sanki. Kuralsız ve saygısız yaşıyoruz. 
 
Allah bize öyle bir ülke vermiş ki hangi güzelliğini anlatalım. Allah vermiş ama biz ne yapmışız? Göç yolda düzelir mantığıyla her yeri berbat etmişiz. Çevre düzeni mi? Ne ki o... Mimari kötü, alt yapı evlere şenlik, genel konsept sıfır. Plan yok, strateji yok. Ülke çıkarlarını boşver, şahsi çıkarlarını düşün ve bunun için ölümüne mücadele et. Yan taraftaki arsa sahipleri ortalığı katletti onu emsal göster sen de yap. Yapılanı kimse yıkmaz zaten. Millet çalışarak ev almak için yıllarca uğraşsın sen gecekondu ile ev sahibi ol. Evinin içi temiz olsun apartman ve sokak önemli değil.Temel zihniyet KISA YOLDAN ZENGİN OLMAK... Gerisi önemsiz. Para her şey...
 
Avrupa'da şirketler 50. ve üzerindeki yaşlarını kutluyor. Bizde on yaşında firma  olabilene helal olsun. Çalışanların aynı iş yerinde 5 yıl devam etmesi büyük başarı. Kısacası dostlar bu kafa ile süreklilik olmaz. Süreklilik olmayınca da düzen olmaz, plan olmaz. KURAL OLMAZ. Ya peki bu medeni ülke insanları uzaydan mı geldi? 
 
Adamların ülkesine gidiyoruz halk kural ne ise sorgusuz uyuyor. Bence problem bizde. Yine o özlü söze geliyoruz: "Eğitim şart." Genel kuralları ve organizasyonu net ve yoruma gerek kalmayacak şekilde düzenlemeliyiz. Sabretmeyi ve planlama yapmayı öğrenmeliyiz. ÖNCE KENDİMİZ İÇİN YAŞANABİLİR ORTAMLAR VE YERLEŞİM BÖLGELERİ YAPMALIYIZ. Genel altyapımız olmadan geçici çözümlerle bu iş yürümez. Sırıtır. Nasıl mı? Yaparsın dünyanın en iyi otelini fakat karşında çakma ürünleri satarlar. Bölgeyi gezmek isteyen misafir toplu ulaşım aracı bulamaz ve çıkamaz ,çıksa da pişman olur. Bizde turizm yapıyoruz deriz ve hep sorunları öteleriz.
 
Ey dostlar bu ülkenin değerlerini el birliği ile yok ediyoruz. Soralım kendimize; "NEREYE GİDİYORUZ." 
 
Sağlıcakla kalın.
Bu yazı toplam 2083 defa okunmuştur.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Tourism Today | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 242 324 79 77 Faks : +90 242 324 79 37