• BIST 96.961
  • Altın 237,609
  • Dolar 5,7831
  • Euro 6,5045
  • İstanbul 11 °C
  • Ankara 8 °C

Otel açılışında yapılan en vahim 4 hata

Mehmet MÜLAYİM

Onlarca ve belki de yüzlerce otelde kalma ve ziyaret etme imkânı buldum. Birçok otelin açılışında fiilen görev almış, özellikle otel açılışından büyük keyif alan bendeniz bu ziyaretlerimde yatırımcılara ve meslektaşlarıma, düzeltilemeyecek olan can acıtıcı vahim hataları söylemiyor, ancak yatırımsız veya az bir yatırımla düzelebilecek olanları ise muhakkak konuşma arasında iletiyor ve kendimi tutamayarak çözüm önerilerini de ortaya koyuyorum.

Bu vahim hataların oluşması yatırımcıların daha baştan alabilecekleri çok maliyetli olmayan ancak otelin onlarca yıl sürecek olan başarısını etkileyecek birkaç ufak hizmeti profesyonellerinden almaları ile önlenebiliyor.

Türkiye’de açılan turistik tesislerin yüzde 90’ı tam bir fizibilite yapılmadan açılan tesislerden oluşuyor. Bu nedenle o işletmenin gerçekten gösterebileceği performans bilinmiyor. Çalışacağı pazarlar, planlamalar ortada olmadan otelin kapısı kör-topal açılıyor. Bu senaryosu olmayan, doğaçlama tiyatro oyununa benziyor. Yani milli tiyatro oyunumuz ‘Orta Oyunu’nun ticari olarak ortaya konulması. ‘Orta oyun’ komedi olduğuna göre işte fizibilitesiz bu işletmelerde birer DRAM KOMEDİDEN öteye gidemiyor.

Otel mimarisi konusunda uzmanlaşmış mimarlarımız var. Otellerin birçoğunu meslek hayatında ilk defa otel çizen mimarların kaleminden çıkıyor. Bunda yanlış bir şey tabi ki yok. Herkesin, her şeyin bir ilki vardır. Vahim olan sorun şu ki; Otel mimarisi konusunda deneyimli dahi olsa her mimari planın işleyiş ve operasyon akışı bilinci ile deneyimli gözler tarafından incelenmesi gerekir. Aksi halde çöp odası olmayan oteller, pastane mutfağı unutulmuş mutfaklar, ya da 400 odalı otele 20 metrekare depo ayrılmış ve işleyişi tamamen kitlenen, operasyonu düzensiz ve başarısız olan işletmeler doğar.

Bir otel yatırımcısı danışmanlık firmamızdan mimari proje denetim hizmeti istedi. Kabul ettik. Sonrasında bize bu işi iki ayrı firmaya verdiğini iletti. Çok akıllıca ve bilinçli bir davranıştı. İşletmesinin tam başarısı için maliyeti göz ardı ederek iki firma arasında en mükemmel operasyon akışının sağlanması için rekabet yaratmıştı. Tüm danışmanlar en mükemmel fikirleri bulmak, en iyi yerleşimi yapmak için çaba sarf etti. Birçok yatırımcının maliyet yaratmamak veya yetersiz görüşlere güvenerek hata oluşumuna kapı açtığı bu hizmeti iki ayrı firmadan profesyonel destek alarak elindeki imkanlarla ‘En mükemmeline nasıl ulaşırız?’ın yolunu açmıştı. İnşaat devam ediyor. Bizim ve diğer danışmanlık firmasının önerdiği düzenlemelerle en iyi sonuca ulaşacağı kesin.

Bir diğer vahim hata ise iç dekorasyon aşamasında profesyonel otelcilerden destek alınmaması diyebiliriz. İç mimari aşamasında kullanılan malzemelerin kullanım ömürleri, otelin ana pazarlarının o dekorasyona vereceği tepkiler, kullanım ve temizlik şartlarının profesyonel danışmanların gözleminde seçilmesi çok önemli. Sonrasında yatırımcı ‘Bu güzelim koltuklar niye 3 ayda paralandı’ sorusunu sormamalı. Ya da ‘Tozları alıyoruz ama bir saatte tekrar tozlanıyor’, ‘Yatak başları leke içinde, yer seramikleri asla temiz görünmüyor.’ gibi birçok dert yanma ortaya çıkıyor. Otelin pazarlanması, misafirin kullanımına sunulması, bakımı ve temizliği otelciler tarafından yapılacak. O zaman bu işi profesyonel anlamda meslek edinmiş danışman gruplarından hizmet alınması ileride ‘Ev sahibi’ rolünü üstlenecek olan otel profesyonellerine en doğru işletmeyi ve ürünü teslim etmek için şart.  

Vahim hatalar arasında yer alan dördüncü konu ise doğru zamanda yapılmayan yönetici ve ara yöneticilerin işe alım süreci. Bu süreç otel açılışından en az 6 ay önce başlamış olmalı. Otelin açılmasına bir ay kala alınan yönetici ve ara yöneticiler sihirbaz değil. O kadar az zamanda işletme ile bütünleşemez, oluşabilecek sorunları gözlemleyerek önlemlerini alamaz, her işletmenin kendisine has olan işleyiş planlamasını, kullanılacak tüketim malzemenin seçimini yapamaz.  Doğrusu açılıştan en az altı ay önce genel müdürün, dört ay önce ise departman müdürleri ve ara yöneticilerin göreve başlamasıdır. Tüm diğer personel ise kapının kilidini çevirmeden otuz gün önce göreve başlayıp, eğitimlerini almalı, açılış temizliği ve yerleşimi için destek güç oluşturmalı.

Bu dört vahim hata maalesef ki birçok tesisin açılışında yaşanıyor. Türk usulü ‘Kervan göç yolunda düzelir.’ mantığı ile yola çıkılıyor. Sonucu ise o kervan düzelene kadar o işletmenin tüketici gözündeki güvenilirliği sarsılıyor ve açılış öncesi tasarruf yapayım derken açılış sonrası geç düzelen kervan ile potansiyel gelir parmakların arasından kayıp giderek başarısız işletme yaftası otelin boynuna geçiriliveriyor.

Çözüm ne? Aslında gayet basit. Yatırımcı daha ilk adımını atmadan önce ciddi bir fizibiliteyi yaptırmalı ve projenin fiiliyata geçme sürecinde de tam ve profesyonel destek alarak işletmenin geleceğini garanti altına almalı.

Başarılı yatırımlar ve esenlikler dilerim.

Mehmet Mülayim
HotelChk Business Danışmanlık A.Ş.
Satış & Pazarlama ve Operasyon Başkanı 

Bu yazı toplam 6895 defa okunmuştur.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Tourism Today | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 242 324 79 77 Faks : +90 242 324 79 37